Kış İndirimleri ile B2B Sektöründe Satışlarınızı Arttırmak için İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir?
18 Kasım 2020
B2B Sektöründe Markalaşma Süreci Nasıl Yönetilmelidir?
20 Kasım 2020

B2B Sektöründe Twitter Hesabı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

B2B Sektöründe Twitter Hesabı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

B2B işletmeniz ile Twitter’da hesap oluşturduğunuz zaman, profilinizi ziyaret eden ve markanızı takip eden kullanıcıların buradaki paylaşımlarınız sayesinde markanızla ilgili birçok bilgiye ulaşmasını sağlamış olursunuz. Fakat Twitter hesap açma işlemleri sırasında bazı konulara dikkat etmeniz ve profilinizi mümkün olduğunca detaylandırmanız gereklidir. Bu yazımızda B2B sektöründe Twitter hesabı açarken dikkat etmeniz gerekenleri ele alacağız.

Profil fotoğrafınızı hazırlayın

B2B sektöründe Twitter hesap açma işlemleri sırasında öncelikli olarak yapmanız gerekenlerden biri profil fotoğrafı hazırlamaktır. Profil fotoğrafınızı hazırlarken markanızın logosunu kullanmayı tercih etmelisiniz. Böylelikle daha kurumsal bir izlenim ortaya koyarak markalaşma sürecini de hızlandırmış olursunuz. Logonuzu tam olarak ortalamanız da markanızın daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.

Twitter için profil fotoğrafı hazırlarken fotoğraf boyutlarını da dikkate almalısınız. Bu platformda profil fotoğraf ölçüleri 400×400 piksel olarak belirlenmiş ve dosya büyüklüğü de 2 MB ile sınırlanmıştır. Bu ölçüler dahilinde fotoğraflarda JPG, PNG ya da GIF dosyalarını da kullanabilirsiniz.

Profil ismi olarak marka adınızı kullanın

Twitter hesap açma işlemleri sırasında profil isminizi doğru almanız, markalaşma sürecinde de çok önemlidir. Bu nedenle kullanıcıların sizi daha kolay bulabilmeleri için Twitter profil ismi olarak marka isminizi kullanmalısınız. Bu noktada URL uzantısı ve profil isminizi aynı almanız oldukça önemlidir. Ancak kimi zaman tercih ettiğiniz isimler başka kullanıcılar tarafından alınmış olabilir. Bu durumda da sosyal medya hesaplarınızda daha önce kimse tarafından alınmamış ve uzun vadede kullanabileceğiniz sabit bir isim belirleyerek, tüm platformlarda aynı URL uzantısını kullanmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle hep aynı uzantı ile hesaplarınızı oluşturarak pazarlama çalışmalarınızda bir bütünlük oluşturabilirsiniz.

Kapak fotoğrafı hazırlayın

Twitter hesap açma işlemleri sırasında profil fotoğrafınızı koyduktan sonra markanızla ilgili tanıtımınızı yapacağınız bir kapak fotoğrafı da hazırlamalısınız. Bu görsel profilinizi ziyaret edenler, marka ve ürünlerinizle ilgili bilgiler vermenize yardımcı olacaktır.

Kapak fotoğrafı hazırlarken bazı içerikleri ele alabilirsiniz. Örneğin; çok satan ürünleri, yeni ürünleri ve ekibinizi gösterebilirsiniz. Düzenlediğiniz özel bir etkinlikten fotoğraflar paylaşabilirsiniz. Şirket binasını veya ofisinizi göstererek çalışma ortamınızı kullanıcılara sunabilirsiniz.

‘Hakkımızda’ bölümünde bilgilerinizi detaylandırın

Twitter hesap açma işlemleri sırasında profilinizdeki ‘hakkımızda’ bölümünü en etkili şekilde detaylandırmanız oldukça önemlidir. Bu bölümde markanızı tanıtacak bir metine yer verebileceğiniz gibi ürün ve hizmetleriniz hakkında da kısa bilgiler paylaşabilirsiniz. İletişim, çalışma saatleriniz gibi bilgileri de bu bölüme ekleyebilirsiniz. Bunlara ek olarak da B2B yazılımı sayesinde web sitenizin linkini de koyabilirsiniz. Bu sayede profilinizi ziyaret eden kullanıcıları sitenize yönlendirebilirsiniz.

Bilgilerinize konumunuzu ekleyin

Eğer B2B web sitenizle beraber fiziki mağazanız da mevcutsa, Twitter profil bilgilerinize konum bilginizi de ekleyebilirsiniz. Böylelikle kullanıcıları mağazanızdan haberdar edebilirsiniz. Aynı zamanda konum odaklı aramalarda kullanıcıların karşısına çıkmanızı da kolaylaştırabilirsiniz.

Bir tweet’inizi profilinize sabitleyin

Twitter profilinizi oluşturduktan sonraki süreçte tweet paylaşımları yaparken, ürün ve hizmetlerinizle ilgili bilgilendirici bir tweet atabilirsiniz. Bunu da profilinize sabitleyebilirsiniz. Bu sayede ürün ve hizmetlerinizi hep önde tutarak profilinizi ziyaret eden kullanıcıların ilk olarak bu paylaşımı görmelerini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz bu tweet’i zaman içerisinde de değiştirebilir veya kaldırabilirsiniz.

Sadece ürün ve hizmetlerinizi sabitlemekle kalmayıp yeni ürün tanıtımlarını, yeni bir içeriği ya da profil ziyaretlerinde görünmesini istediğiniz herhangi bir paylaşımı da profilinizin başına tutturabilirsiniz.

Hesabınızı herkese görünür yapın

Twitter profilinizi oluşturduktan sonra, profilinizin herkese görünür olduğundan emin olmalısınız. Kullanıcılarla etkileşim içinde olmak, onlardan geri dönüşüm alabilmek ve ürün, marka tanıtımlarınızı etkili bir şekilde yapabilmek için hesabınızı herkese açık tutmanız gereklidir. Eğer hesabınız gizli olursa sizi takip etmeyen kullanıcılar paylaşımlarınızı göremezler. Böylelikle de onlardan etkileşim alamazsınız. Bu da pazarlama ve reklam çalışmalarından etkili bir sonuç almanızı engelleyecektir.