B2B’de Dikkat Edilmesi Gereken 5 Konu
30 Mart 2021
B2B ile Müzik Aleti Satışı Yapma Rehberi
1 Nisan 2021

B2B Siteleri İçin CTR Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey

B2B Siteleri İçin CTR Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey

Dijital pazarlamadan beslenen B2B, geleneksel yöntemlere göre bazı noktalarda önemli avantajlar sağlamaktadır. Mağazanızın dijital ortamda olmasıyla eylemlerden doğan metrikler ile pazarlama stratejileri geliştirmek mümkündür. Söz konusu metrikleri dikkate alarak ölçebileceğiniz verilerden biri de CTR’dır. CTR ile web sitenizin ne durumda olduğunu ve dijital pazarlama çalışmalarınızın işe yarayıp yaramadığını anlayabilirsiniz. Peki, CTR nedir? B2B siteleri için neden önemlidir?

CTR (Click-Through-Rate) Nedir?

CTR; ücretsiz listelemelerin, yayınlanan reklamların ve anahtar kelimelerin performansını ölçmek için kullanılan yöntemlerden biridir. B2B siteleri için arama sonuçları özelinde önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda CTR; metrik banner reklamları, e-posta reaksiyonları gibi pek çok öğe özelinde de ele alınmaktadır. Arama motoru özelinde bakıldığında ise, arama sonucunda reklamınızı gören kullanıcılar ile reklama tıklayarak sitenizi ziyarete gelen kullanıcıların sayısal değerleri ile hesaplanmaktadır. Bir reklamın CTR değerine, ‘’Tıklanma Sayısı / Görüntülenme Sayısı’’ formülüyle ulaşılabilmektedir. Örneğin bir reklamın 42.000 kez görüntülenme sayısı ve 2.100 kez tıklanma sayısı olduğu bir senaryoda;

  • CTR = 2100 / 42000 = 0,05 yani %5 olur.

B2B İçin CTR Neden Önemlidir?

CTR, B2B sitelerinin dijital ortamın hangi köşesinde daha başarılı iş çıkarttığını görebilmek için önem arz etmektedir. CTR değerlerini ölçerek, dijital pazarlama stratejileri için hangi yöntemleri seçeceğiniz konusunda doğru kararı verebilmeniz mümkündür. Verdiğiniz karar sayesinde de daha çok müşteri çekebilirsiniz. Aynı zamanda da doğru sahaya yönelip potansiyel müşteri kitlesine yönelik çalışmalar yapabilirsiniz.

Google Ads Quality Score’a etki eden 3 önemli unsurdan biri olan CTR; açılış sayfası, anahtar kelime ve reklamlar doğrultusunda belirlenmekte ve sitenizin kalitesini göstermektedir. Böylelikle reklam maliyetleri yarı yarıya düşmektedir. Bunun yanı sıra da reklamların daha iyi bir konum elde etmesini sağlamaktadır.

CTR metriği sayesinde firmanızın doğru pazarlama dilini konuşmasını sağlayabilirsiniz. Düşük CTR oranı sizin müşterilere yanlış dilde hitap ettiğinizi göstermektedir. Siz de müşterileriniz tarafından anlaşılmayan bir dilde ısrar etmek yerine kendinize özgü bir dil geliştirerek müşterilerinize hitap edebilirsiniz. Böylelikle onların satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

CTR’ı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Marka bilinirliği

Ticaretin her alanında yer alan marka bilinirliği, tıklama oranında da önemli bir rol oynamaktadır. Bilinirliği yüksek markalara ait bir bağlantı, mail ya da reklam gören kullanıcılar; bazı detayları göz ardı ederek tıklamayı gerçekleştirmektedir. Bunun nedeni, marka bilinirliğinin getirdiği güven kavramıdır.

Sayfanın konumu

Sayfanın konumu doğrudan CTR’ı etkileyen faktörlerden biridir. Bu durum hem organik sonuçlar hem de reklam sıralaması için geçerlidir. Bu nedenle sayfa performansını maksimumda tutmak, ideal SEO çalışmaları yapmak ve reklamlar için doğru teklifler vermek gereklidir.

Sayfa üzerindeki Titre ve Description metinleri

Kullanıcıların internetteki en önemli B2B rehberi, arama motoru sonuç sayfasıdır. Kullanıcılar bir sorgu veya anahtar kelime arattıklarında ulaştıkları arama motoru sonuç sayfasında siteye girmeden önce karşılarına çıkan sonuçların verdiği mesajları okumaktadırlar. Titre ve meta açıklama metinleri, girecekleri site ile ilgili bilgi vermektedir. Bu metinlerin ikna edici ve ilgi çekici olması, kullanıcıların o siteye tıklamasına yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla da CTR değerini arttırmaktadır.

Yapılandırılmış veriler

Google vb. arama motorları, sitelerin her zaman güncelliğini korumasını istemektedir. Bu durum da güncel olan siteleri daha üst sıralara çıkarmaktadır. Yapılandırılmış veriler sayesinde sitenin güncelliği bildirilmekte ve arama motoru tarafından sitenin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Arama motoru, güncel bilgileri doğrudan alabildiği web sitelerini üst sıralara çıkarmaktadır. Böylelikle de tıklama oranına etki etmektedir.

Zengin sonuçlar

Zengin sonuç, Google’ın SERP’te uyguladığı resim ve bant gibi metin dışı öğelerden oluşan ve daha fazla sonuca ulaştıran uygulamadır. Zengin sonuçlar, standart sonuçlardan farklı bir şekilde gösterildiği için tıklanma oranına olumlu olarak etki etmektedir.