B2B Nasıl Kullanılır ve B2B’nin Temel Özellikleri
27 Ağustos 2020
B2B ‘ye Başlayanların Bilmesi Gereken Önemli Bilgiler
1 Eylül 2020

B2B Sisteminde Müşteri Memnuniyeti İçin Yapılması Gerekenler

B2B Sisteminde Müşteri Memnuniyeti

Business to Business ifadesinin kısaltması olan B2B, günümüz koşullarında sıkça kullanılan bir kavram olmaya başlamıştır. Bilindiği gibi B2B, işletmeden işletmeye manasına gelir ve firmalar arasında yüksek kar gelirleri elde edilmesini sağlar. B2B sisteminde önemli noktalardan biri marka bilinirliğinizi arttırmaktır. Bunun için de teklif verme ve teklif alma gibi tüm ticari işlemler dijital ortamda gerçekleştirilir. Dijital ortamda gerçekleştirilen tüm bu durumlar aslında büyük bir kar elde edilmesini sağlamaktadır. Çünkü normalde ulaşamayacağınız kişilere dijital olarak ulaşmak çok daha kolaydır.

B2B sisteminde geniş kitlelere ses duyurmak için gerekli kanallara sahip olmak ve bu kanalları aktif olarak kullanmak gerekmektedir. Gerekli kanallarda potansiyel müşterilere ulaşılması için de detaylı bir şekilde müşteri analizi yapmak gerekmektedir. Müşterilerinizi iyi tanımanız onlara ulaşmanızda büyük bir etkiye sahiptir. Çünkü sosyal medya ve web sitenizde müşterilerinize uygun çalışmalar yaparsanız çok daha hızlı yol katetmiş olacaksınız.

Müşteri memnuniyeti tüm sektörlerde müşteri ihtiyacının doğru bir şekilde bilinmesi sonucu gerçekleşir. Müşteri ihtiyacına göre oluşturulan teklifler elbette ki ticari yolda sizleri başarıya götürecektir. B2C ve B2B alanlarında müşteri memnuniyeti çok etkilidir ve küçümsenmeyecek kadar önemlidir. Müşteriler için oluşturulan pazarlama stratejileri marka bilinirliğinin artmasında en önemli yollardan biridir. Aşağıda sizler için belirlediğimiz müşteri memnuniyeti çalışmaları paylaşılmıştır

Fiyatlandırma ve Satış Süreci

B2B sisteminde fiyatlandırma ve satış süreci B2Cye göre biraz daha uğraşlı ve zorludur. Ancak bu konuda başarıya gitmek için bazı sınırları bilmek ve ona göre ölçütler oluşturmak çok faydalı olacaktır. Örneğin; bir firmanın ihtiyacını önceden görebilmek ve bu yolda çalışmalar ve çözümler üretmek sizin için çok faydalı olacaktır. Firma ihtiyaçlarının görülmesini fark ettiğinde size daha fazla değer verecek ve anlaşıldığını hissedecektir. Firmalar da kendilerini daha iyi anlayan diğer firmalarla çalışmak isteyecektir. Çalışmış olduğunuz markalar için detaylı içerikler oluşturarak onların yanında olduğunuzu hissettirin.

  • Anlaşma Sürecine Uyumluluk

Bir firmayla anlaştığınız takdirde söz konusu koşullar ne olursa olsun bunun karşılığını aynı şekilde vermeniz gerekir. Anlaşma süreci boyunca, anlaşmaya uygun şekilde ürün ve hizmet kalitesine önem vermeniz gerekecektir. Firma ve tedarikçi arasında güven oluşturmanın en etkili yolu da verilen sözün tutulmasından geçer. Bu güvenin devamlılığı için anlaşma koşullarına uygun hareket edilmesi gerekecektir. Görüldüğü üzere anlaşma koşullarına uyumluluk müşteri memnuniyetinde çok önemlidir.

  • Faturalandırma Süreci

Fiyatlara göre faturalandırma sürecinde adil davranmak B2B sisteminde müşteri memnuniyeti için son derece önemli bir noktadır. Günümüzde alıcı kesim çoğunlukla firma ile yaşadığı tecrübeye daha çok bakmaktadır. Bu yüzden düşük fiyatlandırma yerine kaliteli ve düzenli bir firma olmayı tercih edebilirsiniz. Yani aslında fazla fiyat vermek yerine verdiğiniz fiyatın karşılığını vermek çok daha önemlidir diyebiliriz. Müşterinin beklediği de budur. Müşteri ödemesini yapar ve karşılığını aynı şekilde bekler.

  • Etkili İletişim Koşulları

İletişim hayatın her anında etkili olduğu gibi B2B’de de müşterileri memnun eden bir durumdur. Müşteriye verilen değer sizin onunla yaptığınız iletişime göre belirlenecektir. Bu konuda müşteriyi anladığınızı belirtmeniz ve onun ihtiyaçlarına cevap vermeniz gerekecektir. Müşterinizi anlamak ve onun beklentilerini karşılamak için etkili bir şekilde iletişim kullanmalı ve bunun devamlılığını sağlamanız gerekir. Genellikle B2B sisteminde iletişim e-posta yoluyla sağlanmaktadır. E-posta kayıtları belge niteliği taşıdığından kanıt olarak sunulmaktadır. Ancak e-posta ile iletişim kurmak her zaman yeterli değildir. Bunun yanında iletişimi güçlendirmek için telefon ve yüz yüze iletişim koşullarını da kullanmanız gerekmektedir.

  • Güvenlik Koşulları

Müşterilerin memnuniyeti için onların güvenliğini kazanmanız gerekir. B2B sistemi içerisinde müşterilere sunulan koşulların gerçekleşmesi ve ürünlerin zamanında teslim edilmesi gerekmektedir. Herhangi bir sorun ve problemin önceden bilinmesi ve buna uygun şekilde hareket edilmesi gerekmektedir. Müşterilerinize çözüm seçeneklerinizi mutlaka gösterin.