B2B Alanında Başarıya Ulaşmış Önemli Firmalar
21 Eylül 2020
B2B Influencer Pazarlamanın Önemi
22 Eylül 2020

B2B Video Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B Video Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B alanında başarıya ulaşmak için firmalar çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Bunlar arasında video pazarlama stratejisi de yer almaktadır. Özellikle videolar müşterilerin daha fazla ilgisini çektiğinden büyük oranda tanıtım ve reklam çalışmaları videolara yönelmiş durumdadır. Bu videolarda olması gereken çeşitli özellikler bulunmaktadır. Özellikle B2B alanında markalaşma yolunda giden firmaların videolu içeriklere çok dikkat etmesi gerekiyor. Pazarlama alanında çalışan iyi bir ekibin varlığıyla çok çeşitli videolar ortaya çıkarılabilir. Bunun için neler yapabileceğinize detaylı bir şekilde göz atalım.

Ekip Çalışmaları Yapın

B2B’de ekip çalışmaları son derece önemlidir. Ekip içerisinde yaşanan herhangi bir aksilik tüm satış oranlarınıza yansıyacaktır. Bu yüzden ekibinizi iyi yönlendirin ve iyi bir eğitim verin. Bu anlamda eğitim verirken ürünlerin iyi bir şekilde tanınması gerekmektedir. Seminerlerle ürünleriniz hakkında en can alıcı detayları ekibinize sunabilirsiniz. Sadece ekibinize değil potansiyel müşterilerinize de seminerlerle gerekli bilgileri aktarabilirsiniz. Videolu içeriklerin oluşturulabilmesi için ekibinize nasıl videolar yapabilecekleri konusunda fikirler verin. Videolu içerikler oluşturulurken özellikle hangi noktalara dikkat etmeleri gerektiğini ifade ederek, onlara yol gösterebilirsiniz. Pazarlamanın bir ekip işi olduğu asla unutulmamalıdır. Ekibiniz sağlam olursa kriz zamanlarını bil fırsata çevirerek markalaşma hızınızı B2B yazılımı sayesinde düşürmezsiniz.

Video Pazarlama Otomasyonu

Pazarlama otomasyonu B2B sisteminde büyümek isteyenler için çok önemli bir ayrıntıdır. İşlemeniz gereken bir çok veriyi kolay bir şekilde işleyebilmek için otomasyon büyük kolaylık sağlar. Kısa sürede e-posta ve sosyal medya paylaşımları yaparak zamandan tasarruf elde edebilirsiniz. Bunun en iyi örneklerinden biri daha önce sizden alışveriş yapan müşterilere benzer videoları web sitenizde konumlandırabilirsiniz. Böylece müşteriler benzerlerini de görerek satın almak isteyebilir. Bu durum biraz reklam da sağlayabilir. Bu yüzden özellikle videolu pazarlama otomasyonları ile kısa sürede potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

SEO

SEO çalışmaları sayesinde sitenize ve size olan ilgiyi arttırabilirsiniz. Bunun için doğru anahtar kelime kullanmanız gerekecektir. SEO uzmanlarından bu konuda detaylı yardımlar da alabilirsiniz. Videolu içerikleriniz içerisinde de doğru anahtar kelimeleri kullanmak çok önemlidir. Bu sayede Google üzerinde ön plana çıkma olasılığınız artacaktır. Yanlış kişiyle uğraşmamak adına doğru kişiyi bulmanız da çok önemlidir. Çünkü zaman ve emekten tasarruf etmeniz gerekir. Bu yüzden potansiyel müşterilere ulaşmak için SEO çalışmalarını kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyanın Önemi

Pazarlamada son derece önemli konulardan biri de sosyal medyadır. Sosyal medya alanında ilerleyip markalaşmanız çok daha hızlı gerçekleşmektedir. Çünkü birçok kullanıcı aktif olarak her gün kendi profillerine bakmaktadır ve sosyal medyada gezinmektedir. Bu yüzden bu alanı çok iyi yönetmeniz gerekecektir. Özellikel hikaye bölümünü kullanarak videolu içeriklerinizi yayımlayabilirsiniz. Bu alanda video dışında gifler ve görseller de paylaşabilirsiniz. Burada önemli olan dikkat çekici ve çözünürlüğü yüksek olan içerikler hazırlamaktır. Videolu içerikler müşterilerin daha fazla dikkatini çekmektedir. Bu videolarda ürünlerin nasıl tedarik edildiği konusunda videolar paylaşabilirsiniz. Bu sayede müşterilerinize gereken güveni vermiş olursunuz. Özellikle pandemi süreci ürünlerin nasıl gönderildiğinin, nasıl paketlendiğinin önemsenmesi gerektiğini bizlere bildirdi. Bu yüzden müşteriler ürünlerin dezenfekte edilip edilmediğini bilmek istiyor. Onların ne isteyeceklerini bilip hareket etmek kuşkusuz en doğru davranışlardan biridir.

Müşteri İhtiyaçlarına Yönelik Videolu İçerikler

Video pazarlama yaparken video içeriklerinizde neler paylaştığınız çok önemlidir. Müşteriler sitenize girdiğinde direkt olarak ihtiyaçları doğrultusunda hareket edecektir. Bu yüzden müşteri ihtiyacına yönelen yazılar ve videolar oluşturmanız son derece faydalı olacaktır. Videolarınızda müşteri sorularına cevap verin ve onların önerilerini de değerlendirin. Bu sayede müşteriler onlara verdiğiniz değeri anlar ve size olan sadakatleri daha uzun sürer.

Yukarıda açıkladığımız şekilde video pazarlama yaparak satış rakamlarınızı arttırabilirsiniz. B2B’de sürekli olarak kendinizi geliştirmeniz çok önemlidir. Bunun için sürekli araştırmanız ve yenilikler, stratejiler üretmeniz gerekecektir.