B2B’de İnstagram Kullanımı
3 Eylül 2020
B2B’de Firmaların Ön Plana Çıkması İçin Etkili Yollar
7 Eylül 2020

B2B Sistemini 6 Madde’de Güçlendirin

Altı Aşamalı B2B Etkisi

B2B sisteminde başarıyı yakalayabilmek için firmalar birbirleriyle kıyasıya bir mücadeleye girer. Bunun için en önemlisi neler yapılması gerektiğini öğrenmektir. İyi araştıran bu alanın eksilerini ve artılarını bilen firmalar daha az yanılgı payıyla yollarına devam eder. Ancak ilk defa bu sistemin içerisine girecekler için ise işler biraz daha zordur. Bu yazımızda takip etmeniz gereken 6 adımdan bahsederek kısa sürede büyümenin yollarını sizlerle paylaştık.

Ekip Çalışmalarınızı Güçlendirin

B2B alanında yapılan çalışmalar teknik bilginin önde tutulduğu, müşterilerin sadece fiyata değil teknik bilginize de baktığı çalışmalardır. Bu alanda firmalar firmalarla yarıştığı için en ufak bir eksiklik hemen fark edilecektir. B2B alanında marka kendini ifade etmek için daha üst bir kesime hitap etmeli ve anlaşılır bir dil kullanmalıdır. Bu alanda başarının yakalanabilmesi ekibin profesyonel çalışmasına bağlıdır. Bunun için de alanında uzman personellerin çalışması gerekecektir. Çalışanlarınıza birlikteliğin öneminden sık sık bahsedin. Ekipçe yapılan çalışmaların etkisi çok büyüktür. Bu durum müşterilerin gözünde de güven duygusu yaratacaktır.

Eğitici Çalışmalar Düzenleyin

Çalışanlarınızın etkili bir hizmet verebilmesi için onlara neler yapacaklarıyla ilgili bilgiler verin. Teknik eğitimler vererek diğer firmaların önüne geçmeniz daha kolay olacaktır. Çalışanlarınız ürünlerinizin ne gibi çözümler ürettiğini kavrayarak durumu profesyonelleştirecektir. Bu eğitimleri zamanında vermeniz ileride sizlerin kolay satış yapmasını sağlayacaktır.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Hedef kitlenizi belirlemek daha kolay bir yönetimi beraberinde getirecektir. Çünkü hangi kesime hitap ettiğinize göre farklı stratejiler uygulamanız mümkün olabilmektedir. Ayrıca B2B sisteminde farklı müşterilerinize farklı fiyatlandırma ve çözümler üretebilirsiniz. Çünkü sizinle daha önce çalışan müşterileriniz sizinle devam etmek için bazı ayrıcalıkları görmek isteyecektir. Müşterilerinize özel indirimler sunmanız onların hoşuna gidecek ve bu sayede size olan güven artacaktır. Ayrıca B2B sisteminde çözüm odaklık olmak çok önemlidir. Yani üründen çok çözüm odaklı olmak gerekir.

İçerik Pazarlama Yapın

B2B yazılımında içeriklerin pazarlanması son derece önemlidir. Bu müşterilerin güvenini arttıran bir durumdur. İçerik pazarlaması yapabilmeniz için bir blog sayfanızı kesinlikle bulunması gerekir. Blog yazılarınızda verdiğiniz bilgiler sayesinde ürün satmaktan çok müşterilere yardım etmek istediğinizi bir kez daha gözler önüne sermiş olursunuz. Bu marka olarak olumlu bir etki yaratır. İnsanlar en doğru bilgiyi aldıkları yere güvenir ve oradan ürün alma tercihinde bulunurlar.

SEO Çalışmaları Yapın

Geri dönüşüm oranlarınızı arttırabilmek için yapmanız gereken iki yöntem vardır. Bu yöntemlerden biri SEO çalışmaları diğeri ise e-mail pazarlama yöntemleridir. Özellikle B2B sisteminde firmalar birbirleriyle alışveriş yaptıkları için maillerin okunma olasılığı daha yüksektir. Mailleri okuyan firmalar daha fazla ciddiye alır ve size güven duyar.  Bu mailler içerisinde doğru segmentasyon yapılması da çok etkilidir. Ayrıca doğru maili doğru zamanda göndermeniz gerekir. SEO çalışmaları ise Google üzerindeki potansiyel müşterilerinize ulaşmanın en etkili yoludur. Doğru anahtar kelime seçimi yaparsanız müşteri kitlenize o kadar hızlı ulaşabilirsiniz. Doğru anahtar kelime seçiminde uzun kelimeler kullanmak alıcı kesimin sizlere çok daha kolay ulaşmasını sağlar. Buna bir örnek vermek gerekirse “elbise” anahtar kelimesi yerine “uzun beyaz elbise” anahtar kelimesi alıcının hızlı bir şekilde size ulaşmasını sağlar. Bu uzun kelimeleri aratan firmalar ne aradığını bilir ve size güvendiyse mutlaka alışverişini tamamlar. Genel aratmalarda öne çıkmanız çok zordur. Bu yüzden kısa kelimelerden uzak durmalısınız.

Satın Alma Noktasına Dikkat Edin

Karşı firmayla anlaştıktan sonra iş satın alma noktasına gelmişse belirli indirimler yapmanız gerekebilir. Çünkü firmalar en düşük fiyattan ürün alma eğilimindedir. Bunun için fiyatlandırmanın karşılığını verdiğinizi gösteren çalışmalarınızı müşterilerinize sunabilirsiniz. Örneğin tedarik süreciniz nasıl işliyor, diğer firmalardan farkınız ne, satış sonrası ne gibi hizmetler veriyorsunuz? Bu gibi soruları aydınlığa kavuşturarak diğer firma ve şirketlerin önüne geçebilirsiniz.