B2B Firmalarına Yönelik Ürün Sayfası Optimizasyonu Rehberi
7 Ekim 2021
B2B DE BLACK FRIDAY HAZIRLIKLARI
9 Ekim 2021

B2B Sektöründe Dönüşüm Hunisi Hakkında Merak Edilenler

B2B Sektöründe Dönüşüm Hunisi Hakkında Merak Edilenler

Her B2B firmasının dönüşüm hedefleri mevcuttur. Bu noktada bir tüketicinin B2B yolculuğunda web sitesine gerçekleştirdiği ziyaretten satışa kadar olan süreci tanımlamak için dönüşüm hunisi ifadesi kullanılmaktadır. B2B firmalarının web sitelerine yapılan her ziyaretin satışa dönüşebilmesi için dönüşüm hunisi oluşturulması gereklidir. Peki, dönüşüm hunisi nedir? B2B sektörü için neden önemlidir? Gelin B2B sektöründe dönüşüm hunisi hakkında merak edilen sorulara yazımız üzerinden cevap arayalım.

Dönüşüm Hunisi Nedir?

Dönüşüm hunisi, potansiyel bir müşterinin firmanın web sitesine girmesinden itibaren istenen bir eylemi gerçekleştirdiği süreçteki akışın görselleştirilmesine ve anlaşılmasına yardımcı olan bir ifadedir. Satış hunisi olarak da bilinen dönüşüm hunisi, müşteriyi dönüşüm noktasına yönlendirme sürecidir.

Google Analytics’te yer alan conversions alanı dönüşüm hunisini temsil etmektedir. Ücretsiz bir araç olan Google Analytics dönüşüm hunisi ile firmalar web sitelerine yönelik hedeflere ulaşmada izlenmesi gereken yolları takip edebilmektedir. Aynı zamanda özel dönüşüm hunileri aracılığıyla atılması gereken adımları analiz etmekte ve raporlamaları kontrolünü yapmaktadır.

B2B Firmaları İçin Dönüşüm Hunisinin Önemi Nedir?

B2B firmalarının hedeflerinin ne kadarının yerine ulaştığını ve yerine ulaşmayan hedeflerin nedenlerini görme konusunda dönüşüm hunisinin önemli bir rolü vardır. Bu nedenle dönüşüm hunisi B2B firmaları için oldukça önemlidir. Aynı zamanda dönüşüm hunisi B2B firmalarına pek çok avantaj sağladığı için de büyük bir önem taşımaktadır. Dönüşüm hunisinin B2B firmalarına sağladığı avantajlar şunlardır:

 • Hedeflerin görselleştirilmesini, analizlerini ve sonuçlarını göstermektedir.
 • E-ticaret sitelerinin dönüşüm ve etkileşim oranlarını arttırmaktadır.
 • Google Analytics dönüşüm hunisi ile doğru raporlamalara ulaşabilmek mümkündür.
 • Siteyi ziyaret eden kullanıcıların ne gibi sorunlarla karşılaştığını tespit ederek kısa süre içinde çözüme ulaştırmaktadır.
 • İyi bir kullanıcı deneyimi sunmaya yardımcıdır.

Dönüşüm Hunisi Optimizasyonunun Temel Amaçları Nelerdir?

Dönüşüm hunisi optimizasyonunun temel amaçları şunlardır:

 • Kullanıcı odaklı yaklaşmak
 • Dönüşüm adımlarını doğru analiz etmek
 • Optimizasyon yapılacak olan alanda inceleme, planlama ve araştırma çalışmaları yaparak strateji geliştirmek
 • CTA butonlarını farklı alanlara yerleştirerek kullanıcı davranışlarını gözlemlemek
 • İyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için adımlar atmak
 • Dönüşüm adımlarını kullanıcıları ‘satın al’ veya ‘sepete ekle’ seçenekleriyle doldurmamak

B2B’de Dönüşüm Hunisi Oluşturma Adımları Nelerdir?

Hedef kitlenin davranışlarını analiz etme: B2B firmaları dönüşüm hunisi oluştururken öncelik olarak hedef kitlenin davranışlarını analiz etmesi gereklidir. Çünkü hedef kitlenin davranışlarının analiz edilmesi, kişiselleştirilmiş pazarlamada nokta atışı yapmaya olanak sağlamaktadır. Bu noktada firmaların hedef kitlelerinin nerede zaman geçirdiğini, hangi sitelere tıkladıklarını ve en çok neleri kaydırdıklarını analiz etmesi bir hayli önemlidir.

Müşterilerin ilgisini çekme: B2B’de dönüşüm hunisi oluştururken firmaların müşterilerinin dikkatini çekmesi oldukça önemlidir. Çünkü hedef kitlesinin dikkatini çeken bir B2B firması, web sitesinin ziyaret edilmesini sağlayarak sitenin trafiğini arttırmaktadır. Bunun için bir B2B firması olarak çeşitli çalışmalardan yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda reklam çalışmalarıyla müşterileri ürün ve hizmetlerinize çekebilirsiniz.

E-posta pazarlamanın gücünden yararlanma: Ticari faaliyet gösteren firmaların belli bir hedef kitleye ulaşması için ürün tanıtımı, bilgilendirme ve kutlama gibi içeriklere sahip olan mesajların e-posta yoluyla gönderilmesine e-posta pazarlama denir. E-posta pazarlama, dönüşüm hunisinin olmazsa olmazıdır. Bu nedenle B2B firmalarının e-posta pazarlamanın gücünden yararlanması gereklidir. Böylelikle firmaların potansiyel müşterileri web sitelerine çekebilmesi mümkündür.

Müşterilerle iletişimde kalma: B2B’de dönüşüm hunisi oluşturma sürecinde müşterilerle satış esnasında olduğu gibi satış sonrasında da iletişimde kalmak oldukça önemlidir. Böylelikle tüketicilerin firmaya duydukları güven ve marka sadakati artmaktadır.

Müşterilerin deneyimlerine ve yorumlarına yer verme: Dönüşüm oluşturma sürecinde B2B firmalarının uygulaması gereken bir diğer adım ise müşterilerin deneyimlerine ve yorumlarına web site üzerinde yer vermektir. Yaptıkları alışverişlerin sonrasında deneyimlerini ve yorumlarını paylaşan müşteriler, diğer müşterilerin de satın alma kararlarını etkileyerek onları harekete geçirmektedir. Böylelikle B2B firmaları satışlarını büyük ölçüde arttırmaktadır.