B2B Alanında Güçlü Bir Marka Nasıl Yaratılabilir?
3 Eylül 2022
B2B Alanında Müşteri Bulmak İçin Yöntemler
6 Eylül 2022

B2B Ticarette Yapılmaması Gereken Hatalar

B2B Ticarette Yapılmaması Gereken Hatalar

B2B ticaret ile uğraşan firmaların yapmaması gereken bazı hatalar bulunmaktadır.

Yapılmaması gereken hataların bazıları;

Yetersiz Sevkiyat Seçenekleri

B2B ticaret firmalarının müşterilerin aldıkları ürünleri ulaştırma konusunda sadece bir şirket ile anlaşma bulunuyorsa bu yeterli olmayabilir. Ulaşım konusunda müşterilere birden fazla seçenek sunabiliyor olunması oldukça önemlidir. Ayrıca kar edilebilen belli tutarlar sonrası için mutlaka kargo bedava seçeneği sunulması gerekmektedir. Bu çeşitlilikler sayesinde daha fazla müşteriye hitap edilebilmesi mümkün olmaktadır.

Düşük Kalite Paketleme Yapma

B2B ticaret firmalarının en yapmaması gereken hatalardan bir tanesi de paketlemeyi düşük kalite de yapmaktır. Paketlemeyi kaliteli yapmamak aslında büyük ölçüde müşteri kaybı demektir. Çünkü müşteriler aldıkları ürünlerin paketlenmesine de en az aldıkları ürün kadar önem vermektedir. Alınan ürünlerin ulaşacağı yere sağlam olarak ulaşması oldukça önemlidir.  Bazı B2B ticaret firmaları ulaşım maliyetlerini en aza indirebilmek olmayan için sağlam kalitesiz paketleme ürünleri kullanmayı tercih edebilmektedir. Bu durum da genellikle sevkiyat sırasında ürünlerin hasar görmesine neden olmaktadır. Paketleme kısmına bütçenin büyük bir kısmı ayrılmasa bile ürününün gideceği yere sağlam ulaşacağı kadar kaliteli olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Müşterileri Dinlememe

Bazı B2B ticaret firmaları, başka yerlerden ve başka mağazadan tedarik etmiş olduğu ürünleri sattığından ürün kaliteleri üzerinde pek fazla kontrol sağlayamamaktadır. Özellikle de ürünlerinin memnuniyeti konusunda müşterilerden geri bildirim alınması oldukça önemlidir. Şayet müşterilerin belli ürünler hakkında şikâyetleri varsa, muhtemelen o ürünlerin hepsinde aynı problemler ortaya çıkacaktır. O ürünlerle ilgili sorunların düzeltilerek hem müşteriler memnun edilebilir hem firmaya olan güveni artırmış hem de kar elde edilebilir. Yani B2B ticaret firmalarının müşterilerini dinlememeleri ne yazık ki yapılan büyük hatalardan bir tanesidir.

Manuel Yürütülen Kargo Süreçleri

Otomatik olmayan elle yapılan sevkiyat süreci ucuz bir yöntemmiş gibi gözükse de satışlar arttıkça, müşteri bilgilerini paketlere elle yazmak hem zor hem de yapılacak olan küçük bir hata sonucu ürün gideceği yere ulaşamayacağından B2B firmaları zor bir duruma düşürebilmektedir. Ayrıca her defasında müşteri bilgilerini güncellemek ve bilgileri yeniden girmek B2B firmalarını oldukça yoracaktır. Bu da hem zamandan hem de paradan kaybetmeye yol açacaktır. Bu gibi nedenlerden dolayı Manuel yürütülen kargo süreçleri yerine tüm eklemeleri ve düzenlemeleri yapacak, idareyi sağlayabilecek bir kargo programı kullanılması daha doğru bir tercihtir.

Ucuz Server Kullanmayı Tercih Etme

Düşük kapasiteye sahip sunucular ucuz olduklarından tercih edilmektedir ancak bunlar site trafiğini yönetebilme gibi iş görebilecek modern özelliklere sahip değildir. Eğer sunucu konusunda ucuz sunucu kullanımı tercih ediliyorsa bu büyük bir hata yapıldığı anlamını taşımaktadır. Çünkü firmanın performansı sunucu performansıyla doğrudan ilişkili olmaktadır. Bu sebeple cevap vermede ve hızda yavaşlamak demek var olan müşterileri de kaybetmek demektir.   B2B ticaret firmalarının ucuz sunucu kullanmayı tercih etmek yerine işlerini görebilecek modern özelliklere sahip sunucu kullanmayı tercih etmeleri gerekmektedir.

Tamamen Şablona Güveniyor Olma

B2B ticaret ile uğraşan birçok firmanın yaptığı bir hata ise, tüm ihtiyaçları için sadece bir şablon kullanıyor olmalarıdır. Genellikle her soruna tek bir çözüm sunmakta olan yazılımlarda büyük bir sorun oluşturmaktadır. Bu sebeple şablon ve tema seçmeden önce bazı soruların cevabından emin olunması gerekmektedir.

  • Telefonda kullanımı kolay gerçekleşebiliyor mu?
  • Ürün sayfalarını ihtiyaç durumunda düzenleyebilmek mümkün mü?
  • SEO dostu mu?

Buna benzer sorular sorarak şablon ve tema seçilmesi mümkündür.

Ödemede Tek Seçenek Sunuyor Olmak

B2B ticaret firmalarının sunmuş oldukları tek standart ödeme seçeneği, müşterilerin ödeme konusundaki düşüncelerini oldukça etkilemektedir. Mesela firma yalnızca kredi kartı ödemelerini kabul etmekteyse, büyük oranda müşteri kaybı yaşayabilmesi mümkündür. Çünkü kredi kartı kullanmayan müşteriler de bulunmaktadır. Bu nedenle B2B ticaret firmaların ödeme seçenekleri arasına farklı elektronik ödeme seçenekleri eklemeleri gerekmektedir.