B2B Alanında Müşteri Bulmak İçin Yöntemler
6 Eylül 2022
B2B Alanında Pazarlama Planı Nasıl Hazırlanır?
8 Eylül 2022

B2B Ticarette Ürünler Paketlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

B2B Ticarette Ürünler Paketlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

B2B ticaret alanında firmaların satın alınmış olan ürünleri diğer müşteri firmalara nasıl gönderecekleri en önemli konular başında yer almaktadır. Satılmış olan ürünlerin müşteriye kusurlu bir biçimde ulaşması veya kargoda hasar görmesi B2B ticaret firmalarının müşteri memnuniyetlerini olumsuz yönlerde etkilerken şikâyet oranlarının artmasına da neden olmaktadır. Bu sebeple B2B ticaret firmaları ürün paketleme süreçlerine özellikle dikkat etmelidir.

İlginizi Çekebilir: B2B ile Yurtdışına Satış Yapabilme Rehberi

B2B ticarette ürün paketleme süreçlerini özenle yürütebilmeyi başaran firmalar, satmış oldukları ürünlerin herhangi bir şekilde zarar görmesine engel olabileceği gibi, ürünlerin müşterilerine ulaşması gerektiği gibi kusursuz olarak gönderimlerini gerçekleştirerek satışlarının artmasına da katkı sağlayabilmektedir.

B2B Ticarette Ürün Paketlemesi Ne Demektir?

B2B ticarette ürün paketlemesi, e-ticaret firmalarının satışlarını yapmış oldukları ürünlerin müşterilere ulaşımları sırasında ürünlerin zarar görmesini veya kırılmasını engelleyecek şekilde bazı araçlardan yaralanıp ambalajlanmasına ve sarılmasına denilmektedir.

Genel olarak B2B ticaret firmaları sattıkları ürünlerin paketlenmesine özen göstererek müşterilerine korunaklı bir şekilde ulaştırır ve ürünleri satın almış olan müşteri firmalar ürünler kendilerine sorunsuz bir şekilde ulaştığı için alakalı B2B e-ticaret firmasına güven duyarak firmanın sadık müşteri oranlarının artmasına sebep olabilirler.

B2B Ticarette Ürünlerin Paketlenmesi Neden Önemlidir?

B2B ticarette ürünlerin paketlenmesinin firmalara sağlamış olduğu bazı avantajlar bulunur. Bu sebeple B2B ticaret firmaları ürün paketlemesine dikkat etmeli ve bu konuya gereken ilgiyi göstermelidir.

 • Firmalar B2B ticaret firmalarından satın almış oldukları ürünlerin kusursuz şekilde ellerine ulaşmasını ister. Bu sebeple firmaların ürün paketlemelerine göstermiş oldukları özen müşterilerinin isteklerine cevap verebildiklerini de gösterir.
 • Firma veya kargo kaynaklı ürün teslimatlarında bazen satılan ürünler zarar görmektedir. Ancak B2B ticarette ürünlerin paketlenmesine önem veren firmalar bu zararları en az seviyelere düşürmeyi başarır.
 • Ürünlerin paketlenmesi işlemi, ürünlerin zarar görmelerini engelleyeceğinden işletmeler hasar gören veya kırılan ürünlerden dolayı sermaye kaybı yaşamayacaktır.
 • B2B ticarette ürünlerin paketlenmesine önem verilirse müşterilerin markaya duymuş oldukları güven ve marka memnuniyeti artacaktır. Bu sayede firmalar sadık müşterilere sahip olur.
 • B2B ticarette ürünlerin paketlenmesi kutu açılım videoları çekmekte olan kişiler tarafından hedef kitleye daha kolay ulaşabilmeyi sağlayacaktır. Böylece markanın pazarlama ve tanıtım çalışmalarına ayırmış olduğu bütçenizin azalması mümkün olmaktadır.
 • Paketleme sürecinde markayı ön plana çıkarabilme başarılırsa rakiplerden üstün olmayı da sağlayan bir durum ortaya çıkabilir.
 • B2B ticarette ürünlerin paketlenmesine gereken özeni gösterebilen firmalar bu süreci başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirse kendilerini rakiplerinden farklı konuma taşımış olurlar.
 • Özenli yürütülen paketleme süreci müşterileri etkileyebilmeyi de kolaylaştırır. Alışveriş süreçlerinden memnun olan müşteriler çevrelerinde markanızı tanıtacağından bu durum müşteri memnuniyetinin artmasına da katkı sağlayacaktır.

Eğer bu avantajlardan yaralanmak isteyen B2B ticaret firmaları varsa ürün paketlemelerine gereken özeni göstermelidir. Markaya ait ürünler için özel kutular veya ambalajlar tasarlayabilir  B2B ticarette paketleme süreçlerinde bunlardan yararlanarak ürünlerin teslimat süreçlerinde göreceği zararları en aza indirmiş olabilir.

B2B  Ticarette Ürün Paketlenmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

B2B ticarette ürün paketlemesinde genel olarak firmalar kendilerini ön plana çıkarabilmek ve ürün paketlemelerini iyileştirebilmek için bazı konulara dikkat etmelidirler. Bunlardan bazıları;

 • E- ticaret kutuları,
 • Ürün paketlerinin içerikleri,
 • Kişiselleştirme çalışmaları,
 • Ürünlerin korunması,
İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Müşteri İlişkileri Yönetimi Neden Önemlidir?

Bu unsurlar firmaların ürün paketlenmelerini iyileştirmek için dikkat etmeleri gereken konular arasında yer almaktadır.

B2B ticaret alanında faaliyetlerini sürdürmekte olan işletmelerin genel olarak ürün paketleme aşamalarında e-ticaret kutularından yararlandığı bilinmektedir. E-ticaret kutuları çeşitli boyutlarda üretilmiş olan markalara ait ürünlerin korunaklı şekilde yerine ulaşmasını sağlamakta olan kutulardır.

B2B ticarette paketleme yapılırken önem verilmesi gereken konulardan biri de paketin içeriği konusudur. Genel olarak pek çok  B2B ticaret firması kutularını ürün koruyabilecek şekilde hazırlarken bazı e- ticaret firmaları müşterilerine kendilerini özel hissettirecek şekildeki içerikler ile paketleme yapmaktadır.