B2B Firmaları İçin Instagram’da Organik Takipçi Kazanma Yolları Nelerdir?
8 Aralık 2021
Başarıyı Yakalamak İsteyen B2B Firmalarını Yapmaması Gereken Hatalar
11 Aralık 2021

B2B Sektöründeki KOBİ’ler İçin Dijital Pazarlama Stratejileri

B2B Sektöründeki KOBİ’ler İçin Dijital Pazarlama Stratejileri

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için KOBİ ifadesi kullanılmaktadır. KOBİ’ler, ülkemizdeki firmaların yaklaşık %99,8’ini oluşturmaktadır. Bu oranın büyük bir kısmı dijital dönüşümlerini tamamlayarak B2B ile ticari faaliyet göstermektedir. Küçük ölçekli B2B firmaları daha geni bir kitleye ulaşmak, marka bilinirliklerini ve satışlarını arttırmak için dijital pazarlama çalışmalarından yararlanmaktadır. Bizde bu yazımızda B2B sektöründeki KOBİ’ler için dijital pazarlama stratejilerinden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızda bahsedeceğimiz pazarlama çalışmalarından yararlanabilir ve iş hacminizi arttırabilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş Pazarlamaya Önem Verin

Küçük ölçekli B2B firmaları müşteriler ile yakın ilişki kurmaktadır. Bu durumda KOBİ’ler için kişiselleştirilmiş pazarlama zorunlu hal almaktadır. Çünkü KOBİ’ler kişiselleştirilmiş pazarlama sayesinde müşterileriyle daha yakın ilişkiler kurabilmekte ve müşterilerinin markalarına olan sadakatini arttırabilmektedir.

Kişiselleştirilmiş pazarlamaya önem veren küçük ölçekli B2B firmaları genellikle;

 • Kişiye özel indirimler
 • Müşteriye özel hediye çekleri
 • Özel gün mesajları ve e-postaları
 • İndirim kuponları

Gibi stratejiler geliştirmektedir. Sizler de küçük ölçekli B2B firmanız için kişiselleştirilmiş pazarlamaya önem vererek satışlarınızı arttırabilirsiniz. Öte yandan da sadık müşteriler kazanabilirsiniz.

E-posta Pazarlamaya Ağırlık Verin

E-posta pazarlaması, küçük ölçekli B2B firmaları için oldukça avantajlı olan dijital pazarlama stratejilerinden biridir. Bu dijital pazarlama yöntemi sayesinde firmalar ürün, hizmet ve kampanyalarını e-postalar aracılığıyla hedef kitlelerine tanıtabilmektedir. Bunun yanı sıra B2B firmalarının;

 • Web site trafiğini arttırabilmektedir.
 • E-posta pazarlama araçları sayesinde çalışmaların verimliliğini kolaylıkla analiz edebilmesine olanak sağlamaktadır.
 • Kişiye özel gönderilecek e-postalar ile hedef kitlenin ilgisini çekebilmeyi mümkün kılmaktadır.
 • Müşteriler ile daha yakın bir bağ kurmaya veya bu bağı güçlendirmeye olanak sağlamaktadır.
 • Sadık müşteriler kazanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Satışlarını ve marka bilinirliklerini büyük ölçüde arttırmaktadır.

Sizler de bu tür avantajlara sahip olmak istiyorsanız küçük ölçekli bir B2B firması olarak e-posta pazarlamaya ağırlık vermelisiniz.

Storytelling Çalışmalarından Yararlanın

Storytelling; firmaların ürün ve hizmetlerini müşterilerine sunarken marka kimliği, marka dili ve marka hikayesi gibi kurumsal kimliği göz önünde bulundurarak hikayeler oluşturduğu dijital pazarlama yöntemidir. Bu dijital pazarlama yöntemi, hem tüketicilerde bazı duyguların aşılanmasını sağlarken hem de müşterilerin firma ile bağ kurmasını kolaylaştırmaktadır. Özellikle de küçük ölçekli B2B firmaları müşterileri ile daha yakın bir ilişki kurmak istediği için Storytelling çalışmalarından yararlanmaktadır. Storytelling sayesinde küçük ölçekli B2B firmaları satışlarını arttırabilmekte ve sadık müşteriler kazanabilmektedir. Sizler de B2B sektöründeki küçük işletmeler için dijital pazarlama stratejilerinden biri olan Storytelling çalışmalarından yararlanabilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı daha kolay bir şekilde arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlamasının Gücünden Faydalanın

Instagram, Facebook, Twitter, TikTok ve Youtube gibi sosyal medya platformları küçük ölçekli B2B firmaları için oldukça önemlidir. Çünkü her geçen gün artan sosyal medya kullanımı, küçük ölçekli B2B firmalarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle KOBİ’lerin sosyal medya pazarlamasının gücünden faydalanması gereklidir. Böylelikle firmaların ürün, hizmet ve kampanyalarını hedef kitlelerine daha kolay bir şekilde tanıtabilmesi mümkündür.

KOBİ’lerin sosyal medya pazarlaması yaparken göz önünde bulundurması gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

 • KOBİ’lerin aylık sosyal medya takvimleri oluşturması gereklidir. Böylelikle sosyal medya platformlarında düzenli içerik paylaşımları yapabilmeyi ve hedef kitleye daha kolay ulaşabilmeyi mümkün kılmaktadır.
 • Sosyal medya paylaşımları görsel, video, ürün inceleme videoları ve ürün tanıtım videoları gibi içerik türleri ile çeşitlendirilmelidir.
 • Gönderi metinlerinde tüketicileri harekete geçirecek ifadelere yer verilmelidir.
 • Instagram’da Influencer Marketing çalışmalarına ağırlık verilmelidir.
 • Facebook’ta iyi yorumlar almaya ve etkileşimleri arttırmaya özen gösterilmelidir.
 • Youtube ve Tiktok gibi sosyal medya platformlarında tanınmış kişi veya hesaplar ile reklam ve işbirliği yapılmalıdır.
 • Her sosyal medya platformuna özel reklam çalışmaları yaparak hedef kitleyi genişletmek amaçlanmalıdır.

Sizler de bu hususlar göz önünde bulundurarak hareket edebilirsiniz. Böylelikle küçük ölçekli B2B firmanızın satışlarını ve marka bilinirliklerini büyük ölçüde arttırabilirsiniz.