Yaz Aylarında B2B Operasyonu Nasıl Yapılır?
Yaz Aylarında B2B Operasyonu Nasıl Yapılır?
29 Mayıs 2020
b2b ile markalaşma
Salgın Döneminde B2B Kullanımı
31 Mayıs 2020

B2B Yazılımı Kullanırken Youtube Önemi

b2b ve youtube

b2b ve youtube

YouTube Videolarıyla E-Ticaette Trend Olmak

Yaşadığımız dönem bir bilişim bir İnternet dünyasıdır ve aklınıza gelecek her türlü etkileşimin yaşandığı bir platformdur. Görünür olmak özellikle ticarette ürünün artmasıyla doğru orantılıdır. B2B sistemi bu bakımdan müşterilerine görünür ve bilinir olmanın tüm imkanını sunmaktadır. Peki görünür ve bilinir olmakta en popüler mecra neresidir diye sorarsanız elbette takipçi sayısı ve gün içerisinde ziyaretçi sayısı bakımından YouTube’dur. YouTube’un Google ile entegre olduğunu da unutmamak gerekir. Bu da onu ikinci büyük arama motoru yapar. Ticarette ise bir ürünün ne çok kitleye ulaşırsa satışı da o kadar fazla olmaktadır. Eğer fiziki bir satışınız varsa ulaşabileceğiniz kitleler oldukça sınırlıdır. Bundan ötürü sanal alem hem hedef kitlenizi arttırıp hem de yeni kitlelere hitap etmek adına en doğru platformudur.

Neden Trend YouTube Kanalı Olmalı

Onca sosyal mecralar varken neden YouTube diye merak ediyorsanız sebebi çok açık. Kullanıcı sayısı 1, 3 milyar. Bu demek oluyor ki ürününüzü tanıtmak isteyeceğin en doğru adres YouTube’dur. Bununla birlikte her yaştan ve kesimden kişinin ziyaret adresidir. Örneğin yaş aralığı 18 ile 49 olanların Youtube’u en fazla kullandığı bilinmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre insanlar artık televizyonda bir şey izlemek yerine YouTube’u izlemeyi tercih ediyorlar. Şimdi bu kadar fazla kullanıcısı olan bir platform ticarete neler katar bir düşünün. Ürününüzün buradaki tanıtımı, satışı ve görselliği alıcı kitleyi arttırır. Üstelik güvenilir bir platform olması da talep konusunda bir doğru orantı gösterir. Videolarınızı daha kaliteli ve müşterinin ilgisini çekecek şekilde yaparsanız aldığınız her dönüşlere sizler de şaşıracak bir duruma geleceksiniz. Özellikle mobil kullanımın hayatımızdaki yeri elbette ki tartışılmaz bir gerçekliktir. Kullanıcı istediği her an her yerde ve her şekilde ürününüzün takibini yapabilir. Üstelik konforlu bir alışveriş ve tanıtım imkanı sunarken sizleri de rakiplerinizden bir adım öteye atmaktadır. İşte tüm bunlar trend YouTube içeriklerine önem vermemizi gerektiren durumlardandır. Ürününüzün marka oluşu doğru bir tanıtım ve doğru bir reklam ile gerçekleşir. Şimdi sizlere trend video olmak için bazı taktikler sunacağız.

Trend Video Olma Yolunda Tüyolar

Sizler için derlediğimiz bu yazımızda yeni başlayanlar için ticaret stratejilerden biri olan trend videonun tüyolarını sunacağız.

İşinizi tanıtan videolar hazırlayın

Öncelikle işinizi, ürününüzü tanıtan içinde yeni fikirlerin olduğu cezbedici bir video hazırlayarak başlayabilirsin. Bu durumda güncel kalmak ya da güncel bir duruma da değinmek sizin izlenmenizi sağlayacaktır.

Her an etkileşimde kalın

Videonuza yapılan yorumlara mutlaka cevap verin. Çünkü bu sizi etkileşimde tutan bir uygulamadır. Hatta videonuza ne çok yorum yapılırsa izlenme o kadar artar.

Son dönemin en popüler hareketi: canlı yayınlar

Canlı yayınlar son dönemde en çok kullanılan uygulama türü olmuştur ve reklam tanıtımı için de geri dönüşün hızlı bir şekilde sağlanması açısından en doğru yöntemdir. Bir canlı yayın kanalı açıp oradan marka tanıtımı yapabilirsiniz. Hatta bu müşteriler için güven teşkil eden bir durumdur. Çünkü o an sizinle birebir irtibata geçmiş olurlar.

Müşterileriniz sorularını önemseyip cevap vermek

Müşterilerinizin elbette akıllarında bazı sorular olacaktır. Bunu bazen sosyal medya hesaplarından bazen de e-ticaret üzerinden sizlere yönelteceklerdir. Bu durumda yapılacak en doğru hareket onları ve sorularını önemsediğimizi gösteren bir yöntem seçmenizdir. Bu da tüm  soruları toplayıp ortak cevaplar sunan bir video hazırlamaktan geçer. Bu soruların cevapları onların karar verme sürecini etkileyecektir.

Ürün tanıtım rehberi ve şirket tanımı rehberi videoları hazırlayın

Bu şu demektir ki kendinizi tanıtın. Çalıştığınız şirketi, ürünün üretilme yerini hatta üretilme sürecini videolarla tanıtın. Bu hep güven veren bir ticaret stratejisi olmuştur. Ürününüzün kullanım rehberi mutlaka olmalıdır. Çünkü bu ürününüzün anlaşılması yönünde oldukça doğru bir adım olacaktır. Hatta kutu açılım videoları etkileşimi kaybettirmeyen bir uygulamadır. Ürünün paket içindeki duruşu müşteriyi cezbeden bir durumdur.