B2B Sektöründe Site Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
31 Ağustos 2021
Dinamik Fiyatlandırma Stratejileri B2B’ye Nasıl Uyarlanır?
2 Eylül 2021

B2B’de Başarılı Ürün Araştırması İçin Uygulanması Gereken 8 Adım

B2B’de Başarılı Ürün Araştırması İçin Uygulanması Gereken 8 Adım

Ürün araştırması, bir ürün veya hizmetin istenen özellikleri hakkında bilgi sağlayarak hedef kitlenin beklentilerine yönelik ürün ortaya koymaya yardımcı olan pazar araştırmasıdır. B2B firmalarının daha geniş bir hedef kitleye ulaşması, boş yatırımların önüne geçmesi ve kar elde etmesi için başarılı bir ürün araştırması yapması gereklidir. Firmaların başarılı bir ürün araştırması için de uygulaması gereken belli başlı adımlar vardır. Biz de bu yazımızda B2B’de başarılı bir ürün araştırması için uygulanması gereken adımları ve başarılı bir ürün araştırmasının firmalara sağladığı avantajları ele alacağız.

1) Yüksek talep gören ürünleri araştırın

Ürün araştırması yaparken henüz aklınızda satışını yapmak istediğiniz bir ürün konsepti yoksa yüksek talep gören ürünleri araştırabilirsiniz. Bunun için popüler sosyal medya kanallarından faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda rakip firmaların en çok satan ürünlerini, ürün skalalarını ve ürünleri nasıl kategorize ettiklerini inceleyerek onlardan ilham alabilirsiniz.

2) Ürün geliştirme konusunda yardım alın

Ürün geliştirme konusunda profesyonel kişilerden yardım almak firmanıza bir hayli yarar sağlayacaktır. Çünkü piyasaya süreceğiniz ürünün kalitesi, sürdürülebilirliği, tasarımı ve kullanılabilirliği gibi konuların testlerden geçmesi için profesyonel kişilere ihtiyaç vardır. Bu noktada ürün geliştirme mühendislerinden destek alarak müşterileri tatmin edecek olan ürünler ortaya koyabilirsiniz.

3) Doğru ürün fiyatlandırması yapın

Ürün fiyatları tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen unsurlardan biridir. Bu nedenle piyasaya süreceğiniz ürünleri doğru fiyatlandırdığınızdan emin olmalısınız. Bu noktada rakip analizi yaparak müşterilerinize cazip fiyatlar sunabilirsiniz. Aynı zamanda cazip fiyatları kampanya ve promosyon gibi pazarlama stratejileriyle birlikte kullanarak müşterilerinizin dikkatini çekebilirsiniz.

4) Ürün için doğru satış kanalını bulun

Ürün araştırması sürecinde ürünlerin nasıl pazarlanacağı konusu oldukça önemlidir. Bu noktada hedef kitlenizin alışverişlerini gerçekleştirdiği kanalları derinlemesine araştırmalısınız. Günümüzde en çok tercih edilen satış kanallarından olan online platformları tercih edebilirsiniz. Bunun için markanıza ait bir web site oluşturabilir ve hedef kitlenin beklentilerine yönelik ürünleri burada sergileyebilirsiniz.

5) Ürün ve hizmetlerinizi tanıtın

Ürün ve hizmetleri tanıtmak, ürün pazarlamasının olmazsa olmazıdır. Bu nedenle özellikle ilk piyasaya sürülecek ürün ve hizmetlerinizi tüketicilerle buluşturmanız gereklidir. Bunun için ürün ve hizmete uygun bir lansman ayarlamalısınız. Maliyetli bir lansman yerine B2B sitenizden dijital bir kampanya düzenleyebilirsiniz. Böylelikle hedeflediğiniz kitleye ulaşabilirsiniz.

6) Popüler sosyal medya platformlarından yararlanın

Ürün araştırmasının ve pazarlamasının olmazsa olmazlarından biri de popüler sosyal medya platformlarıdır. Facebook, Instagram, Twitter ve TikTok gibi sosyal medya platformlarını doğru bir şekilde kullanarak ürünlerin sürdürülebilirliğini sağlayabilirsiniz. Böylelikle B2B sektörü içerisinde kalıcı bir yere sahip olabilirsiniz.

7) Devamlı olarak ürün araştırması yapmayı ihmal etmeyin

Ürününüz piyasaya çıktığında ürün araştırmalarını bırakmak yanlış bir tutumdur. Müşteri memnuniyetini ölçmek, pazarlama kampanyalarının başarısını analiz etmek ve iyileştirmeleri sağlamak için devamlı olarak ürün araştırması yapmak oldukça önemlidir. Devamlı olarak ürün araştırması yaparak rakiplerinizin ve sektörünüzün trendlerini yakından takip edebilmeniz mümkündür.

8) Benzer ürünleri inceleyin

Ürün araştırması sürecinde benzer ürünlerle ilgili yorum ve vaka incelemeleri yapmanız oldukça etkili bir yöntemdir. Böylelikle tüketicilerin neyi beğenip beğenmediğine, ürünle ilgili beklentilerine ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda benzer ürünleri satan rakip firmaları da inceleyerek satış, talep ve kar konuları hakkında incelemeler yapabilirsiniz.

Ürün Araştırmasının B2B Firmalarına Sağladığı Avantajlar

Ürün araştırması yapmak B2B firmalarına önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

  • Ürün araştırması satışı ve talebi olan ürünlerin saptanmasına olanak sağlamaktadır. Böylelikle B2B firmalarının yaptığı yatırımların boşa gitmemesine ve kar elde etmesine yardımcı olmaktadır.
  • Ürün araştırması ile sorunların önüne geçmek mümkündür. Aynı zamanda maliyetli hatalardan da kaçınmaya olanak sağlamaktadır.
  • Ürün araştırması yapmak ürüne piyasada ne kadar talep olduğunu ve ürünün değerinin anlaşılmasını sağlamaktadır.
  • Ürünlerini piyasaya sürdükten sonra bile ürün araştırması yapmaya devam eden B2B firmaları, müşteri memnuniyetini ölçme ve iyileştirme yapma fırsatını yakalamaktadır.