B2B Yazılımları ile Hobilerinize Yer Açın
2 Haziran 2020
b2b bütçe yönetimi
B2B’de Bütçe Yönetimi
6 Haziran 2020

B2B Yaparken Doğru Bilinen Yanlışlar

b2b doğru bilinen yanlışlar

b2b doğru bilinen yanlışlar

B2B Yazılım globallaşan dünyanın en büyük dijital platformudur. Teknoloji ile ticaretin iş birliği içinde oluşu satışlara yeni bir dinamizm getirmiştir. İlk e-ticaretin taşı Jeff Bezos tarafından atılmıştır. Jeff Bezos bir kitap satışı ile e-ticarete başlamış ve ve inanılmaz bir kazanç sağlamıştır. Sitesinin adını da Amazon.com koyup bu yeni pazara girmiştir. İşte o günlerden sonra sanal pazarlar her dönem ilgi çekmiştir. Birçok ticaretle uğraşan firmalar kapılarını e-ticarete açmıştır. Kazanç konusunda oldukça tahmin edici plan e-ticaret kimi zaman da hayal kırıklığına neden olmaktadır. Her yerin kendine göre kurallarının olduğunu düşünürsek bu elektronik ticaretin de belli başlı kuralları, opsiyonları vardır. Bu dijital ticarette başarılı olmak için bazı adımlar izlemelisiniz.

B2B’nin yararları nelerdir?

Fiziki faaliyet gösteren ticaret yerlerine göre e-ticaret ekonomik açıdan oldukça tasarruf sağlayan bir pazarlama şeklidir. Öncelikle bir fiziki mekanın giderleri aynı değildir. Çoğu gider e-ticaret ortamında yoktur. Diğer bir husus oldukça fazla kitleye bir anda ulaşma imkanı sağlamasıdır. Hedef kitleniz ve hitap edeceğiniz kişi sayısı fiziki mekanlara göre ciddi bir artış göstermektedir. Üstelik müşteri istediği zaman istediği yerde ve istediği koşulda alışveriş yapma imkanı bulduğu için en çok tercih edilen bir satış yoludur. Fiziki dükkanın açılışını ya da kapanışını bekleme mecburiyeti olmadan ürünler ulaşabilir. Firma sahipleri ise ürünlerini ulaştırabileceği kadar fazla insana ulaştırabilme imkanı bulur. Böylece gerekli tanıtım ve reklamlarla marka olma olasılığınız oldukça büyük bir durumdur. Ama e-ticarette hayal kırıklığına uğramadan başarılı olmak için bazı yöntem ve teknikleri uygulamanız gerekmektedir.

B2B’de kazanmanın yolları

Ticaret sanal olurken siz sanal olmayın

Ticaret ile uğraşanlara B2B kazanma yolundaki bazı püf noktalarını sunduk. Bu yollar izlendiğinde başarı kaçınılmaz olacaktır.Sanal alemde satış yapıyor olabilirsiniz ama müşterileriniz yıllardır geleneksel ortamda alışveriş yapmış kişiler olacaktır. O yüzden içinizdeki geleneksel ticaretçiyi gerekli yerde çıkartmak zorundasınız. Ticaret planınızı geleneksel zeminde oturttuğunuzda farkı sizler de göreceksiniz.

Müşteri memnuniyeti bu alanda da önemli bir yerdedir

Yaptığı alışveriş miktarına bakılmaksızın her müşteriye özel ve önemli olduğunu hissettirmek gerekir. Sonuçta burası da bir hizmet sektörüdür.

Güven oluşturmalısınız

Bu sektöre yeni girdiğiniz takdirde hem müşteriye hem de tedarikçilere para hususunda sıkıntı çıkartmayacağınızın sinyallerini vermelisiniz. Bu da nakit akışının önemini vurgular.  Tabi ki sermayenizi de göz önünde bulundurup hareket etmenizde fayda vardır.

Güncel kalın

Bu şu demektir ki her sosyal platformda bulunun ve güncelliğinizi koruyun. Müşteri sizi her yerde bulma imkanı görmeli. Bu aynı zamanda güvenilirliğinizi de kuvvetlendirecek bir yöntemdir.

Hedef kitlenizi doğru seçin ve doğru satış strateji belirleyin

Ürününüzün kimlere hitap edeceği oldukça önemlidir. Kimler almalı ve kimlere sunmalısınız. Bu soruların cevabı hedef kitlenizi oluşturacaktır. Bu bağlamda sosyal medyalarda yapacağınız paylaşımlar da yine bu kitlenin aktif olduğu zaman dilimi sizlere göstereceği gibi ne tarz paylaşımlardan hoşlanacağını da gözler önüne serecektir. Sizler de bu bilgiler doğrultusunda sosyal mecralarda reklamınızı yapacaksınız.

Satış yapacağınız ürün e-ticaret sistemine uygun olmalı

Dijital pazara süreceğiniz ürününüz bu koşullara uygunluk sağlamalı. Ya da ürününüze uygun bir b2b sistemi kullanabilirsiniz. O yüzden ürününüzü çok iyi tanıtıp hangi koşullarda satılabileceğini biliyor olmalısınız. Sonuçta bir kargolama sisteme olacağı gibi uzun süre stoklarda bekleme durumu da olacaktır. Tüm olumsuzluklar için belli yöntem ve teknik geliştirebilirsiniz.  Geliştirdiğiniz bu stratejiler doğrultusunda her ay ya da her yıl ölçüm yaparak nasıl bir yol izlediğiniz haritasını çıkartabilirsiniz. Bu sayede yaptığınız eksiklikler ya da başarılarınızın kaynağını görebilirsiniz.

Tüm bu yöntem ve teknikler e- ticaretin başarı yollarıdır. Büyük avantajlarla birlikte bol kazançlar kapısı olarak bilinen e-ticaret sanal pazarları ile hem firmaların hem de müşterilerinin odağı olmuştur.