B2B Sektöründe Müşteri Sadakatinin Önemi
8 Nisan 2022
B2B ‘de Etkili Facebook Sayfa Yönetimi
10 Nisan 2022

B2B Sektöründe Site Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

B2B Sektöründe Site Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

B2B, işletmeden işletmeye ticaret anlamına gelmekte olup, toptan satışlar için kullanılan iş modeli olarak bilinmektedir. B2B iş modeli, çeşitli ödeme yöntemleri ve web siteleri aracığı ile dünyanın bir ucuna veya ülkemizin sınırları içerisinde toptan ürün satışı yapılabilmesini mümkün bir hale getirmektedir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta B2B sitesinin oldukça başarılı bir şekilde yönetilebilmesidir. İyi bir site yönetimi ile hedef kitleler B2B sitelerine çekilebilmekte ve dijital ortamlarda ürün satışları gerçekleştirilebilmektedir.

B2B Sitelerinde Satılacak Ürün veya Ürün Grupları

B2B sektörüne yeni adım atacak olan girişimcilerin satışlarını gerçekleştirecek oldukları ürünleri en doğru şekilde seçmeleri gerekmektedir. Girişimciler ürün seçimi yaparlarken ürünün yalnızca çok satılıyor olmasına değil, çok satan ürünlerin niçin çok satıldığını da araştırmaları gerekmektedir.  Kısa vadede çok satan ürünler yerine, uzun vadede çok satacak ve ileride de çok satılması beklenen ürünleri tercih etmeleri gerekmektedir. Ancak B2B sektöründe mevcut olan bir mağazanız bulunuyorsa pazarı hakkında fikriniz olan ürünleri satışa çıkarmanız gerekmektedir. şayet istenirse daha sonraları farklı sektörlerden ürünlere de yer verilebilir.

B2B Sitesi Nasıl Yönetilir?

B2b site yönetimi için dikkat edilmesi gereken unsurlar yer almaktadır. Bu unsurlar dikkate alınarak site yönetimi gerçekleştirilmelidir.

Müşteri Hizmetlerine ve Teknik Desteklere Önem Vermek

Başarılı site yönetimi gerçekleştirebilmek için müşteri hizmetlerine ve teknik desteklere önem verilmesi gerekmektedir. B2B siteleri ile alakalı ortaya çıkabilecek olan sorunlar karşısında çözüm odaklı davranışların sergilenmesi gerekmektedir. Olabildiğince kısa zamanda da karşılaşılan sorunlara çözüm bulunması gerekmektedir. Bu nedenle de hizmet sağlayıcılarla sürekli olarak iletişimde kalınmasına özen gösterilmelidir. Günün 24 saati hizmet verebilen ve hızlı bir şekilde dönüş sağlayan bir müşteri ekibine sahip olmak gerekmektedir.

SiteTasarlamak                                                                                                                                                                         

B2B sitelerini ziyaret etmekte olan kişilerin sitede daha çok zaman geçirebilmeleri ve siteden memnun kalarak ayrılabilmeleri için site tasarımlarına oldukça önem verilmesi gerekmektedir.

Öne çıkarılmak istenilen ürünler kategorilere ayrılarak belirtilmeli, satın alabilmeye yönlendirici olabilecek aksiyon butonlarına yer verilmesi gerekmektedir. Bu şekilde müşterilerin daha kolay alışveriş yapabilmelerine imkân sağlanılabilmektedir.

SEO Çalışmaları Yapmak

Arama motorlarında var olunabilmesini sağlamakta olan en önemli unsurlardan birisi de SEO çalışmalarıdır. SEO, arama motorları optimizasyonu olarak da bilinmektedir. İnternet kullanıcılarının arama motorlarında yapmış oldukları arama sonuçlarını ilk sıralarda listelenmesine yardımcı olmaktadır. Başarılı sayılacak bir site yönetimi için B2B sitelerinin SEO uyumlu ve aynı zamanda Google dostu olması gerekmektedir. Böylece belli anahtar kelimeler kullanılarak arama sonuçlarında üst sıralarda yer alınabilir.

Farklı Ödeme Yöntemlerine Yer Vermek

B2B sektöründe başarılı site yönetimi sağlayabilmek için uygulanacak adımlardan bir diğeri de farklı ödeme yöntemlerine yer verebilmektir. Banka kartı veya kredi kartı gibi ödeme yöntemlerinin yanında EFT, havale ya da kapıda ödeme gibi yöntemlere de yer verilmesi gerekmektedir. Ayrıca birden çok bankanın sanal POS altyapılarını tek seferde kullanabilecek olduğunuz alternatif ödeme yöntemlerini de tercih edebilirsiniz. Bu şekilde tüketicilerin satın alma kararları olumlu etkilenirken satışlar da artmaktadır.

Sitenin Sosyal Medya ile Uyumlu Olmasına Özen Göstermek

Son yıllarda sosyal medya, günümüzün olmazsa olamazlarından biri haline gelmiştir. Aynı zamanda B2B sektörü içinde oldukça önemli bir faktör olduğu bilinmektedir. Bu nedenle sitelerin sosyal medya ile uyumlu olması oldukça önem taşımaktadır. Sosyal medyayla uyumlu olan site, çeşitli müşteri gruplarına pazarlama ve satış yapabilmektedir. Siteyi oldukça geniş kitlelerin ziyaret etmelerine ve satışları artırmaya imkân sağlamaktadır.

E-posta ve Blog Yönetimine Ağırlık Vermek

B2B sitesi açarak sadece ürünleri sergilemek yeterli olmamaktadır çünkü dijital pazarlama süreçlerini aralıksız olarak devam ettirmek gerekmektedir. Bu süreçte yararlanılabilecek en doğru yöntem e-posta pazarlaması tercih etmektir. Ayrıca bununla birlikte bir de blog yayınlanabilmektedir. Böylece iletişimi güçlendirerek sadık müşteriler kazanılabilmektedir.