B2B’de İçerik Nasıl Oluşturulur?
8 Şubat 2022
B2B’de Tiktok Pazarlaması Nasıl Yapılır?
9 Şubat 2022

B2B Ürün Paketlemede Önemli Detaylar

B2B Ürün Paketlemede Önemli Detaylar

B2B sektöründe müşteri memnuniyetini arttırmak için yapılması gereken önemli işlemler vardır. Müşterinin memnun ayrılması ürünlerinizi kolayca satabilmenizi sağlayacaktır. Müşteriler B2B sektöründe çoklu alımlar yaptıkları için bir müşterinin memnuniyeti bile çok önemlidir. Müşterinin memnun olmadığı zamanlarda bunun nedeni araştırılmalı ve çözüm yolları üretilmelidir. Müşteriler için ürünün nasıl olduğu dışında nasıl geldiği de çok önemlidir. Bu önemli süreci iyi şekilde yönetebilen firmalar kısa süre içerisinde kendilerini geliştirip, büyüyebilmektedir. Bizler de bu yazımızda ürünlerin tüketiciye nasıl gitmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Ürünlerin tüketiciye ulaşma süresi tüketicinin memnun kalıp kalmamasını etkiler. Birçok ürün kargo sürecinde hasar alarak tüketiciye hasarlı olarak gidebilmektedir. Bu süreçte müşterinin tek suçlayacağı kişi firma olacaktır. Kargo süreci tamamen firmanın sorumluluğundadır. Bu nedenle iyi bir kargo firmasıyla anlaşılmalıdır. Bunun yanında ürünlerin doğru şekilde tüketiciye ulaşması için paketlemesinin titizlikle yapılması gerekmektedir. Paketleme sürecinin farklı versiyonları vardır. Kırılacak eşyaların paketlenmesi farklı olmaktadır. Bunun yanında kıyafet tarzı ürünlerin paketleme süreci de farklı olmaktadır. Bu konuyla ilgilenen personelin kesinlikle bilinçli olması gerekmektedir.

Çalışanlarınızı Bilgilendirin

Çalışanların birbiriyle koordine şekilde çalışması oldukça başarılı sonuçların doğmasını sağlar. Bu nedenle firma yöneticilerin çalışanlarını iyi bir şekilde idare edebilmeleri gerekmektedir. Tecrübeli çalışanlar da kendilerini geliştirmeye ve çağa ayak uydurmaya dikkat etmeleri gerekir. Paketleme sürecinde çalışan personellerin paketlemede oldukça hassas davranmaları gerekir. Ürünler kırılacak ürünlerse buna uygun şekilde etrafı kalın paketlerle sarılmalı ve kutulara yerleştirilmelidir. Kargo sürecinde kırılacak eşyalar farklı şekilde darbe alabilir. Sarılan paketlerin bu darbelerden ürünü koruması gerekmektedir. Paketleme süreci hakkında çalışanlarınıza çeşitli seminerler ve sunumlar yapabilirsiniz. Bu sayede ürünlerinizi sağlam şekilde tüketiciye ulaştırabilirsiniz.

Ürünlerin Şekline Göre Paketleme Yapın

Ürünlerin şekli paketleme sürecinde oldukça önemlidir. Bazı ürünler oval bazı ürünler dikdörtgen şeklindedir. Buna uygun paketlemeler yapılması gerekmektedir. Kutuların da bu ürünlerin boyutuna uygun şekilde olması gerekir. Kutular yeni ve özenli paketlenmelidir. Bununla birlikte kutu üstünde marka ikonunuzun yer alması marka bilinirliğinizin artmasını sağlar. Kendi markanızın güvenilir olmasını istiyorsanız yaptığınız tüm işlerde müşterilerinize gerektikleri değeri vermeniz gerekir. Ürünlerin zarar görmeden müşterilerinize gitmesi onları memnun edecektir. Bu sayede sadık müşteriler kazanabilirsiniz. Memnun kalan müşteriler sizi diğer tanıdıklarına da önerecektir.

Ürün Boyutundan Daha Büyük Kutular Tercih Edin

Ürünlerin hasar almaması için dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi kutu boyutlarıdır. Ürünlerin kutuyla gönderilmesi müşterileri daha fazla memnun edecektir.  Kutu seçiminde de ürünlerin boyutundan daha büyük kutular seçilmelidir. Böylece ürünün hasar alma olasılığı en aza indiirlir. Ürün kutunun içine konulurken çeşitli kağıt ve köpüklerle sarılmalıdır.  Böylece ürün sağlam bir şekilde tüketicinin eline ulaşacaktır. Bazı kutuların içinr kağıt kırıntıları da konularak süslemeler yapılabilir. Bu müşterinin daha fazla hoşuna gitmektedir.

Özel Notlar Bırakın

Ürün satın alan müşterilere özel indirimler ve notlar bırakmanız oldukça faydalı olacaktır. Müşterilerin kendisini özel hissetmesine yardımcı olarak onları memnun edebilirsiniz. Özel notlar iyi niyetinizi belli eden türden olabilir. Bunun yanında küçük hediyeler de koyabilirsiniz. Böylece kısa sürede başarı yakalayabilirsiniz. Ürünlerin üzerine notlar yazılması ve hediyeler gönderilmesi ile ürünler kişiselleştirilmiş olur. Bu durum da markla bilinirliğinizi arttıracaktır.

Paketleme süreçlerine özel gösterilmesi markaların kendilerini iyi bir şekilde tanıtmasını sağlar. Ürünleriniz sizi temsil ettiğinden onları güzel bir şekilde göndererek farkınızı ortaya koyabilirsiniz. Yılbaşı dönemlerinde kırmızı renkli kutular oluşturarak ürünlerinize renk katabilirsiniz. Bu özen müşterileriniz tarafından mutlaka fark edilecektir. Sürekli yaratıcılığınızı geliştirerek kısa sürede çevrenizi genişletebilirsiniz. Bu sektörde aktif kalmak, güncel çalışmalar yapmak ve çağa ayak uydurmak son derece önemlidir. Müşterilerin sadakatini kazanmak onlara özel çalışmalarla mümkün olacaktır. Çeşitli indirim ve kampanyalarla onları memnun edebilirsiniz. Mutlaka kampanya dönemlerini etkili bir şekilde değerlendirin.