b2b'de içeriğin önemi
Ürün Açıklamalarının Önemi
8 Haziran 2020
B2B Banner Hazırlama Rehberi
B2B Siteniz için Banner Hazırlama Rehberi
10 Haziran 2020

B2B Siparişleri için Kutu Kullanımı

b2b kutu tasarımı

b2b kutu tasarımı

B2B Yazılımı sektörü ticaretin kalbi olup müşterilerin aradığı her şeyi bulmalarını sağlayan bir dijital mecradır. Buna aynı zamanda sanal pazar da denilebilir. Sanal pazarlar her geçen gün birçok müşteri tarafından uğrak yeri olmaya devam ediyor. Bununla birlikte müşteri sayısı da hızla artıyor.

Ürün kutuları hakkında bilinmesi gerekenler

İnsanlar kolay ve konforlu alışveriş ile ihtiyacını karşılamaktan oldukça memnun durumdadırlar. Bu memnuniyet beraberliğinde talebi de arttırmaktadır. Doğal olarak bu kadar talebe cevap vermek isteyen şirketler rekabet içine girmişlerdir. Bu sektörde yenilik yapan, güncel kalan ve müşterinin ilgisini çeken firmalar tutulmaktadır. Rakiplerinden farklı olmaya uğraş gösteren firmaların yeni adresi ürün kutularıdır. Bu ürün kutuları ürünü müşteriye en güzel şekilde sunma biçimidir. Tüketicinin dikkatini çekebilir beğenisini, arttırabilir ve ürünü talep edebilir. Bu ürün kutuları tasarlama oldukça önem verilmesi gereken bir husus haline gelmiştir. Müşterilerde merak duygusu uyandıracak bir kutu tasarımı ürünün içeriği ile de bağlantılı olmalı. Aksi halde müşteri kutuyu çok heyecan verici olup ürünü açtığında hayal kırıklığına uğramamalıdır. Kutu açma deneyimi ile tüketici memnun bırakılmalıdır. Kutu tasarımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için sıraladık.

Ürün kutularınız ile dikkat çekmenin yolları

Yaptığınız ürün kutuları ile müşterinin dikkatini çekebilirsiniz ve yönelişi kendi firmanıza doğru çekmeyi sağlayabilirsiniz. Hatta tüketici kutu deneyimi yaşamak için bile ürün siparişi verebilir. Tabi kutunun yararlı oluşuna da önem vermek gerekir.

Kitleyi iyi tanımak gerekir

Satış yapacağınız kitleyi ve muhattap olacağınız tüketiciyi tanımak önceliğiniz olmalıdır. Bu müşterilerin yaş grupları, cinsiyetleri hatta mesleki statüsü buna uygun olmalıdır. Ürüteceğiniz kutu tüm kitlenize hitap edecek durumda olmalıdır.

Ürün kutunuz satış yapacağınız ürün ile alakalı olmalıdır

Ürün kutusu ile ürün arasında bir bağlantı bulunmuyorsa ikisi birbirinden alakasız ise bu durum tüketici tarafından hoş karşılanmaz.

Anket yapın

Ürün kutularının birden fazla portatif yapabilirsiniz. Aynı zamanda tek bir ürün kutusu ile sabit de kalmayın. Birden fazla farklı ürün kutusu portatifi yapın ve bunların içine ürünleri yerleştirin. En güzel hangisinin durduğu konusunda görüş alın. Farklı bir göz her zaman her koşulda iyidir. Daha sonra bunları test grupları arasında onaylatın. Hangisini beğendiğini, neden beğendiğini ya da beğenmediğini, kutuda hoşuna gitmeyen kısmı onlara sorun. Bu sorulara cevap almanız size çok yardımcı olacaktır.

Kargolama süreci

B2B ile aynı zamanda yaptığınız ürün kutusunun teslimatı da en az ürün kadar önemlidir. Zarar görmeyecek şekilde tüketiciye teslim edilme süreci oldukça önemlidir. Diğer bir yan da  farklı olmak adına ürün kutularınızı çok büyük boyutlarda yaptığınızda bu size kargolama olarak maliyetli olabilir. Bir aracın içine sığacak olan ürün iki aracın içine sığacaktır. Bu da maliyet artması anlamına gelir. Göze almanız gereken bir husustur kargo ve lojistik.

Ürün kutusunda Benzersizliği yakalayın

Ürün kutunuzu üretirken farklı şirketlerden esinlenebilirsiniz. Rakip firmaların kutularını inceleyebilirsiniz. Hatta neden beğenildiğine dair ya da neden beğenilmediğine dair analizler yapabilirsiniz. Bunlar ticaret stratejisidir. Ama ürün kutunuzun rakip bir firma ile benzerlik göstermesi tüketici tarafından kabul görülen bir husus değildir. Bunun yanında sizin taklitçi olduğunuzu düşünür ve ürünlerinize duyduğu güveni yitirir.

Yine diğer bir husus ise rakip firmalardan sizin ürün kutunuzun sönük kalmamasıdır. Diğer ürün kutuları arasında geri kalmamasına önem vermelisiniz. Yaratıcılığınızı öne çıkartma zamanı diye de düşünebilirsiniz. İlgi çekicilikte sizin ürün kutunuz dikkati çekmelidir. Bu da sizin marka olma sürecinizdeki en büyük adımdır.

Ürün kutusunun kullanışlılığı

Tüketicinin en sevdiği uygulamalardan biri de zamanı geçen ürünü tekrar kullanabilme olasılığı. Yapacağınız ürün kutusu ister o ürünle ilgili ister başka bir ürün ile ilgili olsun müşteri tekrar kullanmak ister. Bu da yine önem vermeniz gereken bir unsurdur.

Ürün kutuları arasında tutarlı olun

Ürün kutuları tek bir ürün ile sınırlı kalmayacaksa bu kutular veya ambalajlar arasında bir bağlantı, bir tutarlılık göstermelisiniz. Bu sizi marka yapan bir yöntemdir.