Stok Yönetimi Ne Demektir ve B2B E-ticarette Stok Yönetimi Nasıl Yapılabilir?
Stok Yönetimi Ne Demektir ve B2B E-ticarette Stok Yönetimi Nasıl Yapılabilir?
8 Nisan 2023
Marka Ses Tonu
Tüketici Davranışlarının B2B E-ticaretteki Önemi Nedir?
11 Nisan 2023

B2B Ticarette SEO’ya Zarar Veren Hatalar Nelerdir?

B2B Ticarette SEO’ya Zarar Veren Hatalar Nelerdir

SEO yani arama motoru optimizasyonu, internet sitelerinin arama motorlarınca kolay taranabilmesini sağlayabilecek kriterlerle optimize edilebilmesine yardımcı olan çalışmalara verilen addır. SEO çalışmaları yapmakta olan B2B ticaret siteleri hedeflemiş oldukları anahtar kelimeler ile ön plana çıkabilmektedir.

B2B ticaret sitesi kurarak internet üzerinden ürün satışı yapan işletmelerin SEO çalışmalarına oldukça önem vermeleri gerekmektedir. Çünkü B2B ticaret siteleri SEO çalışmaları sayesinde hedef kitlelerinde yer alan diğer firmalara kolay bir şekilde ulaşabilmekte ve arama motorlarında daha görünür olabilmektedir. Bu sebeple B2B ticaret sitesi kurmak isteyen işletmelerin SEO teknikleri hakkında her türlü detaylı bilgiye sahip olmaları gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır?

SEO algoritma değişiklikleri, stratejiler ve mevcut eğilimler, hakkında ileri düzeylerde bilgiye sahip olunmasını gerektirmektedir. Pek çok pazarlama uzmanı temel bilgileri sayesinde kendi SEO’larını yapabileceklerine inanmaktadır. Ancak SEO hizmeti oldukça profesyonel bir iş olduğundan yüzeysel bilgiler ile harekete geçilmesi, bu hizmeti zor yoldan öğrenmek anlamına gelebilmektedir. Gerçek SEO uzmanları deneyimleri sayesinde ve en son eğilimleri takip ederek neyin işe yarayacağını ya da yaramadığını kolaylıkla tespit edebilmektedir. Kısacası doğru SEO desteği için, mutlaka uzmanlarla çalışılması gerekmektedir.

Gerçeği Yansıtmayan SEO Vaatleri 

Hızlı sonuçlar alabilmek amacıyla güvenli yöntemleri kullanmayı tercih etmekte olan bir SEO ortağı seçilmesi oldukça önemlidir. Bazı şirketler B2B markalara Google arama sonuçlarının ön sayfasına işletmeyi ucuz ve hızlı bir şekilde ulaştırma sözü verebilmektedir, fakat kullandıkları teknikleri, belirli bazı anahtar kelimeler ile arama sonuçlarında daha iyi pozisyonlar elde edebilmek için arama motorlarının kandırılmasını içerebilmektedir. Ancak arama motorları, bu sistemi kandırmaya çalışmakta olan web sitelerini tespit etmede ve cezalandırmada hatta yasaklama konusunda oldukça ciddi adımlar atmaktadır.

Hızlı Kazanımlar Elde Etmek İçin “Siyah Şapka” Yöntemleri Tercih Etmek  

İki çeşit SEO uygulaması yer almaktadır. Bunlar; “siyah şapka” ve “beyaz şapka” uygulamalarıdır. İlk uygulama olan siyah şapka uygulaması, genellikle arama motoru yönergelerinin ihlal edilerek arama sonuçlarını etkilemekte olan uygulamalardır. Bu yöntemleri kullanılarak hızlı kazanımlar elde edilebilmektedir; fakat arama motorları, sistemi aldatma konusunda çalışmalar yapan web sitelerini aktif biçimde izleyerek cezalandırmaktadır.

İkinci yöntem olan beyaz şapka uygulaması, arama motorları tarafından kabul edilmiş ve teşvik edilebilen oldukça saygın uygulamalardır. Bu uygulamalar çok fazla analiz ve araştırma içeriyor olmalarına rağmen, uzun zaman dayanabilir, genel kullanıcı deneyimlerini geliştirebilir ve B2B markalarına ait web sitelerini ve arama sonuçlarının doğruluklarını kullanıcılar açısından daha iyi hale getirebilmektedir. B2B işletmeler ve SEO satıcıları yalnızca beyaz şapka tekniklerini kullanmalı ve ne olursa olsun siyah şapka yöntemlerinden uzak durmalıdır.

Arama Motoru Algoritmalarıyla Uyumsuz Olan Analizler 

Arama motorları, arama kalitelerini artırabilmek ve sistemi manipüle etmek isteyen dolandırıcılar ile mücadele edebilmek amacıyla sürekli olarak değiştirirler. Son beş yılda Google, Google’ın arama motorlarının web sitelerini sıralama biçimlerini ve algoritmalarını önemli ölçülerde değiştiren pek çok sayıda küçük güncellemeler yapmıştır. Bu en son güncellemeler hakkında fikir sahibi olunması SEO çalışmaları yapabilmek için oldukça önemlidir. Şayet en son SEO eğilimlerine ayak uydurabilecek bant genişliği bulunmuyorsa, bunu yapabilecek SEO uzmanlarıyla beraber çalışılması gerekmektedir. Çünkü en son yapılan güncellemeleri takip etmek, iyi bir arama sıralaması elde etmek açısından oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?

Araştırma Yapılmadan Anahtar Kelime Seçimi Yapmak 

Yaygın olarak bilinen SEO hatalarından biri de yanlış anahtar kelimelere odaklanmaktır. Pek çok B2B şirket, başarıyla sıralanamayacak kadar rekabetçi anahtar kelimeler seçerek ya da yanlış anahtar kelimeleri hedefleyerek kaynak ve zaman harcamaktadır. Oysaki bir SEO uzmanı, en az rekabet ile en fazla arama üretebilecek anahtar kelime seçimi yapabilmektedir.  Aynı zamanda, müşterilerinizin araştırabileceği ilgili konuları, rakip markaları ve anahtar kelimelerin eş anlamlılarını doğru tespit etmek oldukça önemlidir.  Bu nedenle araştırma yapmadan anahtar kelime seçimi yapmamalı ve bir SEO uzmanı ile çalışılmalıdır.