B2B Sisteminde Müşteri Memnuniyeti İçin Yapılması Gerekenler
27 Ağustos 2020
B2B Blog Çalışmaları İçin Yapılması Gerekenler
1 Eylül 2020

B2B ‘ye Başlayanların Bilmesi Gereken Önemli Bilgiler

B2B Yazılımı Hakkında Önemli Bilgiler

B2B konusu günümüz çağında büyük oranda araştırılmaya başlandı. Özellikle pandemi süreci B2B ile alakalı konuların ön plana çıkmasını sağladı. Bizler de bu yazımızda B2B e-ticaret konusunu aydınlığa çıkarmaya çalışacağız.

Birçok firma ve şirket iş düzenini internet üzerinde kurmaya başladı. Eğer müşterileriniz sizin son kullanıcınız ise B2C alanından faydalanmış olursunuz. Ancak e-ticaret için sadece B2C’den bahsetmek yetmez. Eğer diğer firmalarla alım-satım işlemi yapıyorsanız ve sizin son müşteriniz firmalar ise B2B, yani işletmeden işletmeye e-ticaret yapabilme imkanını kullanabilirsiniz.

Özellikle araştırmalara göre B2B e-ticaret, B2C e-ticarete oranla daha büyük bir potansiyele sahiptir. Araştırmalar 2013 yılında B2B e-ticaret hacminin artışa başladığını ve 559 milyar dolara ulaştığını gösteriyor. Ancak B2C, 252 milyar dolar ile B2B’nin gerisinde yer alıyor. Bu durumda B2B’nin değeri daha fazla ortaya çıkıyor. Eğer işletmeden işletmeye e-ticaret yapmak gibi bir kararınız var ise aşağıda size önerdiğimiz ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Müşteri Odaklı Olmanın Faydaları

B2C’de olduğu gibi B2B’de de odak merkezde müşteriler bulunmalıdır. B2B içerisinde yapılan e-ticarette satım yaptığınız kişiler de B2C e-ticarete girer. Çünkü görüştüğünüz kişi firma yöneticisidir ve o da sizden alışveriş yapacağı için müşteri konumundadır. Bu durumda B2B aslında B2C’yi kapsamış olur. Son zamanlarda e-ticarette yaşanan hızlı gelişmeler B2B ve B2C alanlarında ciddi şekilde kalite aranmasına sebep oldu. Bu yüzden eskisinden daha şık ve işlevsel olmanız çok önemlidir. B2B e-ticaret yapabilmek için mutlaka müşterilerinize iyi fırsatlar sunmaya çalışın.

Rakiplerinizi Unutmayın

İşletmelere satış yapan firmalar daha az bir satış pazarına sahiptir. Çünkü burada firma ve şirketler bulunmaktadır ve tek tek olan müşterilere kıyasla bakıldığında daha az firma ve şirket vardır.  Örneğin; Ekmek fırınında siz un satıyorsunuz. Yani işlenmiş ekmeği satmıyorsunuz. Bu durumda rakipleriniz çok müşteriniz az oluyor. Biran önce B2B yazılımı ile başlarsanız yeni gelecek olan rakiplerinizi geçmiş olursunuz. Bu konuda bir kararsızlık yaşıyorsanız bunu aşmanız gerekecektir.

Yapılan araştırmalara göre B2B sistemi firmalarının yüzde 25’lik kısmı B2B e-ticarete geçmiş durumdadır. Geri kalan yüzde 75’lik kısım daima bir adım geride kalacaktır ve onlar da mutlaka B2B e-ticaretin yolunu seçmek zorunda kalacaktır. Çünkü bir süre sonra satışlarda yaşanan stabillik yeni stratejiler bulmaya itecektir. Bu konuda ne kadar erken davranırsanız o kadar şanslısınız demektir.

Müşterilerinizin Sitenizde Geçirdiği Zamanı Kontrol Edin

Sitenizde ağırladığınız müşterileriniz sizin için çok önemlidir. Bu müşterilerin sitenizde ne kadar süre durduğu, nerelerde gezindiği ve neyi satın aldığı çok önemlidir. Bu ölçümler ve analizler sizin için yeni bir yolun kapısını aralayabilir. Az satılan ve ilgilenilen ürününüzle ilgili yeni çalışmalara gidebilir ve müşterilerin ihtiyacı doğrultusunda hareket etmeye başlayabilirsiniz. Bu durumda daha fazla kazanç elde etmeniz kaçınılmazdır.

Özgün İçerikler Hazırlayın

B2B e-ticarette ne sattığınız çok önemlidir. Ancak ne sattığınızın yanında nasıl sattığınızda çok önemlidir. Düşününki aynı ürünü iki firma da satıyor. Diğerinden farklı olabilmeniz için pazarlama ve reklam koşullarınızın iyi olması gerekir. İşte tam bu konumda özgün içerik hazırlamak devreye giriyor. Özgün içeriklerle ürününüzü tam ve net bir şekilde anlatan yazılar hazırlamalı ve blog sitelerinde yaptığınız çalışmalardan düzenli bir şekilde bahsetmelisiniz. Ürünlerinizle ilgili özgün içerikler yazmanız SEO açısından da ön plana çıkmanızı sağlar. Google özgün içerikleri bir süre sonra ön plana çıkaracaktır. Özgün içeriklerin yanında özgün resimler ve videolar da varsa sitenizin üst sıralara çıkması kaçınılmazdır.

Sosyal Ağlarda Paylaşımlar Yapın

Milyonlarca insanın dolaştığı sosyal medya ağları B2B e-ticaret açısından çok önemli alanlardır. Buralarda yapacağınız ürün paylaşım ve reklamları potansiyel müşterilerinize ulaşma yolunda çok iyi bir fırsat sunar. Sosyal medya ağlarında takılan müşteriler sitenize ziyaretçi trafiği çekecektir. Mutlaka sosyal medya hesaplarınızı oluşturarak buradaki aktivite alanınızı genişletin.