B2B’de Yapılmaması Gereken Hatalar
4 Mart 2021
B2B Sitenizi Anneler Günü’ne Hazırlayın
6 Mart 2021

B2B’de Clubhouse Uygulamasından Nasıl Yararlanabilirsiniz?

B2B’de Clubhouse Uygulamasından Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Günümüzde sosyal medya platformları ve uygulamalar aracılığıyla günlük hayatta fiziksel olarak yapılabilen pek çok aktivitenin sanal ortamda da yapılabilmesi mümkün hale geldi. Sosyal medya ile yeni insanlarla tanışmak, iletişime geçmek, oyun oynamak ve gelişmeleri takip etmek artık çok kolaylaştı. Sosyal medya platformlarına örnek verecek olursak Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube gibi popüler uygulamaları sıralayabiliriz. Bu örneklere son zamanların en çok konuşulan uygulaması Clubhouse’u da ekleyebiliriz. Peki, Clubhouse nedir? B2B’de Clubhouse uygulamasından nasıl yararlanılır? Gelin bir göz atalım.

Sosyal Medya Gündemine Bir Anda Düşen Clubhouse Uygulaması Nedir?

Clubhouse uygulaması aslında 2020’nin Nisan ayında aktif hale gelip birinci yaşını kutlamak üzereyken ülkemiz gündemine yeni yeni oturmaktadır. Alpha Exploration isimli bir şirkete ait olan bu uygulama, 2020’nin Mayıs ayında Andreessen Horowitz isimli şirketten yaklaşık 12 milyon dolarlık bir yatırım aldıktan sonra popüler bir hale gelmeye başlamıştır.

Clubhouse, genel topluluk ve kapalı olmak üzere 3 tip sohbet odasının oluşturulduğu ve kullanıcıların sadece sohbet etmek suretiyle var olabildiği bir sosyal medya uygulamasıdır. Burada oda açan bir moderatör, bir konuşmacı olarak odadaki topluluğa hitap etmektedir. Dinleyiciler de konuşmaya dahil olarak bir sohbet ortamı yaratılmaktadır.

Clubhouse uygulaması, diğer uygulamalardan oldukça farklıdır. Uygulamayı farklı kılan ise diğer uygulamaların sahip olduğu pek çok özelliğe sahip olmamasıdır. Bu uygulamada hâkim olan tek şey sestir. Diğer uygulamaların aksine metin ya da görsel paylaşım özelliği yoktur. Sohbet odalarında konuşulanlar kaydedilmemekte ve sonradan paylaşılmamaktadır.

B2B İçin Neden Clubhouse Uygulamasından Yararlanmalısınız?

Günümüzde pek çok sosyal medya platformu, sitelerin gelir elde edebildiği ve reklam verebildiği mecralara dönüşmüş durumdadır. Clubhouse’un da B2B siteleri için ne kadar kullanışlı ve işe yarar bir mecra olacağı öngörülmektedir. Bir B2B sitesinin açık arttırma odası oluşturarak ve dinleyicilerin el kaldırma özelliği ile ürünlere teklif vererek satış yapabilmesi mümkün kılınmaktadır. Böylelikle hem kullanıcıların ürünlere uygun fiyatlarla sahip olması hem de firmaların kısa sürede güzel satışlar yapması amaçlanmaktadır. Bunun yanı sıra güçlü bir PR etkisi yaratmaktadır.

Siz de B2B firmanız için Clubhouse’a katılarak ürün ve hizmetleriniz için etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Özel odalar aracılığıyla iş ortaklarınızla görüşmeler yapabilirsiniz.

Clubhouse Uygulamasında Firmanız İçin Neler Yapabilirsiniz?

Topluluk oluşturabilirsiniz

Clubhouse uygulamasında topluluk oluşturarak firmanıza kullanıcı gözünde bir değer yaratmak mümkündür. Böylelikle B2B sitenize özel bir ekosistem yaratabilir, müşterileriniz için daha samimi bir firma ortaya koyabilirsiniz. Aynı toplulukta bulunarak müşterilerin özel hissetmesini sağlayabilirsiniz. Geneli kapsayan ürün tanıtımları ve kampanyalar bazı müşterileri etkileyemeyebilir ancak oluşturacağınız topluluk sayesinde kişiselleştirilmiş bir hizmet sunma imkanına erişebilirsiniz.

Güvenilirlik inşa edebilirsiniz

Müşteriler hem firmaya güvenirken hem de çevrelerinde güvendikleri insanların fikirlerini de önemsemektedirler. Bu nedenle Clubhouse’ta etkinlikler organize etmek ve bu etkinliklerde güvenilir isimlere yer vermek, firmanıza güvenilirlik inşa etmek açısından doğru bir yaklaşım olacaktır. Etkinliklerin konusuna göre bir uzman konuk etmek, mevcut müşterilerinizin güvenini tazeleyecektir. Aynı zamanda firmanıza potansiyel müşteriler de kazandıracaktır.

İşbirliği yapabilirsiniz

Clubhouse, işbirlikleri için oldukça verimli bir uygulamadır. Bunun nedeni ise yeni ve popüler bir uygulama olmasıdır. Yeni bir işbirliği projeniz mevcutsa, bunu Clubhouse’tan duyurmak mümkündür. Bu duyuruları yaparken tanınmış kişi ve hesaplardan yararlanabilirsiniz. Böylelikle daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. İş ortağınız ile ürün ve hizmet tanıtımı yaparak dinleyicileri bilgilendirebilirsiniz. Firmanızın dijital pazarlamada seviye atlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Network oluşturabilirsiniz

Network oluşturmak, B2B sektöründeki firmaların gelişimi ve büyümesi için oldukça önemlidir. Clubhouse katılarak networkünüzü popüler ve etkili bir ortamda oluşturma imkanına sahip olabilirsiniz. Aktif olarak hizmet verdiğiniz sektörden ya da potansiyel olarak işbirlikleri yapabileceğiniz sektörlerden temsilcilerin bulunduğu dijital bir network ağı oluşturabilirsiniz. Böylelikle hem firma için hem de iş ortağı için faydalı bir tutum sergileyebilirsiniz.