B2B Sektöründe Mobil Uygulama Trendleri
11 Ağustos 2021
TikTok’un B2B Sektöründeki Rolü Nedir?
19 Ağustos 2021

B2B’de Başarılı Olabilmek İçin Gerekli Olan Youtube Analiz Araçları Nelerdir?

B2B’de Başarılı Olabilmek İçin Gerekli Olan Youtube Analiz Araçları Nelerdir?

Milyonlarca kullanıcıya sahip olan Youtube, günümüzün en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biridir. Bu sosyal medya platformuna olan ilgi günden güne artarken markalar da Youtube’ta yerini almaktadır. B2B firmaları bir Youtube kanalı açarak ürün ve hizmetlerini konu alan içerik paylaşımları yapmaktadır. Fakat bu noktada firmaların kanal analizi yapması gereklidir. Analiz yapılmadığı takdirde hedef kitleye yönelik ne tür içeriklerin oluşturulması gerektiğine karar vermekte zorluklar yaşanmaktadır. Bu nedenle Youtube analiz araçlarıyla gerekli analizleri gerçekleştirmeniz gereklidir. Peki, B2B için önemli Youtube analiz araçları nelerdir? Gelin bir göz atalım.

Keywordtool.İO

Günümüzde B2B web sitesi olan ya da bir Youtube kanalı bulunan firmaların SEO çalışmalarına önem vermesi gereklidir. Bunun için de ilk akla gelen anahtar kelimeleri analiz etmek oldukça önemlidir. Keywordtool.io, Youtube kanalı için hızlı bir şekilde anahtar kelime analizi yapan araçlardan biridir. Bu analiz aracından yararlanarak Youtube arama motorunda aranan bir terimin arama hacmini ölçümleyebilmek mümkündür. Bu sayede yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeleri saptanabilmekte ve video açıklamalarında bu kelimelere yer verilmektedir. Sizler de Youtube kanalınız için Keywordtool.io analiz aracından yararlanabilir, SEO çalışmaları ile Youtube etkileşimlerinizi arttırabilirsiniz.

Youtube Studio

Youtube Analytics olarak da bilinen Youtube Studio, firmaların hem kanallarını yönetmelerini hem de belirli analizleri yapmalarını sağlayan bir analiz aracıdır. Bu analiz aracı ile;

 • İzlenme süresi
 • İzlenme sayısı
 • Tıklanma sayısı
 • Oynatma listesi
 • Etkileşim oranı
 • Anahtar kelimeler
 • Hedef kitlenin yaş, cinsiyet ve yaşadığı ülke gibi demografik bilgileri

Gibi metriklere kısa süre içerisinde ulaşabilmek mümkündür. Eğer Youtube Studio nasıl kullanılır sorusuna yanıt arıyorsanız mobil uygulama olarak Youtube Studio programını telefonunuza ya da masaüstünde kullanmak için bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Aynı zamanda Studio.youtube.com adresi üzerinden web tarayıcınız aracılığıyla analiz aracını kullanabilirsiniz. Bu noktada ilk yapmanız gereken e-posta adresiniz ile giriş yapmaktır. Ardından kişiler kontrol paneli üzerinden abone sayısı, izlenme sayısı ve süresi gibi pek çok metriğe ulaşabilirsiniz.

Vidooly

Youtube kanalı olan ve bu kanal için içerik üreten B2B firmalarının bir hedef kitlesi bulunmaktadır. Firmaların hedef kitlelerine hitap edebilmesi için analiz araçlarından yararlanması gereklidir. Bunun Youtube kullanıcılarına yardımcı olabilecek en yaygın olarak kullanılan analiz araçlarından biri Vidooly’dir. Firmalar Vidooly ile hedef kitlenin;

 • İlgi alanlarını
 • İnternet kullanım alışkanlıklarını
 • Youtube gibi sosyal medya platformlarında sergiledikleri davranışları

Analiz edebilmektedir. Sizler de Vidooly aracından yararlanarak belirli metriklere kısa sürede ulaşabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenize yönelik içerikler oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda izlenme ve beğeni sayınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Semrush

Semrush, genellikle SEO çalışmaları için firmalar tarafından tercih edilen analiz araçlarından biridir. Bu analiz aracı, Youtube’ta kanalı olan firmalar için daha fazla önem taşımaktadır. Çünkü Semrush ile birçok rapora ulaşabilmek mümkündür. Bu raporlar şunlardır:

 • Hedef kitle raporu
 • Etkinlik raporu
 • Beğeni ve geri dönüşüm raporu

Aynı zamanda Semrush, Youtube kanalları ve videolarına yönelik SEO uyumlu açıklama yazmak için oldukça önemlidir. Anahtar kelime analizi gerçekleştiren Semrush, bu kelimeleri video açıklamalarında kullanabilmektedir. Sizler de B2B firmanızın başarıya ulaşmasını istiyorsanız Semrush analiz aracından faydalanabilirsiniz. Böylelikle hem anahtar kelime araştırması yapabilir hem de Youtube kanalınıza ait birçok rapora erişim sağlayabilirsiniz.

No Copyright Sounds

Youtube’ta kanalı olan ve ürün veya kampanya tanıtımlarını Youtube üzerinden gerçekleştiren firmalar tarafından kullanılan analiz araçlarından bir diğeri de No Copyright Sounds aracıdır. Bu analiz aracı ile firmaların Youtube videolarında yer vermek istediği telif hakkı olmayan müziklerinin veya müzik koleksiyonlarının analiz edilmesini mümkün kılmaktadır. Bu sayede Youtube videolarında ücretsiz müziklerin kullanılmasını sağlayarak firmaların telif hakkı harcamalarından kurtulmasına yardımcı olmaktadır. Bu noktada sizler de No Copyright Sounds aracını kullanabilir ve ücretsiz müziklere ulaşabilirsiniz.