B2B Sitenizin Ziyaretçilerini Kalıcı Hale Getirmenin Formülleri
2 Haziran 2020
b2b doğru bilinen yanlışlar
B2B Yaparken Doğru Bilinen Yanlışlar
4 Haziran 2020

B2B Yazılımları ile Hobilerinize Yer Açın

Hobileri B2B’ye nasıl dönüştürebiliriz?

Sorusu b2b yazılımı yeni başlayanlar için sıklıkla sorulan bir sorudur. Sevdiğiniz bir işi yaparak para kazanmak herkesin hayal ettiği bir durumdur. Bu hayali gerçekleştirmek aslında o kadar da zor değil. Sevdiğiniz bir işi yaparken sıkılmayacağınız için mücadele etmesi de daha kolay oluyor. Sadece belirli adımları izlemeniz bu yolda size yardımcı olacak. O adımları merak edenler için ayrıntılı bir şekilde paylaştık. Hadi inceleyelim.

Düzenli Çalışma

Hobilerinizden para kazanmak ve bunu bir işe çevirmek istiyorsanız düzen en başta yapmanız gereken bir iştir. Düzen oluşturmakta planlı olmaktan geçer. Hangi ürünleri ne şekilde satacağınızı ve tüketicinin ilgisini nasıl çekeceğinizi iyi tasarlamanız gerekiyor. Önce elinizdeki paraya yönelerek o parayla neler yapabileceğinizi belirlemelisiniz. Pazarlama kanalları oluşturarak ürünlerinizin dağılacağı mekanları belirlemelisiniz. Üretim süresi, fiyatlandırma stratejisi, rakip firma araştırmaları, üretim maliyetleri, gelir-gider tablosu gibi faaliyetlere dikkat etmelisiniz. Bunları daima kayıt altında tutmanız sizi bir adım önde tutacaktır. İş planı oluşturma konusunda daha fazla merak ettiğiniz konu varsa diğer başlıklarımızı inceleyebilirsiniz.

Şirketini Oluştur

E-ticarete kendi sitenizden başlamak için bir şirket kurmanız mecburidir. Bu mecburiyetin sebebi POS cihazı alabilmeniz ve vergi mükellefi olabilmeniz içindir. Şirket kurmak o kadar da zor bir iş değil. İlk başta kişisel bir şirket kurarak internet üzerinden satışlarınıza başlayabilirsiniz. Büyük bir sermayeniz varsa bir Limited şirket kurabilirsiniz. Bu daha büyük getiriler sağlayabilir.

E-ticaret Sitenizin Alt Yapısı

İnternet üzerinden ürünlerinizi satabilmeniz için bir siteye muhakkak ihtiyacınız olacaktır. Bu e-ticaret sitenizde ürünlerinizin tüm bilgilerini paylaşarak potansiyel müşterilerinize seslenebilmeniz çok kolaydır. Ancak e-ticaret sitenizin alt yapısını sağlam bir şekilde yapmanız gerekir. Bu konuda birçok hazır paket var ve bu hazır paketlerden kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Kendi siteniz olmadan Online Pazar yerlerinden de satışlarınızı yapabilirsiniz. Ancak müşterilerinizi mağdur etmeyecek ortamları dikkatle ayırt etmeniz ve buna göre çalışmalar yapmanız çok önemlidir. Örneğin, ödeme alt yapısı müşteriler için son derece önemli noktadır. Bu yüzden güvenli ödeme koşulları sağlayan en iyi alt yapıyı sitenizde oluşturmalısınız.

İşin Reklam Kısmı

Ürünlerinizin doğru zamanda doğru kişilere ulaşması çok önemlidir. Bu konuda pek çok pazarlama koşulu vardır. Hedef kitlenize yönelik pazarlama koşullarını bilmek sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir. Potansiyel müşterilerinize ulaşmanın en iyi yolu onların sık dolaştığı mekanlardır. Yani bu anlamda Sosyal Medya’dan bahsedebiliriz. Sosyal medya birçok kullanıcının bulunduğu ve gezindiği ortamlardır. Bu kişilerin dikkatini çekebilecek reklam çalışmaları yapmak satış oranlarınızı arttıracaktır. Sosyal medya pazarlama çalışmaları ve içerik pazarlama çalışmaları internet üzerinden geniş kitlelere seslenmenizi sağlar. Bu reklamların da çok abartı olmadan insanların dikkatini çekecek şekilde olması gereklidir. Aynı zamanda sosyal medyada canlı paylaşımlar yaparak müşterilerinizle birebir etkileşim sağlayabilir ve onlar için bir güven ortamı yaratabilirsiniz. Canlı yayınlar müşerilerin ürünlerinizi daha iyi görmesini sağlar ve kafalarına takılan soruları size aktarmalarına fırsat verir. Müşteri yorumlarından faydalanarak satış oranlarınızı arttırma yolunda planlar yapabilirsiniz. Ürününüze olan talep ve beğenileri dikkatli incelemeniz gerekir. Markalaşmak için bu reklam ve pazarlama koşullarını çok iyi bilmek ve uygulamak gerekir.

Rakipleriniz Neler Yapıyor?

E-ticaret camiasında rakiplerinizi elemeniz için onların neler yaptığına dikkat etmeniz gereklidir. Çünkü rakipleriniz sizinle benzer ürünleri satıyor olabilir. Bu noktada onları geçebilmek için farklılıklar yaratmanız gerekecek. Aynı zamanda rakiplerinizin çok olması bir risk oluşturur ve sizi farklı ürünlere yönlendirebilir.  Rekabetin çok yüksek olmadığı bir alana yönelirseniz markalaşmanız çok daha kolay olacaktır. Rakiplerinizin reklam ve pazarlama konusunda neler yaptığını analiz etmeniz de sizlere birçok fikir verebilir. Onların yaptıklarından esinlenerek sizlerde farklı işler yapabilirsiniz. Tabi ki rakiplerinizin aynısını yapmak hırsızlık olur. Sadece rakiplerinizden esinlenmeniz gerekir. Bu sayede hızlı ve emin adımlarla bu sektörde yerinizi belli edebilirsiniz.