B2B Etkili Sosyal Medya Yönetimi
4 Nisan 2022
B2B Sektöründe Site Yönetimi Nasıl Olmalıdır?
8 Nisan 2022

B2B Sektöründe Müşteri Sadakatinin Önemi

B2B Sektöründe Müşteri Sadakatinin Önemi

Uzun süreli başarılı olmak isteyen B2B e-ticaret firmalarının müşteri sadakatine oldukça önem vermeleri gerekmektedir. Çünkü sadık müşterilere sahip olmak, uzun vadelerde firmaların karlılıklarını devam ettirmelerine yardımcı olurken pek çok avantaj da sağlamaktadır.

Müşteri Sadakati Ne Demektir?

Tüketicilerin belirli ürün ve hizmetler için sürekli olarak bir şirketi tercih edip, ihtiyaçlarını devamlı şekilde bu şirketten karşılamalarına müşteri sadakati denilmektedir.  Tüketiciler almış oldukları ürün veya hizmetten memnun kalırlarsa, yapmış oldukları alışverişler sonrasında herhangi bir sorun yaşamayacaklarına inanırlarsa veya bir sorunla karşılaşsalar bile şirketin kendilerine mağduriyet yaşatmayacağına inanırlarsa firmaya karşı kendilerini yakın hissetmeye başlarlar. Böylece tüketici ile firma arasında bir müşteri sadakati ilişkisi başlamış olur.

Müşteri sadakati, firmaların tüketicilerin beklentilerini karşılaması ve beklentilerinden de daha üstünde bir hizmet sunabilmeleri ile oluştuğundan, müşteri sadakati kazanabilmek amacıyla hedef kitlelerin çok iyi tanınarak, müşterilere iyi müşteri deneyimleri yaşatmak oldukça önemlidir.

B2B Sektöründe Müşteri Sadakati Neden Önemli?

B2B ticaret sektöründe önemli ve üzerinde durulması gerekli olan pek çok unsur bulunmaktadır. Bu unsurlardan biri de müşteri sadakati olarak bilinmektedir.  Müşteri sadakati kazanabilmenin, e-ticaret firmalarına sunacağı pek çok avantajlar yer almaktadır.

Sadık müşterilerin şirketlerin büyümelerini sağlaması: B2B firmaları sadık müşteri kitlelerine sahip olmaya başladıklarında belli aralıklarla firmadan alışveriş yapan ve sürekli aynı firmayı tercih eden diğer firmalar markanın büyümesini sağlamaktadır.

Sadık müşterilerin firmaların karlılığının artmasını sağlaması: Sadık müşterilere sahip olunduğunda markların karlılıklarını artırma olanakları da olmaktadır. Çünkü yeni kitlelere ulaşmaya gerek kalmadan markanızı tercih etmekte olan kitleler bulunduğu için şirketler üzerinden satış yapılmaya devam edilebilmektedir.

Müşteri Sadakatinde Bilinmesi Gereken 6 Aşama

Müşteri sadakati kazanılmadan evvel müşteri sadakatinin aşamalarının neler olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Eğer bu aşamalar bilinirse müşteri sadakatini artırabilmek için neler yapılabileceği konusunda farkı yaklaşımlar ortaya koyabilmek de kolaylaşmaktadır.

  • Farkındalık: Tüketici firmalar ürünlerin ve markanın farkındadır.
  • Araştırma: Tüketici firmalar alışveriş yapacak olduğu markanın ürünlerini araştırmış ve aynı zamanda web sitesini de ziyaret etmiştir.
  • Satın Alma: Tüketici firma bir ürünü satın almıştır.
  • Ürünü kullanma: Tüketici firma aldığı hizmet veya ürünü kullanmaya başlamıştır.
  • Tekrar alışveriş yapma: Tüketici firma almış olduğu hizmet veya üründen memnun kalmış ve yeniden aynı firmadan alışveriş yapmıştır.
  • Önerme: Tüketici firma memnun kaldığı için çevresindekilere de ürünleri ve markayı önermeye başlamıştır.

B2B sektöründe tüketici firmaların sadık müşteriler haline gelmeye başlama aşamaları en kolay haliyle bu aşamalardan meydana gelmektedir.

Müşteri Sadakati Ne Şekilde Kazanılabilir?

Müşteri sadakati kazanabilmesi için B2B firmalarının bazı çalışmalar yapmaları gerekmektedir. e-ticaret sitelerinde yapılabilecek bazı çalışmalar ile müşteri sadakati kazanılabilmektedir.

Müşteri hizmetlerinin kalitelerini tüm kanallarda artırmak

Müşteri sadakati kazanabilmenin en önemli yollarından biri de müşteri hizmetleri kalitelerini artırarak bu kaliteyi iletişim amacıyla kullanılan tüm alanlarda sürdürebilmektir. Kaliteli bir şekilde müşteri hizmetleri yönetimi yapabilmek; satışların öncesinde, satış esnasında ve satışların sonrasında tüketici firmalara gerekli desteğin sağlanabilmesi, ihtiyaçlarının karşılanarak problemlerinin çözüme ulaştırılabilmesi gibi yöntemler kullanarak gerçekleştirilebilmektedir.

Sosyal medya alanları, telefon ve e-posta üzerinden sunulmakta olan müşteri hizmetleri kaliteleri artırılarak ve bütün bu kanallar üzerinden standart hizmetler sunmak, farklı alanlar üzerinden firmalara ulaşmaya çalışan diğer firmaların sorunlarını çözmede oldukça etkili olabilmektedir.

Satış sonrasında da iletişimi sürdürmek

B2B alanında satıcı firma ile tüketici firma arasında ki ürünlerin satışı ve ürünlerin teslim edilmesinden sonrada devam etmektedir. Bu satış sonrasındaki iletişimleri başarılı bir şekilde yürütebilmeyi başaran firmalar müşteri sadakatlerini de artırmayı başarmaktadır. Bu nedenle satış sonrasında tüketici firmalarla aldıkları hizmet veya üründen memnun kalıp kalmadıklarını sormak, fikirlerini öğrenmek ve memnuniyetlerini ölçmek amacıyla iletişime geçilmesi gerekmektedir. tüketici firmaların görüşlerini alarak beklentileri doğrultusunda hareket etmek onların kendilerini değerli hissetmelerini sağlayarak müşteri sadakati oluşturmaktadır.