B2B Firmaları İçin Aylık Sosyal Medya Takvimi Hazırlama Rehberi
2 Ekim 2021
B2B DE TRENDLER
5 Ekim 2021

B2B Sektöründe Gerilla Pazarlama Hakkında Merak Edilenler

B2B Sektöründe Gerilla Pazarlama Hakkında Merak Edilenler

Günlük yaşantımızda sıkça karşımıza çıkan ve alışılmışın dışında olduğu için merak uyandıran reklam stratejilerinden biri Gerilla pazarlamadır. Bu pazarlama çeşidi farkında olmasak da açık havada, festivallerde, alışveriş merkezlerinde ve hatta otobüs duraklarında bile karşımıza çıkmaktadır. Peki, nedir bu Gerilla pazarlama? B2B sektöründeki yeri nedir? Gelin bu soruların cevaplarına ve daha fazlasına yazımız üzerinden göz atalım.

Gerilla Pazarlama Nedir?

Gerilla pazarlama, tüketicilerin ürün ve hizmetle etkileşimini arttıran ve onlara unutulmaz bir deneyim yaşatan reklamcılık yöntemidir. Bu reklamcılık yöntemi alışılmışın dışında olup beklenmeyen yerlerde ve zamanlarda kişilerin karşısına çıkmaktadır. Ürün ve hizmet hakkında büyük bir izlenim bırakmak için tüketici odaklı bir stratejidir. Bu nedenle geleneksel reklam yöntemlerinden ayrıldığını söylemek mümkündür.

Gerilla pazarlama türü adını Jay Conrad Levinson tarafından 1984 tarihli Gerilla Reklamcılığı kitabından almaktadır. İlk kez de 1984 yılında kullanılan gerilla savaş taktiğine dayanmaktadır. Tüm bunlarla ilişkilendirildiğinde ortaya Gerilla pazarlama çıkmaktadır.

Gerilla Pazarlamanın Özellikleri Nelerdir?

Gerilla pazarlamanın dikkat edilmesi gereken pek çok önemli özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler şunlardır:

 • Gerilla pazarlamanın hedef kitleyi etkilemesi ve onların dikkatini çekmesi gereklidir. Bu nedenle çarpıcı bir pazarlama türü ortaya konulmalıdır.
 • Etkili bir içeriğin yanında bağlam gücünün yüksek olduğu bir pazarlama olmalıdır.
 • Gerilla pazarlamada trendlerin takip edilmesi ve etki gücünün arttırılması önemli bir husustur.
 • Geleneksel pazarlama stratejilerinden daha düşük maliyetlidir. Fakat etki alanı daha yüksektir.
 • Deneyimleme ve etkileşime girme araçları kullanılmalıdır.
 • Basit stratejilerle bile büyük başarılara imza atmayı mümkün kılmaktadır.
 • Gerilla pazarlama, marka farkındalığını arttırmak için yapılsa da markanın ön plana çıkarılmasına gerek yoktur.

B2B Sektöründe Gerilla Pazarlama Nasıl Yapılır?

Gerilla pazarlama, B2B sektöründe önemli bir rol oynamaktadır. Peki, B2B sektöründe Gerilla pazarlama nasıl yapılır? Gelin adım adım bundan bahsedelim.

 • B2B sektöründe Gerilla pazarlamadan yararlanırken öncelik olarak yapılması gereken ürün veya hizmeti tanıtmak için harekete geçmektir. Bunun için de yoğun bir cadde seçilmeli, oradaki halkın dikkatini çekecek içerikler ve görseller hazırlanmalı ve dikkat çekici araçlar kullanılmalıdır.
 • B2B firması, ürün ve hizmet hakkında kulaktan kulağa pazarlama kampanyaları başlatılmalıdır.
 • Sosyal medya gibi dijital alanları kullanarak hızlı bir şekilde etkileşim oluşturulmalıdır.
 • Ürün ve hizmet tanıtımı için konferanslar, konserler ve spor aktiviteleri gibi geniş kapsamlı etkinlikler düzenlenmelidir.

Sizler de bir B2B firması olarak Gerilla pazarlamadan yararlanabilir ve sıraladığımız aşamaları uygulayabilirsiniz. Böylelikle hem marka bilinirliğinizi hem de satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Gerilla Pazarlamanın B2B Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Gerilla pazarlama B2B firmalarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlardan en önemlisi ise bütçe dostu olmasıdır. Düşük bütçeyle geniş bir etki alanı ve farkındalık oluşturabilmek mümkündür. Aynı zamanda Gerilla pazarlama B2B firmalarına zamandan tasarruf ettirmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken doğru stratejilerin ortaya konulmasıdır.

Gerilla pazarlama B2B markalarının tüketicilerde farkındalığını sağlamada, onların markayı fark edip unutmamasında oldukça etkilidir. Bu pazarlama türü duygulara hitap ettiği için tüketicilerde duygusal tepkiler oluşturma ve onları harekete geçirme konusunda bir hayli başarılıdır. Gerilla pazarlama, doğru stratejilerle ortaya konulduğunda etkili olduğu için ağızdan ağıza bir kar topu gibi büyümesi söz konusudur. Böylelikle herkes tarafından konuşulmaktadır. Öte yandan B2B firmalarının sosyal medya platformlarında önemli bir etkileşim yakalamasına olanak sağlamaktadır.

Gerilla Pazarlamanın B2B Firmalarına Sağladığı Dezavantajlar Nelerdir?

Gerilla pazarlama, B2B firmalarına avantaj sağladığı kadar dezavantaj da sağlamaktadır. Gerilla pazarlamanın B2B firmalarına sağladığı dezavantajlar şunlardır:

 • Firmaların tüketicilere vereceği mesajlar bazen tüketicilerde yanlış anlaşılmaya neden olabilmektedir.
 • Gerilla pazarlama, yasal prosedürlere takılabilen bir pazarlama türü olduğu için etik anlamda bazı sorunlarla karşılaşabilmektedir.
 • Gerilla pazarlamanın etkili ve başarılı olabilmesi için doğru stratejilerin kullanılması gereklidir. Aksi takdirde markaya olan algıyı olumsuz yönde değiştirecektir.