Pazarlamada B2B’nin Yeri Ve Önemi
25 Eylül 2020
B2B Ürün Düzenlemesi İle Etkiyi Arttırma
29 Eylül 2020

B2B Sisteminde Etkili 7 Pazarlama Stratejisi

B2B Sisteminde Etkili 7 Pazarlama Stratejisi

 B2B bilindiği üzere doğru kanallar kullanılarak sizi doğrudan müşterinin önüne çıkartarak modası geçmeyen bir pazarlama yöntemidir.B2B pazarlama stratejilerine her geçen gün yenileri katılmaktadır. Şirketler kendilerine uygun stratejiler belirleyerek rakiplerini elemektedir. B2B alanına dahil olurken birçok farklı rakibiniz olduğunu unutmayınız. Bu yüzden sürekli güncel kalarak araştırmalar yapmak çok önemlidir. Eğer aklınızda bir fikir yoksa ortamdaki rakiplerinizi inceleyerek işe başlayabilirsiniz. Aşağıda sizlere büyük faydası olabilecek 7 stratejiden bahsettik.

İyi Bir Ekip!

B2B‘de pazarlama bir ekip işidir. Firma kültürüne sahip olduğunu söylemeden geçmeyelim. Genellikle endüstriyel pazarlarda teknik bilgi ön plana çıktığından alıcı bu noktada sadece fiyat odaklı değil teknik bilgi ve teknik kapasite de aramaktadır. Bu yüzden markalar kendini anlatırken üst düzey bir kesime hitap etmektedir. Bunu yaparken de teknik bilgi seviyesi yüksek olan teknik personellere ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle teknik personeller aynı zamanda birer pazarlama uzmanı olmuşlardır. Bu kişileri eğer aktivitelerde iyi bir şekilde konumlarsanız başarının da birlikten doğacağını onlara aşılamış olursunuz. Müşterilerle karşılaşılan sorunları birlikte çözmek hatta kendilerinin anlaşıldığını bilmek onların da gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle müşterilerin isteklerini karşılayabilmeniz için iyi bir ekip ve firma kültürüyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu da başarıya giden yolda ilk adım stratejisidir.

Ekip Eğitimi!

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi teknik bilgi verilmesi ve müşterilerinde teknik bilgi olarak gelişmesine yardımcı olan firmalar her daim ön plandadır. Ürünlerinizi ön plana çıkarmaktan ziyade ürünle ilgili müşterilerin ne gibi sorunları olduğunu tespit ederek bu soruna çözüm getirmeniz daha güven sağlayıcı olacaktır. Endüstriyel pazarlarda müşteriyle en basit yoldan iletişim kurmanın yolu teknik eğitim vermektir. Bu eğitimler sayesinde kendilerini geliştirip ileride satış haline gelecektir. Endüstriyel pazarlarda en iyi reklam eğitimdir.

Segmentasyon Yapımı

Hedef müşteriler belirlendikten sonra her müşteri kitlesi için farklı şekillerde yaklaşılmalıdır. Satış ekibinizle yapacağınız her bir segmentasyon hedefinize daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.

İçerikleri Pazarlamak Şart!

Öncelikle bir blog sayfanız olsun ve karşınızdaki insanların kafasındaki soruları gidermek için bilgilendirici yazılar yazmanız şarttır. Bu şekilde firmanız hakkında daha otorite sahibi olduğunuz bir imaj yaratabilirsiniz. Marka algısını yaratırken hem bilgi veren hem de marka algısını oluştururken bir çizginiz olduğu da gözden kaçmaz. Müşteri bilgi edindiği yerden ürün de alma eğilimindedir.

Yatırımlarınızı SEO ve e-mail’e Yapın!

Bu pazarlama yöntemlerini kullanmak da fayda sağlayabilir. Hatta endüstriyel pazarlamada kişilerin maillerini okuyup geri dönüş sağlamak hem daha kolay hem de geri dönüş daha yüksektir. Önemli olan bu noktada maili doğru zamanda doğru kişiye göndermektir. Aynı şekilde SEO yine bir diğer içerik pazarlama yöntemidir. Müşterilere kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz araç olarak görebilirsiniz. Doğru seçimlerle iyi potansiyele sahip müşterileri kendinize çekebilirsiniz. Uzun uzadıya kurmuş olduğunuz cümleler sizleri satın alımcılara yönlendirebilir. Bir diğer başlığımızda ise bunun bilgilendirmesini yapacağız.

Satın Alıcılar

Teknik ekiple anlaşıldıktan sonraki adım ise satın alma bölümüdür. Satın alma en cüzi miktarlara eğilimlidir. Bu yüzden teknik farklılıklarınızı, satış sonrası hizmetlerinizi, tedarik etme sürenizi ve firmanızı çok iyi bir şekilde temsil ederek anlatmalısınız. Bunu yapabilmek içinde alıcıyla sürekli olarak iletişiminizi sürekli güncel ve sık aralıklarla yapmanız iyi olacaktır.

Video Pazarlama!

İnternet kullanımından bahsetmişken videoların bu noktadaki ehemmiyetinden bahsetmeden olmaz. Son yıllarda özellikle B2B pazarlamasında sosyal medyanın kullanımı büyük oranda arttı. Videoların da buna katkısı küçümsenemez. Çünkü hem göze hem de kulağa hitap eden videolar hem kolay erişilebilirliği hem de içerikleriyle anlatılamayan bazı metinlerin gösterilmesi cazip kılınır hale getiriyor. Bu yöntem B2B sistemini kullanan pazarlamacılarının sıkça başvurduğu bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. B2B pazarlama stratejileriyle ilgili sizleri açık, anlaşılır ve kolay şekilde anlamaya çalıştık.