B2B Pazarlama Planları
9 Mayıs 2022
2022 Yılında B2B Pazarlama Stratejileri Nasıl Yükseltilebilir?
11 Mayıs 2022

B2B SEO Çalışmalarında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

B2B SEO Çalışmalarında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

B2B, Açılımı Business to Business olarak bilinmekte olan bir kısaltmadır. Business to Business Türkçeye çevrildiğinde işletmeler için iş veya işletmeden işletmeye iş anlamına gelmektedir. Bu terim tam olarak, diğer işletmelere yönelik olan hizmet ve ürünler yaratan tüm şirketleri kapsamaktadır. Bu kapsam, hizmet yazılım ürünlerini, genel ticari tedarik şirketlerini ve B2B pazarlama şirketlerini içerebilmektedir.

B2B SEO Ne Demektir?

B2B SEO stratejisi, B2B’ye ait web sitelerinin, büyük arama motorlarına ait sonuç sayfalarında üst sıralama alabilmelerini sağlamaya yönelik olarak tasarlanmış, dijital pazarlama stratejilerine verilen addır.

B2B Firmaları Açısından Bilinen En Önemli Sayfalar Hangileridir?

Sitenin her sayfasında doğru SEO yapısının kurulmuş olası ve doğru kurgulanması oldukça önemli olmakla birlikte; bazı sayfalar SEO’nun yanı sıra hedef kitlelere ulaşabilme ve ürünleri ve işi hedef kitleye anlatabilme konusunda daha önemli bir rol üstlenmektedir.

Ana Sayfa

Sitede en önemli alan ana sayfa olarak bilinmektedir. Hem işletmeyi tanıtabilmek hem de SEO konusu ile alakalı sayfa yapısının en iyi şekilde kurulması gerekmektedir. Açıklayıcı ve sade bir tasarımın olması; ürünleri, işletmeyi, hangi sorunları çözebilen ürünler üzerine odaklanıldığını ve sunulan çözümleri sayfa üzerinde açıklayıcı ve net şekilde sunulmasını gerektirmektedir.

Ana sayfa üzerinde hedef kitlenin ikna edilmesi gerekmektedir. Sunulan çözümlerin ne derecede iyi olduğunun ve niçin tercih edilmesi gereken bir işletme olunduğunun hedef kitleye anlatılması gerekmektedir.

Çözüm ve Ürün Özellikleri Sayfaları

Çözüm ve ürün özellikleri sayfaları, site üzerindeki önemli sayfalar arasında yer almaktadır. Çözüm sayfalarında niçin en iyi hizmet sunulduğu, firmalara karşı ne tarz çözüm önerilerinde bulunulduğu ve farklılıkların neler olduğu detaylı bir biçimde anlatılması gerekmektedir.

Ürün özellikleri sayfalarında ise ürünlerin teknik detaylarına yer verilmesi gerektiği kadar, tüketicilerin ne tür problemlerinin çözüldüğüne ve firmalara satmış oldukları ürünlerin ne gibi avantajlarının olduğuna yer verilmesi gerekmektedir.

Bu sayfalar hedef kitleleri bilgilendirmeye yardımcı olurken aynı zamanda SEO konusunda sayfa değeri oluşturulmasını da sağlamaktadır. En doğru şekildeki SEO kurguları ile sayfaların değerlerinin artması sağlanarak, aranma sonuçlarında üst sıralara çıkarılabilmesi mümkün olabilmektedir. hedef kitle, doğrudan bir şekilde siteye yönelmeyebilir; bu nedenle ürün sayfalarının ikna edici ve açıklayıcı olması potansiyel müşterileri site üzerinde daha uzun bir süre tutabilmeye yardımcı olmaktadır.

Blog Sayfaları

Blog sayfaları, SEO değerleri oldukça yüksek sayfalardır. Rehber içerikler ile ürünlerin ne gibi değerler kattığı ve ne tür sorunları çözdüğü anlatılarak ürünlerin tanıtımının yapılabilmesi için blog içeriklerden faydalanmak gerekmektedir. Bu içerikler Google’daki arama sonuçlarında öne çıkarak trafik sağlarken aynı zamanda ürünler hakkında bilgilendirme de yapmaktadır.

İletişim Sayfaları

B2B alanında iletişim oldukça önemli bir rol almaktadır. Toptan yapılan ürün satın alma işlemlerinde, firmalar e-ticaret sitelerine bağlı kalmadan direkt olarak ilgi kişilerle ya da şirket yöneticileriyle görüşmeyi tercih edebilmektedir. Bu nedenle iletişim sayfalarının oldukça detaylı bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Ürün müdürleri, satış müdürleri ve diğer yetkili bölümlerin iletişim adreslerinin paylaşılması, işletmeye en kolay şekilde ulaşılabilecek iletişim kanallarının belirlenmesi, geri dönüşler için oldukça önemli bir detaydır.

İçeriklere Ulaşılmasının Kolaylaştırılması

Site üzerinde yer alan sayfalara ulaşımın kolay olması SEO çalışmalarına oldukça olumlu etkiler sağlamaktadır. Site üzerinde sayfa tıklama veya yeni pencerede açılmakta olan sayfa sayılarını aza indirgeme, navigasyon kolaylığı sağlayabilmektedir. Böylece kullanıcılar sitede daha çok vakit geçirebilmektedir.

Mobil Aramalara Uyumlu Olma

Google son yıllarda, mobile uyumlu sitelerin aranma sonuçlarındaki görünürlüklerini artırmaktadır. Her geçen gün kullanıcıların mobil cihazları tercih etmeleri sebebiyle mobilden gelen trafik önem kazanmaktadır. E-ticaret sitesinin mobile uyumlu olması, mobilden gelebilecek trafiğin artmasına da yardımcı olmaktadır.

B2B alanında pazarlama yapan işletmeler SEO çalışmaları için bu aşamaları göz önünde bulundurarak hareket edebilirse SEO çalışmalarında istediği başarıyı elde edebilmektedir.