B2B Firmalarının Kasım İndirimleri İçin Yapması Gereken Çalışmalar Nelerdir?
11 Kasım 2020
B2B Alanında Etkili 5 Taktik
13 Kasım 2020

B2B Sektöründe Instagram’a Adım Atarken Profil Fotoğrafı Nasıl Hazırlanmalıdır?

B2B Sektöründe Instagram’a Adım Atarken Profil Fotoğrafı Nasıl Hazırlanmalıdır?

B2B sektöründe Instagram’a adım atarken doğru bir profil fotoğrafı hazırlamak bir hayli önemlidir. Kullanıcıların ilk olarak baktıkları detay Instagram profil fotoğrafı olduğu için doğru hazırlanmış bir görsele yer vermeniz gereklidir. Marka imajının doğru algılanabilmesi ve markalaşma sürecinde hızlı sonuçlar elde edilebilmesi için de oldukça önemli olan profil fotoğrafı, hazırlanması zor bir iş gibi görünse de dikkat edilmesi gereken birkaç hususla doğru bir şekilde hazırlanabilmektedir. Bu yazımızda B2B sektöründe Instagram’a katılırken profil fotoğrafı konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç husustan bahsederek nasıl hazırlanacağı hakkında önemli bilgiler vereceğiz.

Instagram profil fotoğrafı ölçülerine dikkat etmelisiniz

Instagram profil fotoğrafı ölçüleri, mobil cihazlarda 110×110 piksel, masaüstü cihazlarda ise 180×180 piksel olmak üzere farklılık göstermektedir. Burada temel olarak kullanacağınız fotoğraf kare yani 1:1 oranında olmalıdır. Minimum olarak 200×200 piksellik bir fotoğraf hazırlamanız da yeterli gelecektir. 200×200 pikselin altındaki çözünürlükler masaüstü görünümünde kötü görünecektir. Aynı zamanda da 500×500 pikselin üzerindeki ölçüleri de Instagram sıkıştırıp bozduğu için tercih edilmemelidir.

Profil fotoğrafınızı doğru ölçülerde yüklemelisiniz

Profil fotoğrafınızda kullanacağınız görseli büyütmeniz veya kırpmanız, görselin orijinalliğini bozacağı için görselin kalitesine de zarar verecektir. Bu nedenle de fotoğrafı hazırlarken ve yüklerken yukarıdaki başlıkta vermiş olduğumuz fotoğraf ölçülerini dikkate almalısınız.

Logo ya da kişisel fotoğraf arasında seçim yapmalısınız

Küçük girişimciler takipçileriyle daha özel bir iletişim kurmak için kendi fotoğraflarını da profil fotoğrafı olarak kullanabilmektedirler. Ancak bu noktada kişisel fotoğraflar ne kadar daha samimi gibi görünse de logo kullanmak daha kurumsal ve profesyonel bir B2B firması izlenimi verecektir. Bu nedenle Instagram iletişiminizin nasıl olmasını istediğinize göre seçim yaparak işe başlamalısınız.

Profil fotoğrafınız kimliğinizi yansıtmalıdır

Profil fotoğrafınız üzerinde B2B kimliğinizi yansıtmanız oldukça önemlidir. Bu noktada marka logonuzu kullanabileceğiniz gibi ürünlerinizi ön plana çıkaracak ve uzun vadede devam edebileceğiniz bir görseli de kullanabilirsiniz. Özellikle niş ürünlere yoğunlaşmış B2B firmaların bu tür görsellerden yararlanmaları bir hayli etkili sonuçlar elde etmelerini sağlayacaktır.

Profil fotoğrafınızı sıklıkla değiştirmemelisiniz.

Instagram profil fotoğrafınızı, Instagram’a giriş yaparak ve sağ üst köşedeki ikona tıklayarak ‘profili düzenle’ kısmından ‘profil fotoğrafını değiştir’ linkine tıklayarak cihazınız üzerinden değiştirebilirsiniz. Ancak profil fotoğrafınızı sıklıkla değiştirmemeye dikkat etmelisiniz. Sürekli olarak profil fotoğrafınızı değiştirmek marka olarak doğru bir yaklaşım olmayacağı gibi kullanıcıların sizi tanımalarını da zorlaştıracaktır. Bu nedenle uzun vadede kullanabileceğiniz bir görseli profil fotoğrafı yapmanız daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Asıl öge ve arka plan arasındaki renklerde zıtlık olacak şekilde seçim yapmalısınız

Asıl öge ve arka plan arasında kullandığınız renkler bu süreçte son derece önemlidir. Asıl öge olarak tanımlanan logo ya da kişisel fotoğrafın öne çıkabilmesi için arka plan ile görsel ögenin renkleri arasında zıt bir ilişki olmalıdır. Örneğin logonuz beyaz ise arka planda siyah renk seçimi yapılmalıdır. Bu şekilde kullanacağınız zıt renkler ile logonuzu ön plana çıkartarak kullanıcılar tarafından daha kolay algılanmasını sağlayabilirsiniz.

Hedef kitlenize uygun bir profil fotoğrafı seçmelisiniz

B2B sektörünüzün içeriğine uygun bir profil fotoğrafı kullanmak sayfa içeriğinize uygun daha çok kullanıcının sizi fark etmesini sağlayacaktır. Örneğin giyim sektörü içerisinde bir B2B firmasıysanız buna uygun kaliteli bir görsel kullanmanız daha doğru olacaktır.

Profil fotoğrafınız belli bir tema içerisinde olmalıdır

Instagram paylaşımlarınızda kullanacağınız tema ve tasarım şablonuna uygun bir görsel seçmeniz bir hayli önemlidir. Tema ve tasarım şablonunuza uygun bir görsel ile profilinizde bütünlük sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda da hazırlayacağınız profil fotoğrafında renk seçimi, görsel ya da grafik kullanımlarına dikkat etmelisiniz. Böylelikle de tüketicileri hem anlam hem renk karmaşasından kurtarabilirsiniz.