B2B’de Özel Günler İçin Satışları Arttıracak 5 Taktik
7 Nisan 2021
B2B’de Özel Günler İçin Pazaryeri Entegrasyonu
9 Nisan 2021

B2B’de Bounce Rate Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B’de Bounce Rate Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B’de web sitenize giren ve hiçbir aksiyon vermeden sitenizden ayrılan kullanıcılar bulunmaktadır. Bu müşteri grubunu, fiziksel mağazanızın önünden geçerken sadece tabelanızı okuyan kişiler olarak tanımlamak mümkündür. Ama aksiyon almamanın B2B’de bir anlamı vardır: Bounce Rate. Peki, tam anlamıyla Bounce Rate nedir? Bu metrik hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Bu soruların cevaplarına rehberimiz üzerinden ulaşabilir ve detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bounce Rate Nedir?

Bounce Rate, web siteye gelen kullanıcıların söz konusu oturum süresi boyunca kayda değer bir eylem gerçekleştirmemesi durumudur. Diğer bir anlamıyla ise kullanıcıların siteden hemen çıkma oranıdır. Kullanıcıların sayfa değiştirme, butonlara tıklama gibi eylem gerçekleştirmeden siteden ayrılmaları da ‘bounce etmiş’ yani ‘hemen çıkmış’ anlamına gelmektedir. Siteyi bounce eden ve etmeyen kullanıcılar arasındaki oran ise hemen çıkma oranı olarak kabul edilmektedir. Google Analytics tarafından ölçülen bu metrik, Analytics raporlarıyla da görüntülenmektedir.

Bounce Rate oranının doğru ölçülebilmesi adına, sitede hangi etkileşimlerin kayda değer olduğunu ‘non-interaction=false’ etiketi kullanılarak bulunabilmektedir. Tam tersi olarak da ‘non-interaction=false’ etiketi kullanılmaktadır.

Bounce Rate oranı bulunurken de ‘Tek Sayfalık Oturumlar / Tüm Oturumlar’ formülü kullanılmaktadır. Yüzdelik oran için elde edilen sonuç 100 ile çarpılmaktadır. Tek sayfalık oturumlar hemen çıkma eylemlerini ifade ederken, tüm oturumlar ise siteye yapılan toplam ziyaret anlamına gelmektedir.

B2B İçin Bounce Rate Neden Önemlidir?

B2B siteleri için Bounce Rate metriği oldukça önemlidir. Bunun nedeni, bir B2B sitesinin temel amacının ziyaretçilerin ürün satın alarak müşteri olmasını sağlamasıdır. Aynı zamanda bu metrik web site performansı hakkında da bilgi verdiği için de çok önemlidir. Örneğin, ortalamadan daha yavaş açılan bir siteyi kullanıcılar beklemek yerine siteden ayrılmaktadır. Bunun dışında siteyi karmaşık bulup ya da site tasarımının kullanışlı olmadığını düşünerek siteden çıkmaktadırlar. Dolayısıyla Bounce Rate istenilen düzeyde değilse, sitede ya da ürünlerde çözülmesi gereken bir problem haline gelmektedir.

B2B’de Bounce Rate Metriğini İyileştirmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kullanıcı etkileşimini arttırın

B2B’de kullanıcı etkileşimini arttırmanız, metriğin iyileşmesine doğrudan katkı sağlamaktadır. Etkileşimi arttırmak için de CTA butonları ve pop-up’lardan yararlanabilirsiniz. CTA butonlarıyla etkileşimi arttırırken metin içeriklerinde tüketicileri harekete geçiren mesajlar oluşturabilir, görsel içeriklerinizde ise ilgi çeken butonlar tasarlayabilirsiniz. Pop-up’lardan yararlanırken de bir hayli titiz olmanız gereklidir. Bazı kullanıcılar karşılarında aniden beliren öğelerden hoşlanmadığı için gerçekten teşvik edici pop-up’ları kullanmalısınız.

Kullanıcı deneyimine önem verin

Kullanıcılar, iyi bir deneyim yaşadıkları B2B sitelerinde daha fazla zaman geçirmektedirler. Bu nedenle kullanıcı deneyimine önem vermek gereklidir. Kullanıcıların site üzerinde geçmişte gerçekleştirdikleri davranışları analiz edip hangi özelliklerinden memnun kaldıklarını görebilmeniz mümkündür. Bu noktada daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabileceğiniz detaylara yer vermelisiniz. Bunun için de basit bir arayüz ve filtreleme özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Site hızınıza dikkat edin

Hemen çıkma oranını etkileyen en önemli unsurlardan biri web sitesinin hızıdır. Yavaş bir web sitesi, kullanıcıları kaçırmaktadır. Bu nedenle B2B sektöründe hemen çıkma oranını iyileştirirken site hızınıza dikkat etmeniz gereklidir.

Dijital dünyada çoğu şeyin çok hızlı olması, kullanıcıların bekleme süresini minimuma indirmektedir. Dolayısıyla birkaç saniye içerisinde açılmayan sitelerden kullanıcıların hemen çıkma oranları her zaman daha yüksektir. Bu noktada sitenizin altyapısını sürekli olarak kontrol etmelisiniz. Sitenizi yavaşlatan unsurları ortadan kaldırmalısınız.

Kaliteli içeriklere yer verin

Sitenizi ziyarete gelen kullanıcılara kaliteli içerikler sunmanız gereklidir. Kullanıcıların beklentisini karşılamayan içerikler, sitenin bounce edilmesine neden olmaktadır. Bu noktada sitenizin içeriklerini hazırlarken görsel ve metinsek içeriklerin oranını dengede tutmanız gerekmektedir. Böylelikle bounce rate metriğini iyileştirebilmeniz mümkündür. Aynı zamanda bu içeriklerin yeterli bilgi içermesine de dikkat etmeniz gereklidir. Kullanıcıların davranışlarına göre de hangi sayfa üzerinde, hangi içerik türleri, hangi içerik oranlarında yer vermeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.