B2B Sektöründe E-ihracat Nasıl Yapılır
3 Mart 2022
B2B Sektöründe Takı Satımı Nasıl Yapılır
4 Mart 2022

B2B Sektöründe Reklam Afişi Nasıl Hazırlanmalıdır

B2B Sektöründe Reklam Afişi Nasıl Hazırlanmalıdır

Ürünlerin tanıtılmasında ve marka bilinirliğinin artmasında reklamlar önemli bir araçtır. Bunun için firmalar reklam afişleri hazırlayarak kendilerini ispatlamaya ve ürünlerini satışa sunmaya çalışmaktadır. Ürünlerin pazarlanmasında son derece etkili bir hizmettir. Reklam afişlerini etkili bir şekilde hazırlayanlar çok daha kısa sürede başarıya ulaşabilmektedir.

Reklam afişlerinde olması gerekenler vardır ve bunlar firma yöneticilerinin bilmesi gereken detaylardandır. İçerik yöneticileri de afişlerin en iyi şekilde hazırlanmasına yardımcı olmaktadır. Firmalar etkili çalışmalar yapmak için işini iyi bilen bir içerik yönetici ile anlaşabilir.

İçerik yöneticileri işini detayları ile araştırarak yaptıklarından firma yöneticilerine büyük bir zaman kalır. Firma yöneticileri buradaki çabalarını başka alanlara harcar. Bu nedenle firmalar içerik yöneticileriyle anlaşarak ürünleri hakkında detaylı bilgi verebilir.

İçerik yöneticileri firmayı ve ürünleri dikkatli bir şekilde inceleyerek afişleri hazırlamaya başlar. Bununla birlikte çeşitli fikir alışverişleri yapılabilir. Böylece her iki tarafın istekleri de gerçekleşmiş olur. Ortaya son derece başarılı bir çalışma çıkacaktır. Siteye olan müşteri trafiği bu sayede artacaktır.

Reklam afişleri markaların vermek istediği mesajı karşı tarafa iletmesinde oldukça etkilidir. Bunun için öncelikle firmanın bir hedefi olmalıdır ve buna yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Müşteri mesajı aldığında harekete geçmeli ve satın almaya ikna olmalıdır. Genellikle bu afişler de alıcıyı harekete geçiren çeşitli indirim ve kampanyalar bulunur.

Bunun yanında ürünlerin diğerlerinden farkı ve müşterinin hoşuna giden özellikler bulunup ön  plana çıkarılmalıdır. Bu sayede aynı ürünü satan diğer firmalardan farklı olunduğu ortaya koyulur. Ürün stoklarının hızla boşaltılması için oldukça etkili bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Afiş Tasarımı Yapın

Ürünlerin ön plana çıkarılmasında en önemli etken afiş tasarımlarıdır. Afiş tasarımlarında ürünün fotoğrafı net bir şekilde yer almalıdır. Eğer kampanya içerikli bir mesaj verilmek isteniyorsa bazı rakamlar büyük yazılmalıdır. Bunun haricinde marka tanıtımı yapılmak isteniyorsa marka ismi dikkat çeken nitelikte olmalıdır.

Bu noktada renkler yardımcı olabilir. Tasarımlarda bazı renkler daha fazla dikkat çekici olduğu için kullanılmaktadır. Bu noktada afişin hangi amaçla yapılacağı belirlenmelidir. Sonrasında birkaç taslak oluşturarak örnekler incelenmeli ve seçimler yapılmalıdır. Bu şekilde daha doğru sonuca ulaşılacaktır.

Hedef Kitleyi Belirleyin

Her kitlenin ilgi alanı farklı olduğundan firmaların satış yapmak istediği kitleyi belirlemesi gerekmektedir. Hedef kitleler genellikle ürünleri alan kişilerden belli olur. Bu sayede afişler yaş kitlesine göre farklı şekilde hazırlanır. Ürünleri alan kişilerin yaş aralığı çoğunlukla 15-30 arasında yer alıyorsa buna uygun bir tasarım yapılabilir.

Gençlerin ilgisini çekebilecek tarzda özellikler ön plana çıkarılabilir. Çoğu zaman bu yaş aralığındaki kişilerde renkli ögeler daha fazla dikkat çeker. Ancak bu durumda cinsiyet farkına göre değişmektedir. Genellikle alışverişe katılan kadınlar olduğundan buna uygun çalışmalar düzenlenebilir. Ancak her ürünün alıcısı farklıdır. Bu yüzden firmalar kendi ürünlerine göre afişlerini hazırlamalıdır.

Yazı Stili ve Renk Tonu Belirleyin

Renk tonu belirlenirken markanın yüzünü yansıtacak olmasına dikkat edilmelidir. Ürünle ve markayla alakasız olan renkler kullanılmamalıdır. Bunun yanında yazı stili de çok önemlidir. Yazıların herkes tarafından okunabilir olması gerekir. Bununla birlikte yazıların uzaktan okunabilir olması gerekir. Özellikle dikkat çekmek istediğiniz detayı daha büyük yazabilirsiniz. Bunu yapan birçok firma müşterilerin dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Bu sayede sitenize müşteri çekerek stoklarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz. Stoklarınızı özellikle kampanya dönemlerinde iyi bir şekilde doldurabilirsiniz. Hangi ürünlerinizin daha çok satılacağı az çok ortaya çıkacaktır. Görüldüğü üzere reklam afişlerin markalar için son derece önemlidir. Bir müşteri dahi kazanmak B2B sektöründe iyi bir gelir elde etmeye yardımcı olacaktır.

Reklam afişlerini doğru yerlerde paylaşarak daha fazla müşteriye ulaşabilir, marka bilinirliğinizi arttırmayı başarabilirsiniz. Reklam afişleri ile müşterilerin dikkatini çekebilir, kısa sürede büyüyebilirsiniz. Vermek istediğiniz mesajları afişlerle müşterilere gönderebilir, onları satın almaya ikna edebilirsiniz.