Fiyat Karşılaştırma Sitelerinin B2B Sektöründeki Yeri Nedir?
30 Eylül 2021
B2B Firmaları İçin Aylık Sosyal Medya Takvimi Hazırlama Rehberi
2 Ekim 2021

B2B Sektöründe Yeniden Pazarlama Hakkında Her Şey

B2B Sektöründe Yeniden Pazarlama Hakkında Her Şey

Dijital pazarlamanın günden güne arttığı dünyamızda özellikle B2B firmaları web sitelerini ziyaret eden kullanıcıları ya da müşterileri yeniden hedeflemek amacıyla bazı çalışmalar yürütmektedir. Geçmişteki ziyaretçilerin ya da müşterilerin hedeflenmesine yeniden pazarlama denilmektedir. B2B firmalarının yeniden pazarlama hakkında bilmesi gereken önemle hususlar vardır. Biz de bu yazımızda B2B firmaları için yeniden pazarlama hakkında bilinmesi gerekenleri ele alacağız. Sizler de B2B firması olarak yazımızdan yararlanabilir, müşterilerinizde marka bilinci oluşturabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Nedir?

Yeniden pazarlama; pazarlamacıların B2B web sitelerini ziyaret etmiş ve belirli bir etkileşim vermiş olan kullanıcılara yönelik pazarlama stratejileri gerçekleştiren dijital pazarlama biçimidir. Bu dijital pazarlama biçimi; B2B firmalarına ilgi duyan, araştıran ve ürün satın almaya meyilli olan tüketicileri hedeflemenin etkili bir yoludur. Geçmişteki ziyaretçileri ve müşterileri hedefleyen bu pazarlama biçimi aynı zamanda var olan müşterileri elde tutmak amacıyla geliştirilmiştir. Google reklamları, sosyal medya reklamları ve e-posta reklamları yeniden pazarlamaya örnektir.

Yeniden pazarlama ile B2B firmalarının müşteri sadakati kazanması, marka bilinirliğini ve satışlarını arttırması mümkündür. Fakat bu noktada firmaların müşterilerinin ve ziyaretçilerinin ne aradığını bilmesi gereklidir.

Yeniden Pazarlamanın B2B Sektörüne Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Yeniden pazarlama, B2B sektöründeki firmaların olmazsa olmazlarındandır. B2B firmalarının müşteri kazanmasında ve kalıcı bir müşteri portföyü oluşturulmasında bir hayli etkilidir. Yeniden pazarlama, potansiyel müşterilerin yeterli marka bilinci oluşturmasında ve onların satın alma kararlarını olumlu etkilemesinde oldukça başarılıdır. Bunların yanı sıra B2B firmalarına pek çok fayda sağlamaktadır. Bu faydalar şunlardır:

 • Yeniden pazarlama B2B firmalarının web sitelerindeki trafiğin artmasına katkı sağlamaktadır.
 • Web sitelerini daha önce ziyaret etmiş olan kullanıcıların siteye geri dönmesini ve eyleme geçmesini mümkün kılmaktadır.
 • Etkileşim ve geri dönüşümleri arttırmaktadır.
 • B2B firmalarının daha geniş bir kitleye ulaşmasına olanak sağlamaktadır.
 • Müşteri beklentilerini daha net bir şekilde analiz etme imkanı sunmaktadır.
 • Müşterilerde marka bilincini oluşturarak marka sadakatini ortaya koymaktadır.
 • Yeniden pazarlama, müşteriler hakkında doğru verilere ulaşarak onların beklentilerine karşılık verecek çalışmaların yürütülmesinde etkilidir.
 • Firmaların hedef kitlelerine ait reklamları gösterme imkanı tanımaktadır.

Sizler de sıraladığımız avantajlara sahip olmak istiyorsanız yeniden pazarlama yönteminden yararlanabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dinamik yeniden pazarlama

Dinamik yeniden pazarlama, siteye gelen ziyaretçilerin site üzerinde neler yaptığıyla ilgilenirken aynı zamanda ilgilenilen ürünler özelinde reklamların oluşturulmasını sağlamaktadır. B2B firmalarına pek çok avantaj sağladığı için sıkça kullanılmaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

 • Hedef kitleye ulaşarak doğru verilere ulaşma imkanı
 • Yüksek tıklama ve geri dönüşüm oranları
 • Doğru bütçe yönetimi

E-posta ile yeniden pazarlama

B2B firmaları tarafından en çok kullanılan pazarlama yöntemlerinden biri olan e-posta ile yeniden pazarlama, kullanıcılara özel teklifler sunmaktadır. Kişiye özel fırsatlar, kampanya ve duyurular e-posta yeniden pazarlama yöntemiyle geliştirilmektedir. İstatistiklere göre e-posta yeniden pazarlama; firmalar genel içerikli e-postalardan 10 kat daha fazla gelir elde etmeye olanak sağlamaktadır.

Sosyal medya platformları ile yeniden pazarlama

B2B firmaları yeniden hedefleme reklamlarını, web siteyi ziyaret edenlere Facebook, Instagram, Twitter ve TikTok gibi sosyal medya platformlarından ulaşarak hatırlatmalar yapmaktadır.

Mobil uygulama ile yeniden pazarlama

Mobil uygulamalar ile yeniden pazarlama yapabilmek mümkündür. B2B firmalarının mobil uygulamalarını kullanan, uygulamayı indiren ve mobil siteyi ziyaret eden kullanıcıları hedefleyerek onlara özel teklifler sunabilmeyi ve kampanyalar düzenleyebilmeyi mümkün kılmaktadır.

Video ile yeniden pazarlama

Video ile yeniden pazarlama, e-ticaret firmaları tarafından en çok tercih edilen yeni nesil pazarlama yöntemlerinden biridir. Youtube gibi geniş bir kitleye sahip video sitelerinde yeniden pazarlama faaliyetlerini yürütebilmek mümkündür.

Youtube reklamları video ile yeniden pazarlamada oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra da Youtube kanalı üzerinden daha önce etkileşime geçmiş kullanıcılar için listeler oluşturabilmeyi mümkün kılmaktadır. Aynı zamanda abone olanlar, video reklamlarını izleyenler veya kanaldaki videoları beğenenlere gibi eylemlere göre hedefleri belirlemeyi kolaylaştırmaktadır.