Yurtdışına Satış Yapacak Olan B2B Firmaları İçin Satış Önerileri
14 Aralık 2021
B2B’de Marka İmajı ve Marka Kimliği Oluşturma Rehberi
17 Aralık 2021

B2B Sitesi İçin Etkileyici Bir İsim Ortaya Koyarken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

B2B Sitesi İçin Etkileyici Bir İsim Ortaya Koyarken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

B2B ile internetten ürün ve hizmet satışı yapmak isteyen kişi veya firmaların site kuruluşunu gerçekleştirmeden önce bir site ismi seçmesi gereklidir. Site ismi seçmek kolay gibi görünse de aslında firmaların kuruluş sürecinde en çok zorlandığı aşamalardan biridir. Çünkü web site kurarken tercih edilecek isim hem firmanın marka kimliği ile uyuşması hem de tüketiciler üzerinde bir marka algısı yaratması gereklidir. Bu nedenle firmaların web site ismi bulma sürecinde bazı hususları göz önünde bulundurması gereklidir. Biz de bu yazımızda B2B sitesi için etkileyici bir isim ortaya koyarken göz önünde bulundurulması gerekenlerden bahsedeceğiz. Gelin şimdi hep birlikte bu hususlara göz atalım.

Akılda Kalıcı Bir Web Site İsmi Tercih Edin

Etkileyici bir web site ismi seçmek isteyen B2B firmalarının öncelik olarak göz önünde bulundurması gereken hususlardan biri, web site isminin akılda kalıcı olmasıdır. Çünkü akılda kalıcı web site isimleri müşteriler tarafından daha kolay bir şekilde hatırlanmaktadır. Bu da web siteyi ziyaret eden tüketicilerin yeniden siteye girme oranını arttırmaktadır. Bu nedenle akılda kalıcı bir web site ismi arayan firmalar;

  • Az harften oluşan bir web site ismi seçmelidir.
  • Eğer seçilecek web site ismi iki sözcükten uzunsa sözcüklerin birbirine uyumu olmasına dikkat etmelidir.
  • Satış yapılacak ülkenin dilinde bir isim seçmeye özen gösterilmelidir.

Sizler de bu hususları yerine getirerek B2B firmanız için web site isminizi kolaylıkla seçebilirsiniz. Böylelikle tüketicilerin akıllarında kalabilir ve kolay bir şekilde hatırlanabilirsiniz. Dolayısıyla da marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Web Site İsminizde Noktalama İşaretleri Kullanmayın

B2B firmaları web site ismi seçerken noktalama işaretleri kullanmamaya özen göstermelidir. Çünkü site isminde kullanılacak olan tire gibi işaretler ve 1, 2, 3 gibi rakamlar sitenin zor hatırlanmasına neden olmaktadır. Örneğin, www.myo-nlineshop.com gibi alan adını ziyaret eden tüketicilerin ikinci kez siteye girmek istediklerinde www.my-onlineshop.com ya da www.myonline-shop.com gibi adresleri yazarak siteye giriş yapabileceklerini düşünmeleri muhtemeldir. Aynı zamanda www.myonlineshop17.com alan adı ile açılan bir B2B sitesine girmek isteyen kullanıcıların 12 sayısını farklı sayılar ile karıştırma ihtimali vardır. Özellikle de tüketicilerin karıştırabileceği www.myonlineshop18.com adında bir B2B sitesi mevcutsa firmanın ziyaretçi kaybetme olasılığı bir hayli fazladır. Bu da hem müşterilerin rakip firmalara yönlenmesine hem de firmanın satışlarının azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle B2B firmalarının web site ismi seçiminde işaret ve rakamlar kullanmamaya özen göstermesi gereklidir.

Kolay Yazılabilir Bir Web Site İsmi Tercih Edin

Kolay yazılan alan adları tüketicilerin akıllarında daha kolay kalmaktadır. Bu da B2B sitelerini ziyaret eden bir kullanıcının yeniden siteyi ziyaret etme oranını arttırmaktadır. Bu nedenle B2B site isimleri hakkında araştırma yapıldığında pek çok web site isminin kolay yazıldığını tespit edebilmek mümkündür. Örneğin, takı tasarımı yapan ve B2B ile internetten takı satışı yapan bir işletme web site açarken site ismini www.jewelrydesigner.com olarak belirlerse Türkiye’de yaşayan hedef kitlenin site ismini hatırlamamasına neden olacaktır. www.takitasarimi.com gibi kolay yazılabilir ve kolay hatırlanabilir web site isimleri kullanıldığında ise hedef kitle tarafından kolay bir şekilde hatırlanacaktır.

Anahtar Kelimeleri Göz Ardı Etmeyin

B2B site ismi seçerken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri anahtar kelimelerdir. Çünkü internetten bir ürün hakkında araştırmak yapmak veya ürünü satın almak için tüketiciler arama motorlarında bilgi, ürün ve hizmet arayışına girmektedir. Bu nedenle B2B site ismi seçerken firmaların site isimlerinde anahtar kelimeleri göz ardı etmemesi oldukça önemlidir. Örneğin toptan ürün satışı yapan bir kadın giyim mağazasının www.toptankadingiyim.com tarzında bir alan adı tercih etmesi anahtar kelimeleri içeren bir isim ortaya koyacaktır. Böylelikle B2B firmalarının Google’da toptan kadın giyim anahtar kelimesiyle araştırma yapan tüketicilere ulaşabilmesi mümkündür.