B2B Banner Hazırlama Rehberi
B2B Siteniz için Banner Hazırlama Rehberi
10 Haziran 2020
b2b destek hizmeti
B2B Yazılımı ile Satış Arttırma Stratejileri
12 Haziran 2020

B2B Sistemi ile Markalaşma Süreci

b2b ile markalaşma

b2b ile markalaşma

Markalaşma Sürecinde Ürün Geliştirmenin Önemi

Her geçen gün gelişen teknolojiyi takip etme son derece önemli bir unsurdur. Çağın gerisinde kalmamak ve gerektirdiklerine uymak gerekmektedir. Bu bağlamda her an güncel kalınmalıdır. İşte ticarette varlığını sürdürebilmek için güncel kalıp yeniliklere açık olmak gerekir. E-ticaret sisteminin özelliği ticaretin teknolojiden güç almasıdır. Ticarette aynı kalmak geriye doğru gitmek anlamı taşır. Son dönemlerin en uğrak yeri b2b yazılımı ile genç girişimcilere bazı önerilerde bulunmaktadır. Tüketicinin istek ve sorunlarına kulak verin. Özellikle o dönemin şartlarına ayak uydurup tüketicinin ihtiyaç ve gereksinimlerine dikkat etmek hem girişimci için hem de tüketici için yaralı olan bir husustur. Tüketici ihtiyacının karşılamasından dolayı memnun girişimci ise yeni bir ürün yapıp kazancını katlayıp kitlesini büyüttüğü için memnundur. Bu bağlamda ürün geliştirmek sizi büyük ölçüde diğer şirketlerden farklı kılacaktır. Güncel sorunlara ya da tüketici için her zaman sorun teşkil eden durumlara uygun bir ürün geliştirmeniz sizin oldukça yararınıza bir durumdur. Ticaret sektörü rekabeti doğuran bir sektördür. Herkesin aynı şeyi yaptığı bir durumda fark edilmeniz pek mümkün görülmez. Bu yüzden siz bir farklılık ile tüketicinin karşısına çıkmalısınız. Bunun için de yaratıcı bir fikir ile yola çıkmanız ve bu fikri reel hayata geçirmelisiniz. Ürün geliştirme aynı zamanda pazar yerlerinde alanınızı genişletecektir. Ulaşabileceğiniz kitleyi daha da arttıracaktır. Üstelik sahip olduğunuz hedef kitlenin de kalıcılığını sağlayacaktır. Hatta bu ürünü kendi adınız ile piyasaya sunarsanız markalaşma sürecinize de büyük yarar sağlamış olacaksınız. Bu denli yarar sağlayan ürün geliştirip hayata geçirme, kolay bir iş olmayıp son derece önem arz etmektir. Oldukça büyük uğraşlar sonucu ortaya çıkan bir dinamizmdir. Belki defalarca işlevselliğini kontrol etmeniz gerekecektir. Prototip yapmak için belli bir zaman dilimi harcayacaksınız. Bu durumda dikkatli olmanız gereken unsur ise bu süreç sizi oldukça meşgul edeceğinden piyasadan, pazarlardan uzak kalmanız olacaktır. Bu boşluk sürecini iyi kontrol edip süreci planlı ve programlı yürütmelisiniz. İşte e – ticaret merak edenler için ürün geliştirmenin bazı püf noktasına değindi.

Yeni ürün ortaya koymanın bazı püf noktaları

Markalaşma sürecinde yeni ürün bulma ve onu hedef kitlenize tanıtma ve satma büyük yer kaplar. Hele bu ürün tüketicinin ihtiyacına hemen karşılık veriyor ise sanal pazarlarda gücünüz ve kazancınız artmış demek olacaktır. Bu yüzden e-ticaret yeni ürün geliştirirken bilinmesi gerekenleri derledi.

Müşteriye kulak verin

Bu son derece önemli bir durumdur. Müşterinin sorularına, isteklerine hatta şikayetlerine dikkat edin. Bu size fikir ürütmeniz konusunda yol haritası olacaktı.

Rakiplerinizi iyi tanıyın

Bu madde de rakip firmalar ne yapmış öğrenilmelidir. Hatta hangi yaptığı beğenildi hangi yaptığı eleştiri aldı bilmeniz de faydalı olacaktır.

Bütçe planlaması

Güzel bir fikrinizin olup bütçenizin olmayışı sizi zora sokacaktır. Bu bağlamda yıllık hazırlanan bütçelerde mutlaka ürün geliştirmek için bir pay bırakılmalıdır. Ar-Ge (araştırma ve geliştirme) çalıştırmaları iyi analizi gerektiren bir kısımdır.

Ürün çalışmasının bir örneğini yapın

Mutlaka ortaya çıkacak olan ürünün bir çalışmasını örnek olarak hayata geçirmelisiniz. Bu size hatalarınızı gösterecektir. Aynı zamanda ürünün gerçek hayatta kullanımı hakkında bilgi verecektir. Ürün işlevsel mi değil mi sorusuna da cevap vermiş olacaksınız. Diğer bir yandan yapılan bu portatifi bunlara denettirin. Bu denetmek bir test mahiyetinde olmalıdır. Yine ürün hakkında en gerçek bilgilere bu denemeler sonucu ulaşabilirsiniz.

Maliyet hesaplama

Bu ürünün maliyetine karar verme de ürün için hayati önem taşır. Talep etme ya da etmeme sürecinde bir etmendir. Bu yüzden ürünü denettirirken fiyat beklentilerine de bir cevap bulmalısınız. Piyasayı bu konuda incelemelisiniz.

Ürünün reklamı

Burada ise hazır olan ürünün tanıtımının, reklamının nasıl yapacağıdır. İlgi çekici ve yapılmayanın yapıldığını vurgulanmalıdır. Bu da her zaman ilgi çekici olmuştur.