B2B Alanına Yeni Başlayanların İzlemesi Gereken Adımlar
30 Mayıs 2022
B2B Alanında Sepet Fiyatlandırma Ne Demektir?
1 Haziran 2022

B2B Ticaret Alanında Satış Stratejileri

B2B Ticaret Alanında Satış Stratejileri

Açılımı Business to Business olarak bilinen B2B, firmadan bir başka firmaya yapılmakta olan e-ticaret iş tarzı olup Türkiye’deki pek çok işletmenin bildiği bir ticaret yapma şeklidir.

B2B alanında satışların yapılabilmesi için en güçlü araçların başında Linkedin’in geldiği bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre Linkedin, öteki sosyal medya alanları ile karşılaştırıldığında daha çok müşteriyi B2B alanındaki satış kanallarına yönlendirebildiği ve daha etkili bir ağ olabildiğini göstermektedir. B2B alanında ticaret faaliyetlerini sürdürmekte olan işletmelerin Linkedin’i bir pazarlama aracı olarak kullanabilmeleri için dikkat etmeleri gereken bazı unsurlar yer almaktadır.

Etkili Bir Sayfa Oluşturabilmek

Diğer tüm sosyal alanlarda olduğu bilinen ve en önemli unsurlar arasında yer alan etkili sayfa oluşturma, Linekedin’de de oldukça önemli bir yere sahiptir. En önemli vitrin sayfa olmakla beraber, çekiliciliğe sahip olmayan vitrinlerin hedefe ulaşabilmesinin de oldukça zor olduğu bilinmektedir. Hem dil bakımından hem de teknik anlamda en iyi şekilde oluşturulmuş bir profil Likedin üzerinden yapılacak olan B2B odaklı pazarlamanın en önemli ve ilk adımları arasında yer almaktadır. Bir işletmeye ait olan profil fotoğrafı, sayfanın ismi ve açıklamalar, paylaşılan gönderiler ve linkler işi en iyi ve en doğru şekilde yansıtabilmeye yardımcı olmaktadır.

Güçlü İçeriklere Yer Verebilmek

Kullanıcılar, yoğun reklamlı, gerçekliği tartışmaya açık olan ve güvenirliği düşük içeriklerle karşılaşmaktan hoşlanmamaktadır. Bu nedenle mevcut müşterilerin satın almaya ikna edilebilmesi amacıyla gerçek, özgün ve ürünlerle ilgili paylaşımların yapılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Gönderileri Linkedin’e Göre Uyarlayabilmek

Etkili görseller seçilip içerikler oluşturulduktan sonra Linkedin gönderilerinin artık paylaşıma hazır bir hal alması için bilinmesi gerekli olan belli teknik konular bulunmaktadır.

  • Eğer Linkedin paylaşımı yapılmak isteniyor ise Linkedin’in ön izleme bölümünün uygun bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.
  • 10 saniyeden uzun ve 5 saniyeden kısa videoların paylaşılmamasına ve 5 GB büyüklüğünü aşmayacak şekildeki videoların paylaşılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.
  • Gönderilerde kimden söz ediliyor ise ’’ @ ‘’işareti ile etiketlenmesine özen gösterilmelidir.
  • Hedef kitlenin dikkatini çekebileceğine inanılan hashtagler ( # )açmaya önem vermek gerekmektedir.

B2B’de Satış Yöntemleri ile Nasıl Başarıya Ulaşılır?

Şirketlere ürün pazarlamaları yapılırken farklı yöntemler izlenmesi gerekmektedir. Bu alan oldukça profesyonel bir alandır. Şirketlerin yetkinliklerini diğer şirketlere göstermeleri önemlidir. Kullanılan dilin ve iletişimin profesyonel olması gerekmektedir. Şirket için değer yaratan etki sunmak gerekmektedir. Yani ürün satışlarının şirketlere ne kadar yararlı olacağının kanıtlanması gerekmektedir.Şirketlerin en çok dikkat ettikleri nokta en iyi fiyat yani en az maliyettir. Bu durumda fiyat performans farkının en iyi şekilde anlatılması gerekmektedir.

B2B Alanında Satış Stratejileri

Şirketlerin kişisel tüketiciler yerine Diğer şirketlere satış yapmasına B2B pazarlama denilmektedir. B2B satışlarını yapmak, tüketicilere satış yapmaktan daha zordur. Çünkü şirketler satın almak istedikleri ürünleri en az maliyetlerle satın almak istemektedir. Çoklu satışların avantajlı olan yanı yüksek miktarlarda ürün satışı yapabilme imkânı sağlamasıdır. Şirketlere yapılan pazarlamalarda tüketicilere yapılmakta olan pazarlamalardaki duygusal etkenler kullanılmamaktadır. Bu durumda ürünlerin fiyatları ve faydaları önem teşkil etmektedir.

Ürünleri şirketlere tanıtmak daha farklı stratejiler gerektirmektedir. Uygun şirketleri bulabilmek için de değişik çalışmalar yapılması gerekmektedir. Günümüz koşullarında şirketler birbirlerini sosyal medya alanları üzerinden takip ederek pazarlama yöntemi paylaşabilmektedir.

B2B’de Satış Ne Şekilde Yapılmaktadır?

B2B’de hizmet ve ürünlerin çok iyi şekilde tanıtılması gerekmektedir. Şirketlerin ulaşabilmesi için internette görünür olunması gerekmektedir. Şirketler bir ürün aradıklarında arama motorlarında ilk sıralarda karşılarına çıkılması gerekmektedir. Bu nedenle SEO çalışmalarına oldukça önem vermek gerekmektedir. Satış yapabilmek için;

  • Müşterilerin çok iyi dinlenmesi gerekmektedir.
  • E- posta tanıtım imkânlarını en iyi şekilde kullanmak gerekmektedir.
  • İçerik çalışmalarına önem verilmesi gerekmektedir.
  • Hedef kitleye yönelik içerik çalışmaları oluşturulmalıdır.
  • Sosyal medya çalışmalarına önem verilmesi gerekmektedir.