B2B Sektörel Gelişimde 3 Önemli Yol
17 Ekim 2020
B2B Sosyal Medyada Etkiyi Arttırma ve Takipçi Edinme yöntemleri
23 Ekim 2020

B2B Sektöründe Bilinmeyen Gerçekler

B2B Sektöründe Bilinmeyen Gerçekler

Günümüz dünyasında teknoloji her gün durmadan gelişmekte ve önümüze türlü yenilikler sunmaktadır bu sayede de dünyanın dört bir yanından pek çok kurum ve insan başka kurumlara kolayca ulaşıp onlarla iletişim kurabilmektedir. Bundan önceki yüzyıllarda durum böyle değildi teknoloji henüz bu kadar gelişmemişken o yıllarda fuarlar kurulmakta ve insanlar bu şekilde etkileşim içerisinde girmekteydi şu yüzyılda ise fuarlar kendi yerini B2B ye bıraktı. Artık insanlar istedikleri şeye bir tık ile ulaşabilmekte ve daha çok seçeneğe sahipler. Son aylarda covid-19 virüsü yüzünden de yurt dışı seyahatlerine kısıtlamalar getirildi bunun da etkisiyle online toplantılar daha da yaygın hale geldi hatta öyle ki şu süreçte aynı şirkette çalışan insanlar bile online toplantıyı tercih ediyorlar. B2B sistemi fuarları tamamen bitirdiğini söylemek doğru olmaz günümüzde hala marka iş birlikleri ve şirket bağlantıları için fuarlar düzenlenmekte özellikle de yurt dışı pazarlarına ulaşmak için hale popüler olarak kullanılmakta olan bir yöntemdir. Marka ve şirketlerin sunduğu imaj, marka ve şirket hakkında insanlara bilgi veriyor. Fuarlarda yani yüz yüze markadan alınan imaj ile markanın resmi internet sitesinde verilen imaj birbiri ile örtüştüğünde insanların markaya olan güveni artar. Tam tersi bir durum olduğunda yani yüz yüze yaratılan imaj ile sitede ki imaj aynı değil ise bu durum marka için kötü olarak değerlendirilir. Markalar her platform da oturmuş bilgilerini sunmalı bu sayede başka şirket ve insanların güvenini ve onunla iş yapma isteğini artıracaktır.

B2B Markalar İçin Kurumsal Kimliğin Önemi

Marka kimliği oldukça önemlidir ve bu kimlik için şirketinizin analiz edilmesi gerekmektedir. B2B markalaşma sürecinde genel olarak ürün odağı üzerinden devam etmektedir bu kanı pek de doğru sayılmaz. Çünkü B2B firmalarda üründen ise firmanın kendisini marka olarak tanıtmayı hedeflemeli ve B2B markalaşma çalışmalarını yapmalıdır. Bu şekilde şirketin kendisi ve ürünlerini birlikte tanıtıma sunar. Bu çalışma sonucunda bir marka değer önerisi oluşur. Marka tanıtımı yaparken logo, sembol, web sitesi, ambalaj ve slogan gibi göze çarpan kalıcı şekiller ile markanızı tamamlamaya özen gösterin. B2B iş ilişkilerinin en önemli kısmı ise güven zemini sağlam atmaktır. Her iş dalı için öncelikler farklıdır bazısı için siparişin zamanında kalite ve zamanında eksiksiz olarak hazır olması önemli ilken, bir başkası için kısa sürede gelen siparişlere cevap verebilmek önem arz eder, bir başkası için ise müşterinin öngörmediklerini ön görüp planlamalarını bunun üzerine düzenlemek önemlidir. Markanın resmi sitesinin iyi çalışması oldukça önemlidir eğer müşteri siteye ilk girdiğinde web sitesi açılmaz ya da çok geç açılıp hata verirse, bilgiler güncel değil ise bu durum müşteriyi oldukça negatif etkiler bu markanız için büyük bir eksi demektir. Web sitesi tasarımı ve işleyişi için uzman kişiler ile çalışmaya dikkat edin.

B2B Markalar İçin Satın Alma

B2B müşteriler için yarlı ve üründen beklenen beklentilerin karşılanması gerekiyor. Bunun yanında sizden satın alacak kurum veya kişiye iş görme kolaylığı, zaman da tasarruf, erişim hızı, kültürel uyuşma, bilgi kaynağı sağlama, müşterinin uğraşını azaltmak ile birlikte kişisel ve kurumsal değer sağlanması gerekir bu şartları sağlayan marka satış yapar ve tekrarlayan satışlar yapabilir yani müşteriyi kendine bağlar.

B2B Markalaşma İçin Reklam Çalışmaları

Pazarlama da ise B2B firmaları için üretim yapan şirketler doğru platformlarda doğru ve dikkat çekici reklamlarla kendini öne çıkarmalıdır. Reklam ve tanıtım çalışmaları bir sefer yapılmamalı belli aralıklarla tekrarlanmalıdır. İşin niteliğine göre Linkedin, google adwords ve SEO çalışmaları dijital pazarlama için önemli platformlardır. Platformlarda reklam yapmanız tanınırlığınızı artırır. Markanın hedef kitlesini belirlemiş olması gerekir ve bu kitleye göre yani onların ilgisini ve dikkatini çekecek şekilde reklamlar hazırlanmalı ve bu kitlenin kullandığı platformlarda sunulmalıdır.