B2B’de Ramazan Ayına Özel Kampanya
16 Mart 2021
B2B’de PageSpeed Insights Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey
19 Mart 2021

B2B’de Backlink Kazanımı

B2B’de Backlink Kazanımı

B2B’de hizmet veren firmanızın web sitesinin yükselişi için ihtiyacınız olan en temel öğe müşteridir. Aktif veya potansiyel müşteriler farketmeksizin onların sıklıkla sitenize girmesi, uzun vadede marka bilinirliğiniz ve satışlarınızı arttıracaktır. Kullanıcıları web sitenize çekmek için çeşitli yollar izlemek mümkündür. Sitenize girilebilen birkaç farklı kapı açarsanız, daha fazla kullanıcının sitenize girmesini sağlayabilirsiniz. Yeni kapılar açmak için backlink alabilirsiniz. Peki, backlink nedir? B2B sisteminde backlink kazanımının önemi nedir?

Backlink Nedir?

Temel tanımı ile ele alacak alırsak backlink, bir siteden başka bir siteye verilmiş olan bağlantıdır. Diğer bir deyişle ise; bir web sitesinden başka bir web sitesinin linkinin yayınlanmasıdır. Ücretli ya da ücretsiz bir şekilde alınmaktadır. Bir çeşit referral trafik kaynağı olarak görülmektedir.

Backlink yöntemi ile siteler birbirlerine referans olmaktadır. Kullanıcılara bağlantıya konu olan site önerilmekte ve bağlantı almış olan site ise verilen linke tıklayanlar üzerinden yeni ziyaretçiler kazanılmaktadır. Aynı zamanda da arama motoru algoritmalarının gözünde artı puan kazanılmaktadır.

Backlink konusunda bilinmesi gereken hususlardan biri de Google’ın backlink satın almayı kesinlikle önermemesidir. Google önermiyor olsa da backlink satın alabilirsiniz. Fakat bu noktada hassas davranmalısınız. Satın alım sırasında Google’ın canını sıkmadan ilgili sitenin otoritesinin yüksek ve güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz.

B2B’de Backlink Kazanımının Faydaları Nelerdir?

B2B’de backlink kazanımının farklı yolları ve bu yolların da farklı etkileri mevcuttur. Bağlantıların doğru yolla kazanılması web sitenizi daha başarılı bir hale getirmektedir. Öncelik olarak Google botları yeni siteleri ve içerikleri keşfetmek için bu linkleri taramaktadır. Bağlantı alan siteler ise botlar tarafından daha sık ziyaret edilmekte ve daha kısa sürede indekslenmektedir.

Belirli anahtar kelime özelinde siteye eklenen bu linkler, ilgili anahtar kelimenin arama sonuçlarında daha kolay yükselmesini sağlamaktadır. Böylelikle site daha fazla ziyaretçi kazanmakta ve daha geniş kitlelere ulaşmaktadır. Aynı zamanda yönlendirme bağlantısı alan markanın dijital ortamdaki bilinirliğinin de artmasını sağlamaktadır.

B2B Siteleri İçin Backlink Yönteminin Önemi Nedir?

Marka bilinirliğini arttırır

Ücretli veya ücretsiz backlink alarak B2B siteniz için basit bir PR çalışması yürütebilmeniz mümkündür. Klasik reklam çalışmalarından ziyade backlink yönteminden yararlanmak, kullanıcı deneyimi algısı oluşturacağı için daha tutarlı sonuçlar vermektedir. Popüler sitelerden alınacak linkler, web sitenin popülaritesini de büyük ölçüde arttırmaktadır. Dolayısıyla da marka bilinirliğinin artışını da beraberinde getirmektedir. Siz de backlink alarak marka bilinirliğini ve değerini arttırabilirsiniz.

Organik trafik sağlar

B2B sitenizin trafiğini pek çok yöntem uygulayarak arttırmak mümkün olsa da sitenizin asıl değerini organik trafik değerinin belirleyeceğini bilmeniz gerekir. Organik trafik; kaynağı sitenizin reklamlarına dayanmayan, doğrudan arama motorlarından gelen trafik çeşididir. Bu trafik çeşidi SEO çalışmaları sonucunda elde edilmekte ve arama motorunun bir parçası haline gelmektedir.

Faydalı ve otoriter sitelerden gelecek backlinkler belirli anahtar kelimeler özelinde site sıralamanızı üst sıralara çıkaracaktır. Dolayısıyla da arama motorundan gelen organik trafik artacaktır. Organik trafiğin artması da satış ve marka bilinirliği artışlarını da beraberinde getirecektir.

Referral trafik getirir

B2B sitenize arama motorları dışında farklı bir domain adresinden gelen trafiğe referral trafik denir. En az organik trafik kadar önemli olan bu trafik çeşidi, backlinkler ile desteklenmektedir. Sitenize organik trafik dışında gelecek olan ek referral trafikler, backlinklerin B2B’ye sağladığı faydalar arasında yer almaktadır. Siz de backlinklerden yararlanarak B2B sitenizin referral trafiğini arttırabilirsiniz.

Büyük ölçüde otoriteyi arttırır

B2B siteüniz için doğru sitelerden backlink alarak, otoriter bir site olma ihtimalini arttırabilirsiniz. Sitenizin otoritesini Google tarafından açıkça belirtilmiş olmamasına rağmen bazı araçlar yardımıyla tahmini olarak öğrenebilirsiniz. Bunun gibi otoriter sitelerden link almanız sizin de otoritenizi arttırmaya yardımcı olacaktır. Otorite artışı, hem kullanıcının güvenini kazanmanızı hem de arama motorlarının size daha çok güvenmesini sağlayacaktır.