B2B Şirketleri İçin Etkin Pazarlama Özellikleri Nelerdir?
19 Mayıs 2022
B2B Markalar İçin Blog Kullanımı
23 Mayıs 2022

B2B Şirketleri Açısından Sosyal Medya İçerikleri İçin İpuçları

B2B Şirketleri Açısından Sosyal Medya İçerikleri İçin İpuçları

Dijital pazarlamanın sunmuş olduğu avantajlar ve kolaylıklar sayesinde şirketler hızla gelişim göstermektedir. Sosyal medyaya bağlı şekilde B2B pazarlama yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, firmaya ve markaya müşteri çekebilecek ilgi çekici içeriklerin yer almasıdır.B2B pazarlamasında alıcıların dörtte üçü bir ürünü seçme amacı ile sosyal medya pazarlamalarına yönelmeyi tercih etmektedir.  bu sebeple de B2B pazarlamacılarının markalarını en iyi ve doğru şekillerde tanıtabilmeleri için oldukça güçlü içerik fikirleri üreterek alıcıların karşısına çıkmaları gerekmektedir.

B2B pazarlama çeşidi, iki işletmenin arasında marka, hizmet ve ürünlerin pazarlanması üzerine kurulu olan bir pazarlama yöntemidir. B2B siteleri için sosyal medya pazarlaması ve yönetimi, yeni müşterilere ulaşarak hizmet ve ürünlerini tanıtabilmek ve ürünlere talep oluşturabilmek açısından oldukça önemlidir. Bu firmalar her ne kadar doğrudan tüketicilere ulaşmıyor olsalar da talep yaratabilmeleri gerekmektedir. Ayrıca sosyal medya, ürünlerin ve markanın bilinirliği açısından da oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

Sosyal Medya İçerik İpuçları Nelerdir?

B2B şirketleri açısından pazarlama yapılırken, değerlendirilmesi gerekli olan en önemli unsur değerli, alakalı ve akılda kalıcı içerik oluşturabilmektir. İçeriklerin ipuçları ve püf noktaları içermesi gerekmektedir. Hizmetlerin hedef kitlelere etkin bir biçimde tanıtılması da oldukça önemli detaylar arsında yer almaktadır. Ayrıca Instagram SEO ve sosyal medya SEO kurallarının özellikle uygulanması gerekmektedir. Bunların yanında düzenli ve zamanında paylaşımlar yapabilmek de başka bir önemli unsur olarak bilinmektedir.

Sektör İçi Bilgilere Yer Vermek

B2B pazarlaması yapan şirketlerin önemli içerik fikirlerinden biri, alanın iç görüleri ile alakalı içerikler oluşturabilmektir. Marka eğer alan bilgileriyle ilgili araştırmalar yapıyorsa bunları paylaşmaya özen göstermelidir. Ayrıca alandaki rekabet içinde bulunulan hizmetler ve markalar ile ilgili karşılaştırmalar, incelemeler yaparak analiz edilmesi oldukça önemli bir unsurdur. Bu şekilde sektör içi bilgilere yer vermek oldukça kolaylaşabilmektedir.

Bilgilendirici Bloglar Oluşturmak

İlgi çekici ve akılda kalıcı içerikler oluşturulması gerekmektedir. Sunulan hizmetlerin ve markanın tanıtılması açısından bilgilendirici özelliklerdeki içerikler oldukça önem taşımaktadır. Bu nedenle bir blog açılarak yeni hizmetlerin tanıtımının yapılması gerekmektedir. Bu bloglarda mevcut hizmet ve ürünlerde yapılmış olan değişikliklerin açıklanarak sosyal medya hesaplarında yayınlanması gerekmektedir. Blog yazılarını hazırlarken tutarlı olmaya ve gerçek anlamda sektör için kaliteli ve yaralı içerikler üretmeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde B2B şirketleri için dijital pazarlama kimliği oluşturabilmek mümkün olmaktadır.

E-kitaplar Oluşturmak

Günümüzde pek çok kişi e- kitaplara ilgi duymakta ve oldukça sık kullanmaktadır. Beklide potansiyel müşteriler arasında da e-kitaplara ilgi duyan olabileceğini düşünerek avantajların, kampanyaların ve markanın tanıtıldığı e-kitaplar hazırlanarak hedef kitleye marka hakkında kolayca bilgi verilebilmesi bu yöntemle mümkün olabilmektedir.

Kataloglar Hazırlamak

B2B pazarlama yönteminde hedef kitleyi markaya çekebilmenin bir başka yolu da kılavuzlar ve kataloglar hazırlamaktır. Ürünler, hizmetler veya marka ila alakalı soruların yanıtlanmış olduğu bir katalog hazırlanarak hedef kitlenin merak ettiği sorulara yanıt bulması gerçekleştirilebilmektedir.

Grafikler Tasarlamak

Grafikler görsel anlamda oldukça ilgi çekmekte olup, pazarlama açısından da müşterilerin odağına girebilmek için tercih edilen en kullanışlı yöntemlerden birisidir. Marka tanıtımlarında, ürünler hakkında istatistikler yayınlanırken veya iş hakkında tanıtım yapılırken grafiklerin gücünden faydalanmaya özen gösterilmesi gerekmektedir.

Canlı Yayınlar Oluşturmak

Markanın arkasında yer alan profili gösterebilmek, hizmetleri tanıtmak ve ürünlerin incelenmesini sağlamak amacıyla canlı yayınlar oluşturulması gerekebilmektedir. Instagram ya da Facebook ile satış ve tanıtım yapmaya da özen göstermek gerekmektedir. Bu alanlar profesyonel biçimde hazırlanmış olan canlı yayınları öne çıkarma konusunda oldukça meyillidir.

YouTube Videoları Çekmek

B2B pazarlama yöntemleri arasında ürün ve hizmetlerle alakalı YouTube videoları çekmek de yer almaktadır. Bilgilendirici içerikler, istatistiklerin paylaşılması, sıkça sorulmakta olan sorular vee ürün tanıtımları gibi pek çok olay hakkında videolar çekerek YouTube’da yayınlamak gerekmektedir.