Geri Dönüşümler B2B Sektöründe Nasıl Arttırılır?
9 Aralık 2020
B2B Sektöründe Marka Değeri Nedir ve Nasıl Arttırılır?
11 Aralık 2020

B2B Sektöründe Satışları Arttırmanı 6 Kritik Yolu

B2B Sektöründe Satışları Arttırmanı 6 Kritik Yolu

B2B sektöründe site trafiği, ziyaretçi sayısı ve yapılan işlem sayısı daha azdır. Ancak toptan ürün satışı yapıldığı için ortalama sepet tutarının daha yüksek olması gerekmektedir. Bu nedenle de B2B firmalarının satış hacimleri daha büyük olmalıdır. Bu noktada B2B sektöründe satışları arttırmak için birtakım çalışmalar bulunmakta. Bu çalışmaları yapmak, iletişim içinde olduğunuz müşterilerinize ve firmalara daha iyi hizmetler sunmanıza yardımcı olacaktır. Biz de bu yazımızda sizlere B2B sektöründe satışları arttırmanın kritik yollarından bahsederek yardımcı olmaya çalışacağız.

Kullanıcı sayfalarını kişiselleştirin

B2B sektöründe satışları arttırmanın kritik yollarından biri kullanıcı sayfalarını kişiselleştirmektir. Müşterileriniz devamlı olarak sizden alışveriş yapabilirler ve ellerindeki stoklar tükendiğinde aynı ürünlerin siparişini verebilirler. Bu durumda onlara kendilerine ait profiller sunarak onların sipariş sürecini yönetebilir ve kolaylaştırabilirsiniz.

Müşterilerinizin kendi profilleri üzerinden eski siparişlerine ulaşabilmeleri oldukça önemlidir. Onların gerektiği zaman bu sayfalardan aynı ürünlerin siparişlerini verebilmeleri gereklidir. Müşterilerinize bu tür bir hizmet sunarak, siteniz üzerinden daha hızlı bir şekilde sipariş oluşturmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Detaylı ürün açıklamalarına ve görsellerine yer verin

B2B firmanız ile ülkemizin her yerine ürün göndermeniz mümkündür. Bu durumda web sitenizde detaylı ürün açıklamalarına yer vermeniz oldukça önemlidir. Çünkü kimi zaman firmalar size ulaşamayabilirler. Bu nedenle de web sitenizdeki ürün açıklamalarına bakarak ürünleriniz hakkında bilgi sahibi olmak isteyeceklerdir. Siz de ürünlerinizle ilgili detaylı bilgiler sunarak kullanıcılarınıza yardımcı olabilirsiniz. Ürünlerinizin teknik özelliklerini, kullanım alanlarını ve ilgili dokümanlarını ürün sayfalarınızda paylaşabilirsiniz.

Bunun yanı sıra detaylı ürün görsellerine de yer vermeniz oldukça önemlidir. Ürün görsellerinizin kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Böylelikle ürünlerinizin daha iyi görünmesini sağlayarak müşterilerinize daha etkili fikirler verebilirsiniz. Yüksek çözünürlüklü ve kaliteli ürün görsellerini detaylı ürün açıklamalarıyla birleştirerek ürünlerinizin öne çıkmalarını sağlayabilirsiniz.

Web sitenizin navigasyonunu kolaylaştırın

Web sitenizde anlaşılır ve kolay bir navigasyon sistemi kurmanız satışlarınızı arttırmak için bir hayli önemlidir. Kolay bir site navigasyonu ile ziyaretçilerin sitenizi daha rahat gezinmelerini ve aradıkları ürünleri kolaylıkla bulmalarını sağlayabilirsiniz. Bu sayede de tüketicileri web sitenizde daha fazla tutarak geri dönüşüm oranlarınızı ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Retargeting reklam çalışmalarından faydalanın

Retargeting reklamlar, B2B sektörüünde satış arttırma teknikleri arasında mutlaka uygulamanız gerekenler arasında yer almaktadır. Sitenizi ziyaret eden, ürünlerinizi inceleyen ve bir reklam aracılığıyla sitenize gelen kullanıcılara yönelik hedeflemeleri retargeting reklamlarında göstermeniz bu kullanıcıları sitenize tekrar çekmenizi sağlayacaktır.

Retargeting reklamlarından sosyal medya platformlarında ve diğer dijital platformlarda da yararlanabilirsiniz. Bu reklam çalışmalarına ek olarak bazı çalışmalar yaparak da satışlarınızı arttırabilirsiniz. Örneğin; retargeting reklamlarında kişisel mesajlara yer verebilir, doğru ürünleri önerebilir ve kampanya duyuruları yapabilirsiniz.

Reklam ve ürün başlıklarınıza özen gösterin

B2B sektöründe satışlarınızı arttırmak için kullanıcıların dikkatini çekmeniz bir hayli önemlidir. Bunun için de reklam ve ürün başlıklarınızı arama motorlarına uyumlu şekilde hazırlamalı ve SEO çalışmaları ile desteklemelisiniz. Bu sayede organik olarak web sitenize trafik çekebilirsiniz.

Buna ek olarak reklam kampanyalarınızın da daha fazla dikkat çekmesi ve akılda kalması için başlık kullanımlarınıza özen göstermelisiniz. Kullanıcılara vermek istediğiniz mesaj, kampanya açıklamanız bu reklam kampanyalarının geri dönüşümlerini etkileyen faktörler arasındadır.

Gelişmiş filtre seçenekleri sunun

B2B sektöründe geniş bir ürün kataloğuna sahipseniz gelişmiş filtreleme özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Bunun için de teknik özellik, renk, marka, model ve fiyat gibi çeşitli alanlarda filtreleme seçenekleri sunabilirsiniz. Böylelikle müşterilerinizin satın almak istediği ürünlere daha kolay bir şekilde ulaşmalarına yardımcı olabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Gelişmiş filtreleme seçeneklerine yer verirken filtreleri sıfırlama gibi bir seçenek de eklemelisiniz. Bu sayede yapılan filtrelemelerin geri alınmasını sağlayarak kullanıcı deneyimlerini de arttırabilirsiniz.