B2B’de SEO Uyumlu URL Kullanımı
9 Temmuz 2021
B2B Sektöründe Küreselleşmenin Yeri ve Önemi
13 Temmuz 2021

B2B’de Bilinmesi Gereken 5 Gerçek

B2B’de Bilinmesi Gereken 5 Gerçek

Her geçen gün gelişen teknoloji, B2B’yi büyük bir hızla kabul gören ticaret modeli haline getirmiştir. Dolayısıyla pek çok firma müşterilerine ürün ve hizmetlerini doğrudan B2B veya diğer bir deyişle ‘işletmeden işletmeye’ aracılığıyla sunmaya başlamıştır. Fakat bu noktada B2B firmalarının bilmesi gereken bazı gerçekler bulunmaktadır. Biz de bu yazımızla B2B’de bilinmesi gereken 5 gerçeği sıralayacağız. Sizler de yazımızdan faydalanarak günümüzün hızla büyüyen online ticaret pazarında B2B sitenizi kurarak yer alabilirsiniz. 7/24 satış imkanına sahip olarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

B2B maliyet açısından daha ucuz

Eğer hali hazırda bir B2B siteniz yoksa ve B2B’ye atılmak istiyorsanız B2B sitesi kurma maliyetinin büyük paralar gerektirmeyeceğini bilmenizde fayda vardır. Fiziksel mağazaların sürekli ödemesi gereken mağaza kirası, stopaj bedeli, satış ekipmanları, dükkan giderleri, çeşitli faturalar, satış personellerinin maaşları ve sigorta ücretleri gibi birçok gider kalemi mevcuttur. B2B’de ise bunun aksine sıraladığımız gider kalemlerinin hiçbiri mevcut değildir. B2B için çalışan personel desteğine ihtiyaç duyulduğunda bile uzaktan işi yürütebilme imkanı vardır. Dolayısıyla maliyet açısından B2B’nin daha ucuz olduğunu söylemek mümkündür.

Tek bir lokasyona bağlı kalmama avantajı

Fiziksel mağazaların hedef kitlesi tek bir lokasyonla sınırlıdır. Mağazanın olduğu caddedeki veya şehirdeki müşterileri kapsamaktadır. Fakat B2B ile tek bir lokasyona bağlı kalınmamaktadır. Türkiye’nin dört bir yerine ürünlerinizi tanıtabilmek ve satış yapabilmek mümkündür. Hatta Türkiye’yle sınırlı kalmayıp tüm dünyada bilinir hale gelebilmek için de online mağazanız en iyi araçtır. İşinizi büyüterek dünyanın her ülkesindeki hedef kitlenizin markanızı, sitenizi ve ürünlerinizi keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Yurtdışına satış yapabilmeniz durumunda markanızın dünya çapında bilinmesini ve yerel rakip firmalardan çok daha önce kar elde etmenizi sağlamaktadır.

7/24 satış yapabilme imkanı

Fiziksel mağazaların bir diğer dezavantajı da yalnızca belirli zaman aralıklarında tüketicilere alışveriş yapabilme imkanı tanımasıdır. Her tüketicinin meşguliyet zaman aralığı farklı olabilmektedir. Kimi müşteri gecenin bir yarısı alışveriş yapmak isterken kimi müşteri de sabahın erken saatlerinde alışveriş yapmaya vakit ayırabilmektedir. Bu noktada B2B sitesinin zaman kavramının sınırsız olduğu gerçeğiyle tanışmak gereklidir. B2B, 7/24 açık kalabilen online bir mağazadır. B2B ile tüketiciler 7 gün 24 saat ürünlere ulaşabilme ve satın alabilme imkanına sahip olabilmektedir. Sizler de B2B sektörü,ne katılarak günün her saati satış yapabilme imkanına kavuşabilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Müşterilerin dikkatini çekebilme fırsatı

B2B’de bilinmesi gereken gerçeklerden biri de çeşitli çalışmalarla müşterin dikkatini çekebilme fırsatıdır. B2B, gelişmeye açık bir sektördür. Bu sektör içerisinde dilediğiniz zaman yenilenebilmeniz ve müşterilerin dikkatini çekebilmeniz mümkündür. Siteniz üzerinde ilgi çekici ürün fotoğraflarına, satın almaya teşvik eden içeriklere ve tasarımlara yer vererek müşteriler için daha dikkat çekici bir hale gelebilirsiniz. B2B sitenizde blog alanı oluşturarak hem ürünlerinizden bahsedebilir hem de hedef anahtar kelimelerinizi burada kullanabilirsiniz. Böylelikle de sitenize organik trafik çekebilirsiniz. Bunların yanı sıra da çeşitli kampanyalar düzenleyerek müşterilerin dikkatini çekebilirsiniz. Belirli aralıklarla düzenleyeceğiniz kampanyalar, müşterilerin ürün ve hizmetlerinize yönelmesine neden olacaktır. Bu durum da size marka bilinirliği ve satış artışı kazandıracaktır.

Görünür ve ulaşılabilir olmak daha kolay

Fiziki mağazaların müşteri skalası, sadece oraya gelebilecek müşterilerle sınırlıdır. Fakat B2B’de her zaman sınırları aşabilme gerçeği vardır. Fiziki mağazada sergilenebilecek ürünler oldukça sınırlıdır. Bunun aksine B2B’de geniş bir ürün skalası mevcuttur. Müşterilerin aradıkları ürünleri kolaylıkla bulabilmeleri ve mağazanızdan büyük bir memnuniyetle ayrılmaları mümkündür.

Fiziki mağazalarda bir müşteriye tekrar ulaşabilme olasılığı oldukça düşüktür. B2B’de ise alışveriş yapan bir müşteriyi yeniden hedefleyebilmek bir hayli kolaydır. Bu noktada yeniden hedefleme reklam çalışmalarından ve e-posta ile bilgilendirme çalışmalarından yararlanabilirsiniz. Müşterilerinizin yeniden sitenize yönelmesini sağlayarak satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebilirsiniz. Böylelikle de satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.