B2B’de Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?
28 Aralık 2020
B2B’de Yapılabilecek Firma Tanıtım Çalışmaları Nelerdir?
30 Aralık 2020

B2B’de Blog Açmanın Önemi

B2B’de Blog Açmanın Önemi

B2B sektöründe son dönemlerin en popüler aktivitelerinden biri blog açmaktır. Günümüzde birçok kişi bu aktiviteye dahil olarak blogger olma yolunda ilerlemekte. Bu yolda ilerleyen kişilerin amaçları genellikle blog açarak para kazanmak, bir hobi edinmek veya bundan gelir elde etmektir. Peki, B2B’de son dönemlerin en popüler aktivitelerinden biri olarak bahsettiğimiz blog nedir? Blog açmak niçin önemlidir? Bu konuda bilmeniz gerekenleri yazımızda ele alacağız.

Blog Nedir? Türleri Nelerdir?

Genellikle metin halindeki içeriklere odaklanmış bir web site türü olan blog, Weblog’un kısaltması olarak kullanılmaktadır. Blogun 4 farklı türü mevcuttur. Peki, blog türleri nelerdir?

  • Kişisel bloglar: En yaygın olarak kullanılan blog türüdür. Genellikle bloggerın kendi yazılarını yazıp paylaştığı kişisel web siteleridir.
  • Topluluk blogları: Herkese açık olan blog türüdür. Herhangi bir konu hakkında yazılabilmektedir.
  • Tema içeren bloglar: Moda, sağlık, teknoloji, ekonomi ve gezi gibi belli alanlarda yazılmaktadırlar. Gezi ve seyahat alanında yazılan bloglar oldukça popülerdir.
  • Kurumsal bloglar: Firmaların kendi bünyeleri hakkında bilgileri paylaşıp, kampanyalarını duyurduğu blog türüdür. Genellikle hedef kitleye yönelik yazılmaktadır. B2B firmaları, kurumsal blogları tercih etmelidir. Böylelikle ürün ve hizmetlerini hedef kitleye kolaylıkla ulaştırabilirler.

B2B’de Blog Açmanın Önemi Nedir?

B2B firmaları, bazı yöntemlerden yararlanarak başarıyı yakalayabilmektedir. Bu yöntemlerden biri de blog açmaktır. B2B firmaları blog açarak markalarının, ürün ve hizmetlerinin daha da tanınmasına olanak sağlamaktadır.

Blog hizmeti sunan B2B firmalarının en temel görevi, bir konu üzerinden bilgiyi kullanıcılara aktarmaktır. Kullanıcılar, ilgisini çeken her konuyu çeşitli arama motorunda sorgulatmaktadır. Bu arama motorları da kullanıcıların aradığı bu kelimeleri kendi ölçeğinde filtrelemektedir. Böylelikle kullanıcıların ve firmanın ilgisini çekebilecek kelimeleri üst sıralarda sergileyerek, doğru bilgiye ulaşılmasını sağlamaktadır.

B2B’de Blog Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

B2B sektöründe blog açmak isteyen firmaların bu süreçte dikkat etmesi gereken birtakım unsurlar vardır. Yazımızın bu bölümünde dikkat etmeniz ve göz önünde bulundurmanız gereken unsurları ele alacağız.

Bloğunuza bir isim bulun

B2B sektöründe blogunuzun tanınmasına yardımcı olacak öncelikli unsurlardan biri blog isimleridir. Blog açma sürecinde uzun vadede kullanacağınız bir blog ismi tercih etmelisiniz. Tercih edeceğiniz isim markanızın ismi olabileceği gibi takma isim de olabilir. Ancak kurumsal bir kimlik ortaya koymak için marka isminizi tercih etmelisiniz. Yine de bu noktada kararsızsanız blog isim önerilerine göz atabilir, rakip firmalardan esinlenebilirsiniz.

Bloğunuz için bir logo tasarlayın

Bloğunuza bir isim bulduktan sonra bir diğer adımınız logo tasarlamak olmalıdır. Bloğunuz için bir logo tasarlayarak kullanıcıların akıllarında yer edinebilirsiniz. Bu noktada ister marka isminizin olduğu ister ürün ve hizmetlerinize uygun bir görsel tercih edebilirsiniz.

Kullanacağınız görsellere önem verin

Bloğunuzda yer vereceğiniz görsel içerikleri büyük bir titizlikle seçmeniz oldukça önemlidir. Ürün ve hizmetlerinizi en doğru şekilde yansıtan fotoğraflar kullanarak yazılarınızın ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak fotoğraflarınızı metin içinde kullanmaya ve çeşitli platformlar üzerinde paylaşmaya dikkat etmelisiniz.

Aynı zamanda bloğunuzda videolu içeriklere yer vermeniz de oldukça önemlidir. Yaptığınız içerik paylaşımlarına videolar ekleyerek kullanıcıların sizi takip etmelerini sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya platformlarında hesap açın

Sosyal medya platformları üzerinde bloğunuz için hesap açmak, daha geniş bir kitleye ulaşmak için tercih edilen bir unsurdur. Bu noktada ilk olarak Facebook üzerinde hesap açabilirsiniz. Sonrasında da Instagram, Twitter, Youtube gibi platformlarda hesap oluşturabilirsiniz.

Günümüzde pek çok B2B firması sosyal ağlardan yararlanmaktadır. Blogları üzerinde paylaştıkları ürün ve hizmetlerine yönelik içeriklerini sosyal medya platformlarında da paylaşarak daha fazla kişiye erişim sağlamaktadır. Sizler de bloğunuz için sosyal medya platformlarında hesap oluşturarak bloğunuz üzerindeki içeriklerin okunma süresini arttırabilirsiniz. Aynı zamanda da web sitenizi, bloğunuzu ziyaret eden kullanıcıların sayısını da arttırarak daha geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz.