Ukrayna’ya B2B E-ihracat Yöntemi ile Nasıl Ürün Satılabilir?
21 Ekim 2022
B2B Alanında Gürcistan’a E-ihracat ile Ürün Nasıl Satılabilir?
24 Ekim 2022

B2B Site İsmi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Blog, B2B e-ticaret veya kurumsal web site türlerinden birini kurmak isteyen işletmelerin, bir site isimlerinin olması gerekmektedir. Genel olarak sitelerine isim arayan işletmeler bu adın başkaları tarafından kullanılıp kullanılmadığına dair araştırmalar yapmak için site isimleri sorgulayan araçlardan faydalanmayı tercih etmektedir.

Site ismi sorgulama araçları, satın almaya karar verilen ismin başkaları tarafından kaydedilip kaydedilmediğini veya alan adınıza benzer ya da değişik uzantılarda sitenize bulduğunuz ismi nasıl kaydedeceğinizi gösterebilen uygulamalara verilmekte olan addır.

B2B Site İsmi Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

B2B site isim sorgulama işlemi yapmadan önce, siteye ait isim alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Çünkü işletmeye ait en doğru ismi alabilmek hem markanın kolay hatırlanmasını sağlar hem de marka bilinirliği elde etmeye yardımcı olur. Ayrıca kullanıcıların markayı daha kolay bir biçimde hatırlamasını sağlar. Bu nedenle B2B siteye isim alırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Site ismi kaydedilirken akılda kalabilecek bir isim olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Faaliyet göstermekte olunan alana ait bir site ismi tercih edilmesi kullanıcılarda güven duygusu yaratmaktadır.
 • Siteye isim seçerken sosyal medya hesaplarını da göz önünde bulundurarak, sosyal medya hesaplarında da daha önce kaydedilmemiş bir alan adını tercih etmek markaya olan güvenilirliğin artmasına olanak sağlamaktadır.
 • Site ismi tercih ederken tire veya sayı gibi işaretler kullanılmaması gerekmektedir.
 • Site isminin SEO ile uygun olması gerekmektedir.
 • Site ismi içerisinde Türkçe karakterlere yer vermemek gerekmektedir.

Şayet bu hususlara dikkat ederek bir B2B site ismi seçilirse hem profesyonel bir site ismi seçilmiş olunur hem de B2B işletmenin güvenilirliği artışmış olur. Ayrıca internet kullanıcıları tarafından akılda kalabilen bir marka olabilmeyi sağlama imkânı da olabilir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapabilmek İçin Polonya’da Şirket Nasıl Kurulabilir?

Bazı site uzantıları ve anlamları şunlardır:

 • .com: İngilizce’de commerce kelimesinin kısaltılması ile üretilmiş olan .com alan adlarını genel olarak ticaret yapmakta olan işletmeler tercih etmektedir.
 • .org: Organizasyon faaliyetleri yürütmekte olan işletmeler tarafından tercih edilen alan adı uzantısı olarak bilinmektedir. Organisation kelimesinin kısaltılarak kullanılan halidir.
 • .net: Bilişim ve ağ sektöründe faaliyet göstermekte olan işletmeler tarafından tercih edilmekte olan .net alan adı ise network kelimesinin türetilerek kullanılan halidir.
 • .k12.tr: Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bulunan eğitim kurumlarınca kullanılmakta olan alan adı uzantısına verilen addır.
 • .gov: Government kelimesinden türetilerek kullanılan. gov alan adını genel olarak devlet kurumları kullanmaktadır.

Site ismi sorgulayacak olan kişilerin alan adlarının uzantıları konusuna dikkat etmeli ve o şekilde isim satın almaya özen göstermeleri gerekmektedir. Bu şekilde B2B sitesini ziyaret etmiş olan kullanıcılar üzerinde güven duygusu oluşturulması daha kolay gerçekleşmektedir.

B2B Site İsmi Nasıl Alınmaktadır?

Genel olarak B2B sitelerine isim almak istemekte olan kullanıcılar site ismi bulma araçlarından faydalanarak satın almaya karar verdikleri alan adları daha önceden biri tarafından satın alınmış mı diye kontrol sağlamaktadır. Eğer almak istedikleri site ismi daha önce başkası tarafından satın alınmamışsa domain firmaları ile iletişime geçerek çevrimiçi ödeme yoluyla site isimlerini alabilmektedirler.

İlginizi Çekebilir : Ukrayna’ya B2B E-ihracat Yöntemi ile Nasıl Ürün Satılabilir?

Site İsmi Bulma Araçları Hangileridir?

B2B site ismi bulmak isteyen kişiler,  genel olarak site isimlerini aynı zamanda marka isimleri olarak da kullanmayı tercih etmektedir. Bu sebeple ilk önce pek çok işletme marka bulma araçlarından faydalanarak marklarına ait bir isim seçimi gerçekleştirmektedir. En fazla kullanılmakta olan marka seçimi ve site ismi bulma araçlarının bazıları:

 • Zyro,
 • Oberlo,
 • Business Name Genarator,
 • Novanym,
 • Namelix,
 • Dot -o-motor,
 • Squad Help

Bu araçlar hem site ismi bulma hem de şirket ve B2B şirket ismi bulma araçları olarak bilinen ve en fazla kullanılan araçlardan en önemlileridir.