B2B İş Modelinde Mobil Uygulama
26 Kasım 2020
B2B Sektöründe Bilmeniz Gereken Instagram Terimleri
30 Kasım 2020

B2B Sektörü İçin İş Fikirleri

B2B Sektörü İçin İş Fikirleri

B2B sektörü içinde farklı işlere yönelmek ve farklı girişimlerde bulunmak isteyebilirsiniz. Fakat hangi ürünleri pazarlayacağınız konusunda kararsızsanız ya da aklınızda herhangi bir niş ürün fikirleri yok ise bu yazımızın size ilham kaynağı olacağına şüphesiz inanabilirsiniz. Bunun yanı sıra önümüzdeki yıllarda da satış potansiyeli olabilecek farklı iş fikirlerini de ele alarak bunlardan bahsedeceğiz.

B2B Sektöründe İnternetten Satabileceğiniz Fiziki Ürünler

Ahşap ve seramik gibi el yapımı ürünler

Son dönemlerde ahşap ve seramik gibi el yapımı ürünlerin tüketiciler arasında bir hayli popülerleşmesiyle internetten satılan el yapımı ürünlerin de sayısı artmaya başladı. Bu nedenle B2B sektörü için iş fikirleri arasında ahşap ve seramik gibi el yapımı ürünlere yer vermelisiniz. Hediyelik süs eşyalarında ve büyük mobilyalarda bu ürün grubuna yer vererek internetten satışını yapabilirsiniz. Özellikle de özel tasarımlı ürünler oluşturarak kendi markanızı oluşturabilirsiniz.

Hobi ürünleri

2020 yılının başlarından beri devam eden pandemiyle birlikle hepimiz evlerimizde daha fazla vakit geçirmeye başladık. Böyle olunca da hobi ürünleri en fazla satışı olan ürünler arasında yer almaya başladı. Siz de B2B sektörü içerisinde hobi ürünlerine yer vererek online satışını yapabilirsiniz. Çeşitli oyunlar, resim ve boyama ve puzzle gibi pek çok hobi ürünlerine yer verebilirsiniz.

Anne ve bebek ürünleri

Anne ve bebek ürünleri her zaman talep gören ürün grubu olmasıyla birlikte özellikle son birkaç yılda internet mağazacılığında anne ve bebek butiklerinde bir artış yaşandı. Bu nedenle B2B sektörü için iş fikirleri arasında anne ve bebek ürünlerine yer vermeniz doğru bir yaklaşımdır. Bu noktada hamile ve bebek kıyafetleri, yastık, beşik, battaniyeler, oyuncaklar gibi hem annenin hem de bebeklerinin kullanabileceği ürünlere yer verebilirsiniz.

Özel tasarım ürünler

B2B sektörü için iş fikirleri arasında yaygın bir şekilde tercih edilen ürün grubunda özel tasarım ürünler yer almaktadır. Kişiye özel tasarlayacağınız ve kendi baskılarınızın olduğu özel tasarım ürünlerle kendi markanızı yaratabilirsiniz. Kendi markanızı yaratmanız markalaşma sürecini kolaylaştıracağı için tüketicilere de bir farklılık sunmanızı sağlayacaktır.

Kahve ve çay ürünleri

Dünya çapında en çok çay tüketen ülkelerden biri olduğumuz için özellikle son dönemlerde siyah çaya alternatif olarak birçok çay çeşidi de talep görmeye başladı. Bitki çayları, özel çaylar, ithal çaylar gibi farklı kategorilerde ürünlere yönelerek kendi markanıza imza atabileceğiniz gibi toptancılardan bu ürünleri temin ederek B2B sitenizde pazarlayabilirsiniz.

Kahve çeşitleri de son yıllarda ülkemizde popülerleşen içeceklerdir. Filtre kahve alternatiflerinin yanı sıra ithal olarak getirilen kahve çekirdeklerine de talep olmaktadır. Bu ürün grubunu da göz önünde bulundurarak online satışını yapabilirsiniz.

Özel yazılımlar

Neredeyse tüm sektörler, farklı yazılım çözümlerine ihtiyaç duymaktadırlar. Eğer yazılım hakkında bilginiz varsa bu bilgiyi sektörel araştırmalar yaparak sektörlerin ihtiyaç duyacağı yazılımlar geliştirebilirsiniz. Geliştirdiğiniz bu özel yazılımları da B2B sektöründe kullanabilirsiniz.

B2B sektörü için iş fikirleri olarak yazılım üretimi, sadece firmalara yönelik olarak düşünülmemelidir. Son kullanıcıya yönelik mobil uygulama ve özel yazılımlar da günümüzde oldukça popülerdir ve talep görmektedir. Kullanıcıların günlük hayatını kolaylaştıracak yazılımlar ortaya koyarak B2B sektörü içerisinde pazarlayabilirsiniz.

Bunların yanı sıra yurtdışında yer alan ve yerelleşmek isteyen ülkemizde de potansiyeli olan yazılımları araştırarak bu B2B firmalarının Türkiye’deki distribütörleri olarak internetten bu yazılımların satışını yapabilirsiniz.

E-kitaplar ve dijital dersler

Dijital cihaz kullanımının artmasıyla beraber e-kitaplara ve dijital derslere olan talep oldukça arttı. Özellikle de pandeminin etkisiyle birçok kurum online hizmetlere geçti ve bu süreçte online eğitimlere de ciddi bir yönelme oldu. Aynı zamanda e-kitaplar, dijital olarak kullanıcılara içerik ulaştırmayı sağladığı için de B2B web siteniz üzerinde e-kitap satışları da oldukça arttır. Bu nedenle farklı sektörlerle ve konularla ilgili dijital dersler ve e-kitaplar hazırlayarak siteniz üzerinden satışa sunabilirsiniz.