B2B İçin Önemli 5 Strateji
22 Mart 2022
B2B Etkili Çözüm Önerileri
22 Mart 2022

B2B Sektöründe Kargo İşlemleri Nasıl Yapılır?

B2B Sektöründe Kargo İşlemleri Nasıl Yapılır?

İşletmeden işletmeye, firmadan firmaya ticaret yapabilmenin en etkili yöntemi B2B sistemi olarak bilinmektedir. B2B sistemi ile ticaret yapacak olanların bilmesi gereken birçok detay yer almaktadır. Bu alanda ancak rakiplerinin bir adım önüne geçebilen işletmeler başarıya ulaşabilmektedir. K bilgi Başarıya ulaşabilmek içinde sürekli olarak araştırma yapmak ve bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

B2B sisteminde en önemli adımlardan biri kargo seçimi ve kargo yöntemleridir. Bu sebeple B2B alanında kargo seçimi konusunda dikkat edilmeli ve işletmeye en uygun olan kargo yöntemi tercih edilmelidir.

Maliyeti Düşük Kargo Firması Seçmek

B2B alanında kargo firması seçilirken şartlarına bakmak çok önemli bir adım olarak bilinmektedir. Kargo seçimi yapılırken işletmeye uygun avantaj sağlayabilecek olan kargo firması seçilmesi gerekmektedir. Bu sebeple maliyet açısından işletmeye yük olmayacak kargo firması ile anlaşma yapılması işletmeler açısından oldukça önemlidir.

Uygun fiyatlarla kargoları taşıyacak bir firma ile anlaşmaya varmak mali yönden işletmeleri rahatlatırken, müşterilerin memnuniyetini de sağlayacaktır. Firmalar B2B alanında alımlarını toplu olarak gerçekleştirdikleri için kargonun ücretsiz şekilde olması firmalar açısından yarar sağlayacaktır. Bunun yanı sıra eğer yurt dışına gönderilecek olan ürünler yer alıyorsa bu ürünler için de mali değerleri uygun olan kargo firmaları ile anlaşma yapılması gerekmektedir.

Kaliteli Hizmet Sunabilen Kargo Firması Seçmek

B2B alanında seçmiş olduğunuz kargo firmasının maliyetlerine dikkat edilmesinin yanında, kargo firmasının verdiği hizmetlerin kalitesine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Bir kargo firması taşıdığı ürünleri müşterilere hasarlı olarak ulaştırır ise bu durumdan en fazla firma etkilenmektedir. Bu gibi durumlarda B2B alanında ticaret yapmakta olan işletmelerin marka bilinirliliğinin zarar görmesine neden olabilmektedir.

Bunun gibi ürünlerinin hasarlı olduğu i şikâyeti olan müşteriler ile karşılaşıldığında, müşteriler ile iletişime geçilerek kendilerini yeniden kazanmaya yönelik adımlar atmaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Ürünlerin hasarlı olarak teslim edilmesinin yanında, ürünlerin müşterilere geç ulaşması da müşteriler açısından oldukça önemli bir olumsuzluk olarak bilinmektedir. Bu gibi durumlar ile karşılaşılmaması için kaliteli hizmet sunabilen kargo firmaları ile anlaşmaya özen gösterilmesi gerekmektedir.

Güçlü Teknik Altyapısı Olan Kargo Firması Seçmek

B2B alanında en önemli konulardan biri de kargo seçiminde, güçlü teknik altyapısı olan kargo firmaları ile anlaşma sağlayabilmektir. Bir sorun ile karşılaşıldığında anlaşmalı olduğunuz kargo şirketi ile sorunsuz bir şekilde görüşme yapabilmeniz, ürünlerin müşterilere ne zaman ulaşacağını görmeniz ve ürünlerin nerede olduğunu bilmeniz işletmenize oldukça büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca kargo takip sistemi ile ürünlerini takip edebilen müşteriler güven duygusu  kazanacağından şirketiniz olumlu etkilenecektir.

Kargo Yöntemleri

Ürünlerin düşük maliyetli, kaliteli ve güçlü bir altyapıya sahip kargo firmaları ile göndermenin yanı sıra nasıl kargo yapıldığı da oldukça önemli bir detay olarak bilinmektedir. B2B alanında işletmeleri rakiplerinden öne geçirebilecek önemli adımlardan biri de kargo yöntemleridir. Ürünlerin kırılganlığına, şekline ve büyüklüğüne göre yapılabilecek farklı paketleme yöntemleri bulunmaktadır.

Firmaların kendilerine özel ambalajları ve paketleri olması ve bu ambalaj ve paketler üzerinde de şirket logolarının bulunması oldukça önemli bir unsurdur. Bu durum firmanın bilinirliliğinin artmasına da katkı sağlamaktadır. Kırılacak özelliklere sahip olan ürünlerin hafif ve sert bir kutu içerisine yerleştirilmesi ve köpük gibi dolgu malzemeleri ile de desteklenmesi oldukça önemlidir. Ayıca kırılacak özelliklere sahip ürünlerin üzerine mutlaka kargo sırasında dikkat edilmesi için kırılabilir yazısı bulundurulmalıdır.

Ürünlerin özenli şekillerde paketlenmesi oldukça önemlidir. Marka bilinirliğinin artırılabilmesi ve işletmenin geliştirilebilmesi için ürünlerin özelliklerine göre paketlenmesi gerekmektedir.

Kargo yapılmak üzere hazırlanmış olan paketlerin içerisine firmayı tanıtacak broşürler koyulabilir veya müşterilerin memnuniyetini artırabilmek için ufak hediyeler eklenebilir. Bu gibi durumlar müşterilerin firmaya olan memnuniyetini ve güvenini artırmaya yönelik çalışmalar olarak bilinmektedir.

B2B alanında ticaret yapan firmalar, kargo olanaklarının her aşamasından sorumlu olduğundan en iyi şartlarda hizmet verebilecek olan kargo firmalarıyla anlaşma gerçekleştirmeye özen göstermelidir.