Pandemi Sürecinde B2B Pazarlama Stratejileri Nasıl Olmalıdır?
23 Eylül 2020
B2B Alanında Bilinmesi Gereken Yeni Gelişmeler
24 Eylül 2020

B2B’de Daralmadan Kurtulmanın Etkili Yolları

B2B’de Daralmadan Kurtulmanın Etkili Yolları

B2B’de daralmadan söylenmek istenen kasıt ekonomik daralmadı. Birçok firma veya şirket B2B’de durağanlığa takılır ve ekonomik olarak durağanlaşır. Her geçen gün gelir kaynağınızın artmasını istiyorsanız negatif büyümeye karşı ayakta durmanın yollarını aramalısınız. Ekonomik Durgunluğa girmiş olan firmalar nasıl bir strateji izlemeli? Sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Durağan ekonomiden kurtulmak için bütçeyi mi azaltmalı veya yatırımları hangi kanallara yapmalı?  Sorularına yanıt arayanlar bizleri takip edebilir. Bu sorulara adım adım ilerleyerek cevaplar bulacağız.

Fırsat Yaratın

Öncelikle bir firma veya şirket daralan ekonomiden kurtulmak için kendi fırsatını yaratabilmelidir. Bunun için yere sağlam basarak krizi fırsata dönüştürmeniz çok önemlidir.  Bunun için sağlam bir ekip ve iyi bir eğitim gerekmektedir. Firmalar iyi bir şekilde organize olarak durumu fırsata çevirmek için neler yapmaları gerektiğini konuşmalıdır.

Bütçenizden Kısmayın

Bu ekonomide daralma döneminde firmaların pazarlama bütçesini düşürmemesi gerekiyor. Bütçeden kısan firmalar ekonomik daralma sonrasında rakiplerinin ciddi şekilde gerisinde kalıyor. Bütçelerini arttırmaya çalışan firmalar ise durağan dönemden sonra ciddi bir rahatlama yaşayarak karlılık paylarını arttırıyor.

Kendinizi Hatırlatan Mailler Gönderin

Ekonomik daralma döneminde yeni müşteriler edinmekte zorluk çekebilirsiniz. Bu yüzden bu dönemde eski müşterilere yönelmek daha mantıklı olacaktır. Eski müşteri listelerinizi inceleyerek müşterilerinize kendinizi hatırlatan mailler göndermeniz çok faydalı olacaktır. Müşteri listelerinizi gruplayarak onlara özel mailler oluşturun. Böylece müşterilerin özel olduğunu hissettirirsiniz ve onların tam da duymak istediklerine yanıt olursunuz. Müşteri aradığını mail kutusunda bulduğunda daha önce sizden alışveriş de yaptığı için hemen sitenize yönelecektir. Bu noktada müşteri ihtiyacına yönelmek çok daha faydalı olacaktır.

Etkili İçerikler Oluşturun

B2B firmalarının zorlandığı konulardan en önemlisi içerik oluşturmadır. İçeriklerin müşteriler üzerinde çok fazla etkisi olduğu bilinmektedir. Pazarlama departmanının beslenebilmesi için içeriklerin günü gününe girilmesi gerekmektedir. Güncel kalmak ve özgün olmak içerik üretiminde çok önemli noktadır.B2B yazılımı sayesinde İşlerin durağanlaştığı bu dönemde vaktiniz çok fazla olacağından, blog sayfanızı düzenleyerek içerisinde güzel içerikler paylaşabilirsiniz. Eğer hala bir blog sayfanız yok ise hemen oluşturmanızı tavsiye ederiz.

SEO Kurallarına Dikkat Edin

İçerikleri oluştururken SEO kurallarına uymanız da gerekecektir. SEO kuralları Google’da ön plana çıkmanızı ve ilgi çekmenizi sağlayacaktır. İyi bir içerikle çok fazla ürünü bir anda satabilmeniz mümkündür. Bunun için içeriklerin düzgün bir şekilde hazırlanması ve ilgi çekici olması gerekmektedir. Uzun içerikler olması Google açısından çok daha önemli. En az içeriklerinizin 600 kelime civarında olması gerekmektedir. “Az yazı yazayım çok yazı okunmaz.” Diye bir yanılgıya kapılırsanız büyük bir hata etmiş olursunuz. Eğer müşteri ihtiyaçlarına yönelerek güzel bir içerik oluşturduysanız mutlaka içeriğiniz okunacaktır. İçeriğin kalitesi müşteriler tarafından hemen anlaşılmaktadır. Bazen yazım hataları bile içeriğin kalitesiz olduğunu gösterir. B2B Sisteminde alışverişte bulunan müşteriler de firma olduğu için bu tarz hatalar hemen fark edilecektir.

Müşterilerinize Özel Olduklarını Hissettirin

Bu dönemde müşterilerinizin sizden kopması çok büyük olasılıktır. Çünkü ortamda birçok rakibiniz olacaktır ve müşterileriniz başka teklifleri değerlendirmek isteyecektir. Onların sadakatini kazanabilmek adına onlara özel olduklarını hissettirmeniz gerekmektedir. Bunun için fiyattan ziyade değer odaklı olmanız ve onlara özel içerikler yaratmanız çok önemlidir. Firmaya özel attığınız maillerin ne kadar etkili olduğunu söylemiştik.

Satış ve Pazarlama Ekibinizde Koordinasyon Sağlayın

Satış ve pazarlama ekibiniz arasındaki kopukluk sizlere büyük bir zarar olarak dönecektir. Bunun için birbirine doğru veriler iletebilecek, koordine çalışabilecek iki ekibiniz olmalıdır. İletişimsizlik birçok şirketin gerilemesine sebep olmuştur. Her iki taraf birbirini besleyerek ilerleme katedecektir.

Yukarıda bahsettiğimiz çalışmaları yaparak ekonomide daralmadan kurtulabilirsiniz. Ancak mücadele etmeden yerinde sayanlar eri düşecektir. Bunun için çağa ayak uyduran, özgün bir firma olmaya dikkat edin. Böyle zor zamanlar her şirketin başına gelir ve ayakta kalabilenler yollarına devam eder.