B2B Influencer Pazarlamanın Önemi
22 Eylül 2020
Pandemi Sürecinde B2B Pazarlama Stratejileri Nasıl Olmalıdır?
23 Eylül 2020

B2B Sisteminde Kurumsal Kimliğin Önemi

B2B Sisteminde Kurumsal Kimliğin Önemi

B2B sisteminde satış yapmak isteyen şirket veya firmaların bazı stratejilerle rakiplerinden arınmaları gerekiyor. Çünkü bu alanda hizmet veren birçok farklı kurum var. Bu yüzden firmalar kendi stratejilerini oluşturmalı ve nasıl yol izlemeleri gerektiğini tasarlamalıdır. Plan yapmak bu işe başlangıç için çok önemlidir. Bizlerde B2B sisteminde kurumsal kimliğin öneminden bu yazımızda bahsettik. Kurumsal kimlik B2B’de rakiplerini elemek isteyenler için çok önemli ayrıntıdır. Peki kurumsal kimliği güçlendirmek adına neler yapılmalıdır? Gelin beraber bakalım.

Web Sitesi Kurumsal Kimliğin Başıdır

Kurumsal kimlik oluşturmak için atacağınız ilk adım web sitesi oluşturmaktır. Bu web sitesinde olması gereken bazı özellikler vardır. Bu konuda bir web sitesi uzmanıyla irtibat kurabilirsiniz. Genel hatlarıyla sitenin nasıl olacağı konusunda fikir vermek gerekirse, sade bir tasarımla başlamanız en iyisidir. Karmaşıklıktan uzak müşterilerin kolayca aradıklarını bulabilecekleri bir site oluşturmanız gerekiyor. Bunun için müşterilerin üye olmasını gerektiren alanın gözle görülebilecek bir yerde olması çok önemlidir. Müşteriler bu sayede kolayca üye olabilir, siparişlerini oluşturabilir. Ayrıca site içerisinde arama motoru mutlaka olmalıdır. Bu alanı kullanarak müşterileriniz kısa sürede aradıklarına ulaşabilir. Bunun yanında ürünlerin iyi bir şekilde kategorize edilmesi gerekmektedir. Bu da aranan ürünlerin kolay bulunmasını sağlayacaktır. Bunun yanında müşterilerin ödeme yaparken sorun yaşamaması adına güvenli bir web site alt yapınızın olması gerekmektedir. Tüm bunlarla güzel bir site yaratarak markalaşma yolundaki ilk adımınızı atabilirsiniz.

Kendinize Ait Logo Tasarımı Yapın

Kurumsal kimliğinizi ortaya çıkarmak için yapmanız gereken en önemli işlemlerden biri de kendinize ait bir logo tasarlamaktır. Öyle bir logo olmalı ki müşteri gördüğünde direkt olarak sizin markanız akla gelmelidir. Bunun için de özgün ve dikkat çekici bir tasarım son derece önemlidir. Size özel logo tasarımınızı sitenizde, sosyal medya hesaplarınızda bulundurmanız gerekmektedir. Ayrıca kendinize ait paket ve poşetlerinizin üzerine de aynı logolardan bastırarak kurumsal kimliğiniz daha fazla insan tarafından bilinmesini sağlayabilirsiniz. Poşet üzerinde görenlerin bir süre sonra sizi tanıması çok büyük olasılıktır. Logo tasarımı B2B’de ihmal edilmeyecek kadar önemlidir.

Slogan Oluşturun

Slogan da logo tasarımı kadar kurumsal kimlikte önemlidir. Slogan sizi temsil edebilecek bir yazı olmalı ve sadece size özgü olmalıdır. Başka bir şirketin sloganıyla benzerlik olursa eğer, marka bilinirliğiniz sekteye uğrayacaktır. İyi bir sloganla kurumsal kimliğinizin bir ömür hayatta kalmasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesapları Açın

Kurumsal kimliğinizin bir üst noktaya taşınabilmesi için teknolojik çağa ayak uydurmanız gerekmektedir. Bunun için de sosyal medyayı yakından takip etmeniz gerekecektir. Sosyal medyada B2B yazılımı sayesinde bir şirket hesabı açarak bu alanda belirli sıklıklarla paylaşımlar yapmanız gerekmektedir. Özellikle İnstagram, Facebook ve Twitter gibi alanlarda aktif olursanız daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Çünkü bu hesaplarda aktif olan milyonlarca kişi var. Bu kişiler her gün sosyal medyada dolaşıyor. Bu yüzden sosyal medyada reklam çalışmaları yaparak ön plana çıkmanızı sağlayabilirsiniz.Reklam çalışmalarının yanında dikkat çekici video ve görsel içerikler oluşturarak belirli aralıklarla paylaşımlar yapmanız, yani aktif kalmanız önemlidir. Canlı yayınlar yaparak müşterilerinizle irtibat kurabilir, onların istek ve önerilerine yer verebilirsiniz. Bu sayede müşteriler sizlere güvenir ve alışveriş yapmak isteyebilir. Bu durum markanız için de iyi bir izlenim yaratacaktır.

İyi Bir Ekip Oluşturun

Kurumsal kimliğinizi sağlamlaştırmak için iyi bir ekibe ihtiyacınız olacaktır. Bu ekibin birbirine bağlı olması ve eğitimli olması gerekmektedir. Bunun için de ekibinize sık sık seminerler vererek nasıl davranmaları konusunda yardımcı olmanız gerekir. Ekibinizin birbirinden bağımsız olması kurumsal kimliğinizi zedeler. B2B sisteminde sağlam ve birbirine bağlı ekibin varlığı ile kısa sürede büyüme sağlayabilirsiniz.

Yukarıda saydıklarımızı yerine getirerek kurumsal kimliğinize güç katabilirsiniz. Kurumsal kimliğiniz ile marka bilinirliğinizi arttırabilmeniz mümkündür.