B2B Sektöründe Bilinmeyen Gerçekler
21 Ekim 2020
B2B’nin Sağladığı En Önemli 5 Fayda
26 Ekim 2020

B2B Sosyal Medyada Etkiyi Arttırma ve Takipçi Edinme yöntemleri

B2B Sosyal Medyada Etkiyi Arttırma ve Takipçi Edinme yöntemleri

Sosyal medya tüm dünyayı etkisi altına alan bir alandır. Bu yüzden satış noktasında da gözler sosyal medya ağlarına çevrilmiştir. Bu alanda aktif olmak, ilgi toplamak son derece önemli bir detaydır. Bunun için de çeşitli yollar ve yöntemler bulunmaktadır. B2B sektöründe ve diğer iş alanlarında son derece önemli bir alan olan sosyal medya için bazı ipuçları hazırladık. Bu ipuçlarından faydalanarak kendinize ait yöntemler geliştirebilirsiniz. Ne kadar yaratıcı ve ilgi çekici olabilirseniz o kadar kısa sürede müşteri edinebilirsiniz. Gelin beraber bu stratejilerin neler olduğuna bakalım.

Takipçilerinizi Arttırın

Sosyal medya ağlarında takipçi edinebilmek büyük sorundur. Bunun için bazı stratejiler izleyebiliriz. Her gün düzenli olarak paylaşımlar yapılmalı ve bu paylaşımların altında hastaglar kullanılmalıdır. Bu hastaglar ürünlerin keşfet bölümüne düşmesini sağlar ve daha fazla kişinin sitenize ulaşmasını sağlar. Ürün paylaşımlarınızdaki fotoğrafların üzerinde ise dikkat çekici yazılar yer almalıdır. Ürün içeriklerinin de hemen alt bölümünde açık ve net bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Paylaşımlar her gün düzenli bir şekilde yapılmalıdır ve müşteri ihtiyaçlarına yönelik düzenlemeler muhakkak olmalıdır. Canlı yayınlar, hikaye paylaşımları gibi faaliyetlerden de faydalanarak hızlı bir şekilde marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Reklamlardan Faydalanın

Sosyal medya hesaplarında bilinirliği ve görünürlüğü arttırmak için reklam çalışmaları büyük faydalar sağlayacaktır. Reklamlarda ilgi çekici görseller ve efektler kullanırsanız dikkat çekebilme olasılığınızı arttırabilirsiniz. Bunun için biraz bütçenizden pay ayırmanız gerekecektir.  Ancak ayırdığınız bütçe ile birlikte kazançlarınız daha büyük olabilir. Çünkü B2B sisteminde müşteriler toplu bir şekilde ürün almaktadır. Yani bir üründen 100 adet sipariş verebilmektedir. Bu yüzden bir anda kazancınız ikiye katlanabilir. Bütçenizin hesaplamasını doğru yaparsanız gerçekten kısa sürede başarıya ulaşabilirsiniz.

Müşterilerinizden Gelen Yorumlara Cevap Verin

Müşterileriniz sizinle ilgileniyor ve bir şeyleri merak ediyor olabilir. Ancak sizden kısa süre içerisinde yanıt alamadığında müşteriler sayfanızı terk edecektir. Bu sorular aynı zamanda sizin etkili içerikler üretebilmeniz açısından faydalıdır. Çünkü gelen sorular doğrultusunda müşteri ihtiyaçlarını daha rahat anlayabilir ve bunlarla ilgili içerikler üretebilirsiniz. Ürünlerinizin alt kısmına olumsuz bir yorum geldiyse hemen müdahale ederek durumun nedenini öğrenmeniz ve o müşteriyi kazanmanız gerekmektedir. Çünkü B2B sektöründe bir kişi bile çok değerlidir. Müşterileri kaybetmemek adına onlarla iletişime geçerek bu durumu çözebilirsiniz. Ürünlerinizin alt bölümünde size yönelik herhangi bir soru varsa buna mümkün olan en kısa süre içerisinde yanıt vermeniz gerekecektir. Anında dönüş yapmanız müşterinin de size olan güvenini arttıracaktır. Bu sayede sadık müşteriler elde edebilirsiniz.

Çekiliş ve Kampanyalar Yapın

Sosyal medya üzerinde yapılan çekilişi ve kampanyaların takipçi elde etme yönünden büyük artıları vardır. Vereceğiniz küçük bir hediye sayesinde binlerce takipçi kazanabilirsiniz. Ayrıca bu takipçiler sizi tanıyarak sizden alışveriş yapmak isteyebilir. Bu durumda marka bilinirliğiniz artarak, satış rakamlarınız yükselecektir. Müşterilerin size olan güvenini sarsmamak adına çekilişleri adil yapmanız ve herkesin gözü önünde yayımlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde müşteriler yanlı davrandığınızı ve kişi ayırdığınızı düşünebilir. Bu durumda size olumsuz olarak döner. Yaptığınız kampanyaları da sosyal ağlarınız üzerinden duyurabilir, sitenize müşteri çekebilirsiniz. Müşterileri çekmek için kampanyalarınızı güçlü içeriklerle süslemeniz gerekecektir. Bu konuda zamanla uzlaşmanız mümkündür.

Müşteri Destek Bölümünüzü Güçlendirin

Müşterileriniz sizlere bazı konularda ulaşmak isteyebilir ve karşısında bir muhatap bulmakta zorlanabilir. B2B sektöründe müşterilerle iletişim çok önemli olduğundan, müşteri destek bölümüne ciddi bir şekilde özen gösterilmelidir. Sosyal profilinizden ulaşan müşterilere anında dönüt yapabilecek, güçlü bir kadro oluşturmanız gerekmektedir. Bu kadronuzun kriz zamanlarını da fırsata dönüştürmesi çok önemlidir. Birbiriyle koordine bir ekip için onlara eğitimler ve seminerler verebilirsiniz. Bu alanda yetişmiş elemanların size büyük faydası olacaktır. Gelişmek anlık değildir, süreklidir.