B2B Firmalarının Özel Günler İçin Kargo Konusunda Yapması Gerekenler
28 Nisan 2021
B2B İçin Ürün İnceleme Rehberi
28 Nisan 2021

B2B Siteniz İçin Bayram Hazırlığı Rehberi

B2B Siteniz İçin Bayram Hazırlığı Rehberi

B2B firmaları için özel gün ve haftalar satışları arttırmak için oldukça önemlidir. Genellikle B2B firmaları bu dönemlerde satışlarını arttırmaya yönelik pek çok çalışma yapmakta, kampanyalar düzenlemektedir. Bayram zamanları da bu dönemlere örnektir. Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte firmalar web sitelerinde hedef kitlelere ulaşabileceği ve satışlarını arttırabileceği çalışmaların arayışına girmektedir. Biz de bu yazımızda B2B siteniz için bayram hazırlığında yapılması gerekenleri ele alacağız. Sizler de Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala yazımızı rehber edinerek hedef kitlenize ulaşabilir, satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Ramazan Bayramı’nın B2B Siteleri İçin Önemi Nedir?

B2B siteleri için büyük bir öneme sahip olan Ramazan Bayramı, 2021 yılında 13 Mayıs ve 15 Mayıs tarihleri arasında kutlanacaktır. Firmalar bu tarihlerin öncesinde çeşitli hazırlıklar yapmaktadır. Peki, B2B firmaları için bu tarihler neden önemlidir? Gelin bir göz atalım.

 • Ramazan döneminde oruç tutan tüketiciler genellikle gün içerisindeki ihtiyaçlarını B2B sitelerinden karşılamaktadır.
 • B2B siteleri daha geniş bir ürün seçeneğine sahip olduğu için hurma, güllaç gibi Ramazan’a özgü ürünler de sitelerden tercih edilmektedir.
 • Ramazan Bayramı öncesinde tüketiciler giyim, aksesuar, ayakkabı gibi ürünlere yönelmektedir. Dolayısıyla B2B sitelerinin satışlarında artış yaşanmaktadır.
 • B2B siteleri bu dönemde düzenleyeceği kampanyalar ile hedef kitlenin dikkatini çekmektedir.

Ramazan Bayramı’nda B2B Sitelerinin Yapması Gerekenler Nelerdir?

Site tasarımında değişiklikler yapın

Ramazan Bayramı’nda hedef kitleye ulaşarak satışlarını arttırmak isteyen B2B firmalarının öncelik olarak yapması gerekenlerden biri site tasarımında değişikliklerdir. Bu noktada Ramazan Bayramı’na özgü geleneksel konseptler hazırlanmanız oldukça önemlidir. Böylelikle tüketicilerin ilgisini çekebilir, satışlarınızı arttırabilirsiniz. Ramazan Bayramı’nda site hazırlığı için;

 • Kampanya ve ürün sayfaları
 • Özel landing pageler
 • Responsive temalar
 • Slider ve banner alanları

Gibi çalışmalardan yararlanabilirsiniz. Böylelikle ürün ve kampanya tanıtımı yapmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Site tasarımlarınızda güvenilir bir marka imajı yansıtabilirsiniz. Dolayısıyla da satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Farklı ürün seçeneklerine yer verin

B2B firmalarının normal dönemlerde olduğu gibi Ramazan döneminde de satışlarını arttırması için farklı ürün seçeneklerine yer verilmesi oldukça önemlidir. Bu noktada Ramazan ayına özgü ürünlerden yararlanabilirsiniz. Örneğin gıda üzerine B2B sitesi kuran ve internetten satış yapan firmaların bu dönemde ürün grupları içerisine hurma ve güllaç eklemesi oldukça önemlidir. Ramazan ayında herkes orucunu hurma ile açtığı, iftardan sonra da Ramazan’a has güllaç tatlısını tercih ettiği için bu ürünlerin satışlarında artış yaşanmaktadır. Siz de Ramazan ayı içerisinde satışında artış yaşanacağını düşündüğünüz ürünlere sitenizde yer verebilirsiniz.

Ramazan ayına özgü çalışmalar yürütün

B2B firmalarının Ramazan Bayramı kampanyalarında satışlarını arttırmak için yapabileceği pek çok çalışma bulunmaktadır. Genellikle özel kampanya dönemlerinde;

 • Blog çalışmaları
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO)
 • Kampanya türlerine yönelik çalışmalar
 • Adwords çalışmaları
 • Sosyal medya çalışmaları
 • Influencerlar ile işbirlikleri

gibi çalışmalar yürütülmektedir. Ramazan Bayramı kampanyalarında bu çalışmalardan yararlanarak ürünlerinizi hedef kitleye ulaştırabilirsiniz. Bu sayede marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Google’da Üst Sıralarda yer alın

Ramazan kampanyalarından yararlanmak isteyen tüketiciler genellikle ürün ve hizmet aramalarını Google gibi arama motorları üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu noktada firmaların Ramazan Bayramı kampanyaları için SEO çalışmalarından yararlanması gereklidir. Böylelikle Google’da görünür olup, üst sıralarda yer alabilmeniz mümkündür. Bunun için de;

 • Ramazan Bayramı indirimleri, Ramazan Bayramı kampanyaları gibi sayfalar oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz sayfalara SEO uyumlu içerikler üretebilirsiniz.
 • Görsel optimizasyonu yaparak site sayfa hızınızı bir hayli arttırabilirsiniz.
 • Oluşturduğunuz sayfalar için backlink çalışması yapabilirsiniz. Bu sayede sayfalarınızı güçlendirebilirsiniz.

Tüm bu çalışmaları yerine getirerek, arama motoru optimizasyonunu kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Böylelikle de B2B sitenizin ilgili anahtar kelimelerde daha kolay sıralama almasını ve Google’da üst sıralara çıkmasını sağlayabilirsiniz. Kampanya sayfalarınız ön planda olduğu zamanlarda ise daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz. Dolayısıyla da marka bilinirliğinizi ve ürün satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.