B2B Sektörü İçin İş Fikirleri
27 Kasım 2020
B2B Sektörü İçin 5 Etkili Strateji
1 Aralık 2020

B2B Sektöründe Bilmeniz Gereken Instagram Terimleri

B2B Sektöründe Bilmeniz Gereken Instagram Terimleri

Milyonlarca kullanıcıya sahip ve aynı zamanda her gün milyonlarca kullanıcının fotoğraf ve video paylaşımları yaptığı bir kanal olan Instagram, son zamanların en popüler sosyal medya platformudur. Bu platforma gelen Shopping özelliği ile kullanıcılarının B2B sektörüne katılarak binlerce satış yapmalarını mümkün kılmakta. Peki, hayatımızda büyük bir yer edinmiş bu platformda B2B yaparken bilmeniz gerekenler yok mu sizce?

Birçok insan Instagram ile ilgili pek çok konuyu bildiğini iddia etse de aslında söylendiği gibi Instagram’ı yakından tanımadıklarını söylemek mümkün. Özellikle de B2B sektörünü Instagram’a taşımış bir firmaysanız bazı Instagram terimlerini iyi bilmeniz gerekiyor. Biz de bu yazımızda B2B sektöründe bilmeniz gereken Instagram sosyal ağıyla özdeşleşmiş olan terimleri açıklamalarıyla birlikte ele alacağız.

Follow ve Unfollow

Follow ve Unfollow terimleri, Instagram gibi diğer sosyal medya platformlarında da sıklıkla kullanılmaktadır. Follow, takip etme anlamına gelmektedir. Unfollow ise takibi bırakma anlamını taşımaktadır.

Post

Instagram’ın yeni yeni kullanılmaya başladığı dönemlerde post kelimesini duyduğunuzda yabancılık çekmiş ya da bu terimi araştırmışsınızdır. İnsanlar post dediğinde genel olarak paylaşım ya da gönderi demek istemişlerdir. Paylaşım ya da gönderi olarak da paylaştığı fotoğraf ve videolardan bahsetmişlerdir.

Story

Post teriminden sonra en sık kullanılan diğer bir terim de Story’dir. Peki, sizce milyonlarca kişi tarafından kullanılan bu story nedir? Story teriminin Türkçe karşılığı hikaye demektir. Instagram’ın hikayeler özelliğini kullanan pek çok kullanıcı buna hikaye demek yerine daha çok story demeyi tercih etmektedir. Anlık fotoğraf ve video paylaşımları için oldukça zevkli bir özellik olan storyler aslında B2B ile uğraşan girişimciler için de kullanılması gereken bir özelliktir. B2B ile uğraşan girişimciler, bu özellikten yararlanarak ürün ve hizmetlerini tanıtan fotoğraf ve videolar çekerek kullanıcılarla buluşturabilirler. Buna ek olarak ürün kampanyalarını duyurabilirler. Böylelikle de hedef kitle ile daha kolay bir şekilde iletişim kurabilirler.

Direct Message

Instagram’ın en çok kullanılan özelliklerinden birisi de direct message’dır. Instagram kısaltmaları arasında göreceğiniz DM aslında Direct Message anlamına gelmektedir. Direct Message, Instagram’ın mesajlaşma özelliğidir. Bu özellik ile sizin takip ettiğiniz ya da takip etmediğiniz pek çok kullanıcıyla iletişime geçebilirsiniz.

Eğer B2B alanı içerisinde yer alan bir firmaysanız Instagram’ın Direct Message özelliğinden yararlanabilirsiniz. Genel olarak müşterilerinizin sorularına ve merak ettiklerine bu bölüm üzerinden yanıt verebilirsiniz. Bu sayede ürün ve hizmetinizi onlara tanıtabilirsiniz. Aynı zamanda onlarla iletişime geçerek firmanıza duydukları güven seviyesini arttırabilirsiniz.

Hashtag

Hashtagler, Instagram’da belirli bir konuda paylaşım yaptığınızı gösteren kelime öbeklerinin # sembolü ile kullanılmasıdır. Buna #b2bsektörü #instagram gibi örnekleri verebiliriz.

Bu hashtaglere B2B sektörü içerisinde de yer verebilirsiniz. Ancak bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Örneğin kadın giyimi üzerine B2B yapıyorsanız doğru hastagleri kullanmalısınız. Bu noktada da #kazak #kadın gibi hashtagleri tercih edebilirsiniz. Bu hashtaglerin sayısı da oldukça önemlidir. Bir paylaşım üzerinden çok fazla hashtag kullanırsanız Instagram’da spama düşebilirsiniz. Instagram’da spama düşmemek için 1-30 hashtag arasında kullanımlarınızı derlemelisiniz.

Instagram Kısaltmaları

GT: En yaygın olarak kullanılan Instagram kısaltmalarından biri olan GT, Geri Takip anlamına gelmektedir. Eğer Instagram’da sizi takip eden birinin profilinde GT açıklamasını görürseniz, bu sizin onu takip etmediğiniz takdirde takipten çıkaracağına işarettir.

TBT: Instagram’da yoğun bir şekilde kullanılan bu terim Thorowback Thursday anlamına gelmektedir. Genellikle TB olarak da karşımıza çıkmaktadır. Instagram kullanıcıları #TBT veya #TB ile eskiden çekilen fotoğraflarını paylaşmaktadır.

UNF=UNF: Unf kısaltması genellikle unfollow etmeyi gösteren bir kısaltmadır. UNF=UNF ise siz bir hesabı takipten çıkardığınızda bu hesabın da sizi takipten çıkacağını göstermektedir.

SFS: Instagram kullanan birçok kullanıcı takipçi kazanmak adına belirli dönemlerde karşılıklı profil paylaşımı yapmaktadır. SFS kısaltması ise genel olarak bu paylaşımlara karşılık gelmektedir.