B2B’de Instagram Postu Nasıl Tasarlanır?
29 Temmuz 2021
B2B Firmalarının Youtube Etkileşimlerini Arttıracak SEO Teknikleri
31 Temmuz 2021

B2B Siteniz İçin Doğal Yollarla Backlink Nasıl Kazanılır?

B2B Siteniz İçin Doğal Yollarla Backlink Nasıl Kazanılır?

Arama motoru optimizasyonların önemli adımlarından biri backlink yani geri bağlantılardır. Backlink sayesinde web siteler daha fazla trafik alabilmektedir. Backlink, doğal yollarla elde edilebileceği gibi satın alarak da kazanılabilmektedir. Fakat backlink satın almak, B2B sitenizin Google’daki görünürlüğünü arttırmak ve sayfalarınızın SEO değerini arttırmak için her zaman iyi sonuçlar vermediği için tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle B2B sitelerinin doğal yollarla backlink kazanması gereklidir. Peki, B2B siteleri doğal yollarla nasıl backlink kazanabilir? Gelin B2B siteniz için backlink konusunu ele aldığımız yazımıza bir göz atalım.

Backlink Nedir?

Türkçe tabirle geri bağlantılar anlamına gelen backlink, bir web sitesinden başka bir web sitesindeki bir sayfaya verilen bağlantılardır. Diğer bir deyişle ise bir web sitesinde başka bir web sitesinin linkinin yayınlanmasıdır. Doğal yollarla sahip olunan backlinkler, web sitelerin yüksek organik arama motoru sıralamaları elde etmesine olanak sağlamaktadır. Bu nedenle B2B siteniz için backlink kazanmak daha görünür olmanızı mümkün kılmaktadır.

Backlinkler hem ücretli hem de ücretsiz yollarla kazanılabilmektedir. Fakat ücretsiz yollar Google’ın orijinal algoritmasının temelini oluşturmaktadır. Ücretli olarak satın alınan backlinkler B2B sitenizin Google’daki varlığını riske atmaktadır.

Backlinkin Çalışma Prensibi Nedir?

Backlink kazanmak, Google ve diğer arama motoru algoritmalarında, SEO’da ve web siteyi büyütmek için genel stratejilerde önemli bir rol oynamaktadır. Web siteleri arasındaki konuşmalar, backlinkleri düşünmenin en kolay yoludur. Örneğin, bir blog yazarı olan Eda herhangi bir spor etkinliği hakkında makale yazarken, diğer bir blog yazarı olan Şeyma ise kendi bakış açısına yer verdiği içerikleri paylaşmaktadır. Tanınmış bir makale sitesinde yazan Şeyma, Eda’nın makalesine bağlantı vererek Eda’nın gönderisine bir backlink oluşturmuş olmaktadır. Diğer birçok sitenin de Eda’nın makalesine geri bağlantı vermesine olanak sağlayacaktır. Dolayısıyla Eda’nın makalesi saygın bir siteden backlink almış olacaktır. Bu noktada backlinkin çalışma prensibinin kazan-kazan olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

B2B Siteleri İçin Backlink Neden Önemlidir?

B2B siteleri için backlink kazanmak oldukça önemlidir. . Bu noktada diğer web sitelerinden alınan oylar anlamına gelen backlink, oyların her birinin arama motorlarında faydalı ve güvenilir olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla sahip olunan oylar ne kadar fazlaysa e-ticaret siteniz Google ve diğer arama motorlarında o kadar üst sıralarda yer alacak demektir.

B2B, günden güne büyüyen oldukça geniş bir sektördür. Dolayısıyla rekabetin de oldukça fazla olduğu bir sektördür. Bu nedenle B2B sitenizin Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda yer alması gereklidir. Böylelikle rakip firmalarınız arasından sıyrılarak onların önüne geçebilmeniz mümkündür. Bu da daha geniş bir hedef kitleye ulaşmanızı sağlayarak marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı büyük ölçüde arttırmaktadır.

B2B Siteniz İçin Backlink Kazanmanın Basit Yolları Nelerdir?

B2B siteleri için backlink kazanmak, zaman ve çaba gerektirdiği için oldukça zahmetli bir süreçtir. Fakat yine de basit yollarla kaliteli backlink kazanabilmek mümkündür. Bu noktada B2B siteniz için backlink kazanmanın basit yolları şunlardır:

  • Google ve diğer arama motorlarında iyi bir sıralamaya sahip olan rakip firmaların backlinkleri hakkında araştırma yapın.
  • B2B sitenize ve sosyal medya platformlarındaki profillerinize bağlantılar ekleyin.
  • İyi bir sıralamaya sahip gönderi için bir Google araması gerçekleştirerek geliştirmeler yapın.
  • Genellikle standart gönderilerden daha fazla backlink kazandıran liste gönderileri, ‘nasıl yapılır?’ gönderileri ve ‘neden?’ gönderileri oluşturmaya özen gösterin.
  • Nihai rehber gönderileri oluşturun. Nihai rehber gönderileri, birkaç bin kelime içeren ve konuyu her anlamda ele alan oldukça uzun yazılara sahip gönderilerdir.
  • Diğer web sitelerinde ve bloglarda misafir yazıları yazın.
  • B2B sektörü içerisindeki etkileyici kişilerle iletişime geçin. Onlara sitenizde bağlantı vermek isteyebilecekleri bir makale hakkında bilgilendirme yapın.

Sizler de yukarıda sıraladığımız basit yolları izleyerek B2B siteniz için backlink kazanabilirsiniz. Böylelikle web sitenizin arama motorlarında üst sırada yer almasını sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla da satışlarınızı arttırabilirsiniz.