Eta Amazon.com Entegrasyonu
12 Nisan 2018
Memnuniyet Odaklı Gelişmiş Bayi Yönetim Sistemleri
1 Mayıs 2020

B2B Yazılımı Nedir?

b2b yazılımı ve bayi tercihleri

b2b yazılımı ve bayi tercihleri

B2B Yazılımı

B2B, İngilizcesi “Business to Business” ın baş harflerini ifade etmektedir. B2B yazılımı, kısacası firmadan firmaya yapılan e-ticaret iş modeli olarak tanımlanır. B2B, ülkemizdeki çoğu işletmelerin yakından tanıdığı bir ticaret şeklidir. Tedarikçileri, firmaları, bayileri ve müşterileri ile B2B yazılım çözümleri üzerinden iş süreçlerini etkin ve anlık olarak yönetebilmektedir.

Burada firmalar, iş hiyerarşilerinde bulunan diğer işletmeler ile web sistemleri üzerinden ticaretlerini gerçekleştirmektedir. Bir de global de firmaların katıldığı, binlerce belki milyonlarca ürünün bir arada olarak, alınıp-satıldığı B2B Portalları vardır.

Buralarda, global veya yerel çaptaki satıcılar ile alıcılar, web teknolojileri sayesinde B2B platformu üzerinde buluşmaktadırlar. Bu platformlar, satılmak istenen ürünlerin ya da hizmetlerin online olarak sunulduğu alanlardır.

Buradan, ürünler ve hizmetlerle ilgili fiyat sunma, teklif alıp-verme gibi işlemler yapılmaktadır. Satıcılar da, alıcılar da, teklif edilen ürünleri ve fiyatlarını karşılıklı değerlendirme fırsatı yakalamaktadırlar.

B2B E-ticaret

Bir B2B yazılımı platformunun geliştirilmesi ve işletilmesi genellikle geleneksel bir B2C yazılımı platformunun çalışmasından daha sistematiktir. B2B otomasyonundaki işlevler genellikle şirketlere özel olarak geliştirilir.

B2B’de yer alan fiyatlandırma stratejisi, her müşterinin sözleşme durumuna ve satış hacmine bağlı olarak bireysel bir fiyat politikasıyla ilerlemektedir. Satın alma süreci çeşitli departmanlar, özel bir onay süreci içerir ve detaylı arama fonksiyonları ya da ürün konfigüratörleri gerektirmektedir.

B2B yazılımının odak noktası müşterinin bireysel ihtiyaçları olmaktadır. B2B e-ticaretin amacı, müşteriyi satın alma durumundan önce kesin bir şekilde anlamak ve ona uzun vadeli işbirliğinin temeli olarak bireysel bir çözüm olanağı sunmaktır.

B2B Yazılımının Avantajları

B2B yazılımı sadece müşterilerinizin sipariş vermesini sağlamaktan daha fazla B2B yazılımı, sizlere tüm ürünlerin çekici ve etkileşimli olarak sunma fırsatını sağlamaktadır. Bu, müşterilerinizin ürünler arasında zahmet bir şekilde gezinmelerini sağlar ve onları bilinçli bir satın alma kararı vermesini destekler. Muhasebe programınıza tamamen entegre edilen B2B yazılımı müşteri siparişi giriş sürecini otomatik hale getirir. Bu işlem maliyetlerini ciddi bir ölçüde en aza indirmektedir.