B2B’de En Önemli Kampanyalar
10 Ağustos 2021
B2B’de Başarılı Olabilmek İçin Gerekli Olan Youtube Analiz Araçları Nelerdir?
12 Ağustos 2021

B2B Sektöründe Mobil Uygulama Trendleri

B2B Sektöründe Mobil Uygulama Trendleri

Milyonlarca kullanıcının alışveriş yapmasına, bir şeyler öğrenmesine ve iş geliştirmesine olanak sağlayan mobil uygulamaların dünya genelindeki kullanımı her geçen gün artmaktadır. Dolayısıyla mobil uygulamalara duyulan ihtiyaç artmakta ve buna bağlı olarak da mobil uygulama trendleri sürekli değişmektedir. Mobil uygulama trendlerinin hızlı bir şekilde değişmesi de B2B firmalarının bu trendleri yakından takip etme zorunluluğunu beraberinde getirmektedir. Biz de bu yazımızda B2B sektöründeki firmaları mobil uygulama trendleri hakkında bilgilendireceğiz. Sizler de B2B ile ürün satışı yapan firmalar olarak yazımızdan yararlanabilir ve trendlere uygun bir mobil uygulama geliştirebilirsiniz.

En Çok Gelişen Uygulamalar Arasında B2B Uygulamaları Yer Almakta

Her geçen gün gelişen teknoloji ve Covid-19’un tüm dünyayı etkisi altına alması gibi nedenler B2B uygulamalarına olan ilgiyi arttırmaktadır. 2020 yılı mobil uygulama istatistikleri de B2B sektörüne olan ilgiyi doğrulamaktadır. B2B mobil uygulamalarının günümüzde en çok gelişen uygulamalar arasında olduğunu göstermektedir. Bu durum B2B sektöründe hizmet veren mobil uygulamaların gelişmesine katkı sağlamaktadır. Detaylı bir şekilde mobil uygulama istatistiklerine bakıldığında ise;

 • 2020 yılında internetten yapılan alışverişlerde %24’lük bir artış olduğunu söylemek mümkündür.
 • Kullanım oranı artışı en çok 2020 yılının Kasım ayında yaşanmıştır. Bu artışın kaynağının Black Friday olabileceği düşünülmektedir.
 • B2B uygulamalarındaki oturum sayısının %44 oranında arttığı gözlemlenmektedir.
 • İstatistikleri değerlendiren uzmanlar, gelecek yıllarda B2B sektörüne olan ilginin artacağı ve B2B firmalarının gelirlerini daha fazla arttıracağı kanısına varmaktadır.

Sizler de B2B ile internetten ürün satan bir firmaysanız B2B siteniz için mobil uygulama geliştirebilirsiniz. Böylelikle kullanıcıların mobil cihazlar aracılığıyla hızlı ve kolay bir şekilde alışveriş yapmalarına olanak sağlayarak onlara iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilirsiniz.

E-ticaret Altyapılarıyla Mobil Uygulamalardan Yararlanma Fırsatı

B2B ile internetten ürün ve hizmet satışı gerçekleştiren firmalar, bir web sitesi kurmak ve B2B çözümlerine ulaşabilmek için B2B altyapılarına ihtiyaç duymaktadır. Firmalar B2B altyapısı ile sunulan IOS ve Android mobil uygulamalarından yararlanma fırsatı bulabilmektedir. Böylelikle firmalar pek çok avantaja sahip olmaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

 • B2B firmalarının mobil satışlarını arttırmaya olanak sağlamaktadır.
 • Akıllı cihazlar üzerinden alışveriş yapan kullanıcılara daha kolay bir şekilde ulaşabilme imkanı sunmaktadır.
 • B2B altyapılarında yer alan zengin tema seçeneklerine sahip olunabilmektedir. Böylelikle firmalar kullanıcılara iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmektedir.
 • B2B süreçlerini kolay yönetim panelleri aracılığıyla yönetebilmeyi mümkün kılmaktadır. Bu sayede firmaların B2B sektöründe başarılı işlere imza atmasına ve iş hacmini büyütmesine yardımcı olmaktadır.

Sizler de B2B altyapınızı güvenilir bir altyapıya taşıyarak size sunulan avantajlardan faydalanabilirsiniz. Böylelikle yüksek satış gelirleri elde edebilirsiniz.

Bankacılık Uygulamalarına Olan İlgi Günden Güne Artmakta

Kullanıcıların mobil cihazlar aracılığıyla bankacılık işlemlerini kolay bir şekilde yapmalarını sağlayan bankacılık uygulamaları her geçen gün artmaktadır. 2020 yılı mobil uygulama istatistiklerine ait bazı veriler incelendiğinde bu artışı doğrular niteliktedir. 2020 yılı mobil uygulama istatistiklerine göre;

 • Bankacılık uygulamalarının en çok kullanılan uygulamalar arasında yer aldığını,
 • Akıllı cihaz kullanan kişilerin cihazlarında en az 2,5 adet finans ve bankacılık uygulamasının bulunduğunu,
 • Bankacılık uygulamalarına olan ilginin 2020 yılında %25 oranında arttığını,
 • Uygulamaların sırasıyla en çok Çin, Hindistan, Japonya gibi ülkelerde kullanıldığını,
 • Finans ve bankacılık uygulamalarının 2020 yılında cirolarının 3,6 milyar seviyesine yükseldiğini söylemek mümkündür.

Üst Sırada Oyun Uygulamaları Yer Almakta

2020 yılı mobil uygulama trendleri göz önünde bulundurulduğunda birinci sırada karşımıza oyun uygulamaları çıkmaktadır. İstatistiklere göre;

 • Mobil uygulamaların cirosu, oyun endüstrisi içerisinde %51’lik oranla ilk sırada yer almaktadır.
 • Mobil cihazlar için üretilen oyun uygulamalarının değeri 165 milyar olduğu görülmektedir. 2021 yılında ise bu değerin 180 milyar dolara ulaşabileceği öngörülmektedir.
 • Dünya genelinde 1,75 milyar mobil oyuncunun olduğuna ulaşılabilmektedir. Bu mobil oyuncuların büyük bir kısmını Çin’de ve Amerika’da yaşayan kişiler oluşturmaktadır.

Sizler de mobil oyunlara ağırlık vererek iş hacminizi daha hızlı bir şekilde büyütebilirsiniz.