b2b kutu tasarımı
B2B Siparişleri için Kutu Kullanımı
9 Haziran 2020
b2b ile markalaşma
B2B Sistemi ile Markalaşma Süreci
11 Haziran 2020

B2B Siteniz için Banner Hazırlama Rehberi

B2B Banner Hazırlama Rehberi

B2B Banner Hazırlama Rehberi

E-ticaret Siteniz İçin Etkili Banner

Web siteler üzerinde yıllardır kullanılan bannerlar reklamcılık için çok önemlidir. Etkili Banner hazırlamak potansiyel müşterilerinize ulaşmada çok etkilidir. Sadece kendi b2b yazılımı sitenizde değil farklı dijital ortamlarda da banner yayınlayabilirsiniz. Bizler etkili bir banner nasıl yayınlanır merak edenler için elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık.

Banner hazırlanırken dikkat etmeniz gereken pek çok unsur vardır. Bunlardan biri görsel boyutlarıdır. Reklamların boyutları birçok sitede standarttır ve sizinde yaygın olan standart ölçüleri kullanmanız gereklidir. Yaygın olan reklam ölçüleri reklamlarınızın daha iyi net görüntüler vermesini sağlar. En yaygın banner ölçüleri şöyledir:

728x 90px

300x600px

300x250px

336x228px

Görsel Ögeler Arasındaki Hiyerarşi

Görsel ögeler arasındaki hiyerarşi bannerlar için son derece önemlidir. Hiyerarşik ögeler şirketlerin markalaşmasını sağlar ve verilmek istenen mesajın net olarak karşı tarafa aktarılmasını sağlar. Bu sayede verdiğiniz mesajlara daha fazla geri dönütler alabilirsiniz.  Etkili bir banner hazırlamak için önemli 3 ögeyi söyleyebiliriz.

Logo: Logo sizi temsil eden bir simgedir ve mutlaka banner üzerinde bulunmalıdır. Markanızın bilinirliğinin artmasında ve sizi tanımlamasında logonun etkisi büyüktür.

Mesajınız: Banner hazırlarken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise mesajınızı net bir şekilde tanıttığınız ürünün altına veya görünür bir yerine yerleştirmenizdir.

Eyleme Çağrı İfadesi: Banner üzerinde etkileyici bir iz bırakacak çağrı yazısı olması çok fazla iş görür. Potansiyel müşterilerinizi bir eyleme davet etmiş olursunuz ve geri dönüşleriniz bu sayede artar.

Sade Tasarım

Göz yormayan sade tasarımlar sitenizin ziyaret edilme oranını arttıracaktır. Karmaşık yazıların bulunduğu bannerlar, kullanıcıların dikkatini bozacaktır. Sadece dinlendirici fonlar üzerine yazılmış dikkat çekici bir yazı çok daha fazla fayda sağlayacaktır.

Doğru Buton Kullanımı

Banner üzerinde etkili bir izlenim bırakmak adına doğru butonu kullanmanız çok önemlidir. Doğru tasarlanmış ve yerleştirilmiş butonlar, sitenizin tıklanma oranını arttıracaktır. Buton tasarımlarında dikkat etmeniz gereken nokta arkaplanda zıtlık oluşturacak renklere izin vermenizdir. yedek parça b2b yazılımı ile ilgili detayları inceleyebilirsiniz.

Buton kullanırken eğer yatay bir görsel kullanacaksanız mesajınızı yatay görselin sağ tarafına doğru yerleştirmelisiniz. Sağ taraf çok etkili bir izlenim bırakırken orta tarafa hizalamak da iyi bir etki bırakabilir. Aynı reklam setinde ölçüleri farklı olan reklamlar kullanıyorsanız, buton tasarımlarında da tutarlı davranarak aynı tasarımı düzenli bir şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz.

Metinlerin Okunurluğu

Etkili bir banner hazırlama aşamasında karmaşık ve anlamsız metinlere izin vermemelisiniz. Bannerlar da dikkat çekici net ve kısa metinlere yer vermelisiniz. Metinlerinizi alt başlık ve üst başlık olarak iki şekilde kullanmalısınız ve ana başlığınızın daha büyük yazılmasına dikkat etmelisiniz. Kalın fontlar kullanarak da dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Alt başlıkta ise daha küçük boyutlu yazı kullanarak detay bilgiler verebilirsiniz. Alt başlığa aslında açıklama metni de denilmektedir.

Etkili Animasyonlar

Banner hazırlamak sadece düz görseller hazırlamayı gerektirmez. Animasyonlu görseller bannerların daha fazla dikkat çekmesini sağlayacaktır. Animasyonların hazırlanmasında ise HTML5 tasarımlara yönelmeniz çok daha doğru bir adım olacaktır. Çünkü flash tasarımlar günümüzde çok fazla tercih edilmemektedir.

Animasyon içeren bannerlar hazırlanırken hareketli görüntü sürenizin belli bir süre olması gereklidir. Bu sürenin de 15 saniye olarak belirlenmesi gereklidir. Animasyon aynı zamanda karmaşık bir şekilde tekrarlar içermemelidir. 3 defa tekrar içermelidir. Fazla göz yorarak müşterilerin uzaklaşmasını sağlamaktadır.

Kampanya mesajlarınızda dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de aciliyet hissidir. Bu his tüketicilerin daha hızlı eyleme geçmesini sağlayacaktır. Tasarım mesajlarınızda bu durumu belirten içerikler kullanmanız faydalı olur.

Birbiriyle uyumlu göz yormayan renkler bannerlar için çok önemlidir. Zıtlık kullanarak metinleri ön plana çıkaran da yine renklerdir. Aynı zamanda renklerin psikoloji üzerinde etkili olduğu da bilinen gerçekler arasındadır.  Kırmızı göz yorarken sarı ve yeşil tonları müşterilerinizin huzur hissetmesini sağlayacaktır. Bu tarz uygulamaları başarılı bir şekilde yaparsanız markalaşma hızınız artar.