B2B Pazarlama Stratejileri
26 Şubat 2022
B2B Sektöründe Reklam Afişi Nasıl Hazırlanmalıdır
4 Mart 2022

B2B Sektöründe E-ihracat Nasıl Yapılır

B2B Sektöründe E-ihracat Nasıl Yapılır

Önemli iş kollarından birisi olan B2B sektöründe yurt dışına açılmak son derece kazançlı bir iş olabilir. Ancak bu işi yapmanın öncelikleri bulunmaktadır. Firmaların yurt dışına satış yaparken mutlaka detayları öğrenmeleri gerekir. Yurt içi ve yurt dışı oldukça kazançlı bir iş kolu olan B2B sektörüne yeni atılacak olanlar da bu hizmetlerden faydalanabilir.

Önemli olan sık sık gelişmeleri takip etmek ve ürünleri buna uygun şekilde satışa sunmaktır. Ürünlerin pazarlanış biçimi satılmalarında çok önemlidir. Gelin birlikte e-ihracat nasıl yapacağımızı gözden geçirelim.

Satış Yapacağınız Ülkeyi Belirleyin

E-ihracatı toplu satış şeklinde yapmak isteyen firmalar öncelikle hangi ülkeye satış yapacağını belirlemelidir. Sonrasında firmaların bu ülkeleri tanımaya başlaması gereklidir. Ülkeyi yakından tanıyan firmalar satış noktasında daha başarılı olmaktadır. Çünkü her ülkenin ihtiyaç ve ilgi alanları farklıdır.

Bu noktada İngiltere, Fransa, Almanya gibi gelişmiş ülkeler daha çok elektronik cihazlar ve makinelerle ilgilenir. Ancak gelişmemiş ülkeler geçimini tarım ve hayvancılıkla sağladığından daha ilkel ihtiyaçlara yönelir. Ayrıca Rusya gibi soğuk ülkeler de yetişmeyen tarım ürünlerini dışardan almak isteyebilir. Bu gibi ayrımlar yaparak ülkeleri yakından tanımak gerekir. Sonrasında buna uygun ürünlerin reklamları yapılabilir.

Satış Yapacağınız Ürünleri Belirleyin

Yurtdışına açılmak isteyen firmalar ülkelerin ilgi alanlarını belirledikten sonra satacakları ürünleri belirlemelidir. Bu ürünler kategorize edilerek müşterilerin daha kolay bulması sağlanır. Bununla birlikte ürünlerin reklamı yapılır. Ürünlerin reklam içerikleri oluşturulurken görsellerin net olmasına, metinlerin okunur olmasına dikkat edilir. Bu noktada yabancı dil bilen içerik yöneticileriyle iletişime geçebilirsiniz.

İçerik yöneticileri ürünlerinizin en iyi şekilde pazarlanmasına yardımcı olacaktır. Özellikle bu alanda tecrübeli kişilerle iletişime geçerseniz sonuçların çok daha başarılı olacağını görebilirsiniz. Reklam içerikleri sosyal medyada ve farklı mecralarda paylaşılarak müşterilerin görmesi sağlanır. Bununla birlikte bilindik yurtdışı sitelerine reklamlar verebilirsiniz.

Hedef Kitle Analizi Yapın

Ürünlerinizi satmak istediğiniz hedef kitleniz, ürünlerinizi satın almıyorsa bu durumda hedef kitlenizi iyi tanıyamamışsınız demektir. Bunun için hedef kitle analizi yapmanız gereklidir. Analizler şirketlerin geleceği için çok önemli ipuçları taşır. Bu analizlerde ürünlerinizi kimlerin satın aldığı görülür. Bu sayede alıcı kitlenin cinsiyeti, yaşam yeri bilinir.

Bunlar da pazarlama stillerinin geliştirilmesine yardımcı olan ipuçları içerir. Hedef kitlenize hızlı ulaşmak için rakip firmaların neler yaptığını gözlemleyebilirsiniz. Rakip firmalar ilham vericidir ve takıldığınız noktalarda önünüze ışık tutar. Bu sayede yeni fikirlerinizi kendi ürünlerinize uyarlayabilirsiniz.

Reklam Afişleri Oluşturun

Reklam afişleri firmaların kazanç elde etmesinde oldukça önemlidir. Bu reklamlar için firmalar belirli bütçeler belirlemelidir. Bütçe düzeni yapmayan firmalar çoğu zaman ağır borçlar altında kalabilir. Ancak reklamlar için mutlaka firmaların belirli bir bütçe ayırması gerekiyor. Bu sayede geniş bir kitleye ulaşılabilir. Bu da siteye müşteri trafiği çekmeyi sağlar. Yeni ve sadık müşteri edinmek için reklamlar çok büyük bir fırsat sunar.

Reklam afişlerini özellikle kampanya duyurmak için kullanarak müşterilerin dikkatini çekebilirsiniz. B2B sektörü için bir müşteri dahi son derece önemlidir. Çünkü tek bir müşteri çoklu alım yaparak firmanın kalkınmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle sadık müşteriler ekonomik krizlerde firmaların ayakta kalmasını sağlamaktadır.

Görüldüğü üzere B2B yurtdışı için de uyarlanabilecek oldukça geniş bir iş koludur. Bunun için firmaların gerekli izni almaları yeterlidir. Bunun sonucunda hangi ülkelere satış yapılacağı belirlenerek ürün stokları azaltılabilir. Yurtiçi satışlardan çok daha iyi kazançlar sağlanabilir. Özellikle para birimi değerli olan ülkeler çok daha büyük döviz girdisi sağlar.

Bu sayede çok daha iyi kazançlar elde edilebilir. Ancak yurtdışı satışlarında kargolanma süreçleri oldukça önemlidir. Ürünlerin sağlam bir şekilde sahibine ulaştırılması sağlanmalıdır. Kargolanma süreçleri de uzun sürebilmektedir. Bunu en kısa hale getirmek de firmalara getiriler sağlayabilir. Marka bilinirliğinizi yurtdışına taşımak ve işlerinizi büyütmek için oldukça etkili bir yöntemdir.